Znany dietetyk porównuje gotowe barszcze z Biedronki i Lidla. Wybierz najzdrowszą opcję na święta
W sezonie świątecznym, kiedy każda polska rodzina poszukuje idealnego smaku na wigilijny stół, wybór odpowiedniego barszczu czerwonego staje się kluczowy. Wśród szerokiej gamy dostępnych opcji, od barszczy na zakwasie buraczanym po te bez zakwasu, barszczu w kartonie, aż po tradycyjne receptury, konsumenci stają przed trudnym wyborem. Dietetyk radzi.
Wybór najlepszego barszczu czerwonego, czy to klasycznego na zakwasie, czy nowoczesnych wersji w kartonie, stanowi istotną decyzję, która wpłynie na charakter wigilijnego posiłku i atmosferę świąt.
Barszcz czerwony. Który wybrać?
Wybór gotowych barszczy na rynku jest niezwykle obszerny, co często sprawia, że konsumenci stają przed trudnym zadaniem wyboru najlepszego produktu. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób zwraca uwagę na zdrowe odżywianie, wyselekcjonowanie barszczu, który jest nie tylko smaczny, ale i korzystny dla zdrowia, może być prawdziwym wyzwaniem. Na szczęście, dr Michał Wrzosek, ekspert w dziedzinie dietetyki, przychodzi z pomocą. Specjalnie dla czytelników magazynu "Fakt", przygotował on ranking gotowych barszczy dostępnych w dyskontach. Jego analiza składu i wartości odżywczych tych popularnych świątecznych dań ułatwia konsumentom dokonanie świadomego i zdrowego wyboru.
Barszcz - znajdź idealny smak na święta
Wigilijny stół bez czerwonego barszczu wydaje się niekompletny. dr Michał Wrzosek, uznany dietetyk, przygotował dla "Faktu" szczegółowy ranking barszczy dostępnych w popularnych dyskontach. W jego ocenie kluczowy jest krótki skład i mało kalorii.
– Najlepsze wybory to takie, które mają nie tylko świetny, krótki skład, ale i 10 lub mniej kalorii w 100 ml – mówi dr Michał Wrzosek.
Którego barszczu powinno się unikać?
Te trzy barszcze zdaniem eksperta nie są godne naszej uwagi i powinniśmy ich unikać:
- Barszcz Instant Culineo (Biedronka) Skład obejmuje maltodekstrynę, cukier i zaledwie 18,4% buraków. Dr Wrzosek radzi, by omijać ten produkt szerokim łukiem.
- Barszcz Instant AMINO (Biedronka) Zawiera głównie kluski z niewielkim dodatkiem buraków (13,8%) i dużą ilością dodatków smakowych.
- Barszcz Winiary w Proszku (Biedronka, Lidl): Zawiera cukier i jedynie 15,9% soku z buraków, co czyni go mało rekomendowanym wyborem.
– Te "barszcze" instant Winiary i Amino nawet nie zasługują na to, by znaleźć się w rankingu – twierdzi dietetyk.
TOP 5 Barszczy na Wigilię. Które wybrać?
Oto barszcze z dyskontów, które zdaniem doktora Michała Wrzoska warto wybrać:
- Zupa Barszcz z Uszkami Jadłowiec (Biedronka). Wygląda apetycznie, ale skład z proszku zawiera dużo cukru.
- Barszcz z Zakwasem Chef Select (Lidl). Skład: 44% buraków i cukier, co czyni go lepszym wyborem, ale nie idealnym.
- Barszcz Krakus (Biedronka). Skład: 58% soku z buraków i cukier. Wersja w butelce zawiera jeszcze więcej buraków, co jest plusem.
- Barszczyk Hortex (Auchan). Składa się wyłącznie z soków: buraków, jabłkowego i warzywnego – zdrowy wybór.
Pierwsze miejsce zdanie, Wrzoska zajęły ex aequo:
- Barszcz Kiszoną Babuni (Lidl): Cena 2,85 zł/480 ml, 3 kcal. Prosty skład z ekstraktu z buraków kwaszonych.
- Barszcz Nasze Smaki (Biedronka): Cena 2,85 zł/480 ml, 10 kcal. Zawiera naturalnie kiszone warzywa, przede wszystkim buraki.
Dr Michał Wrzosek podkreśla, że najlepsze barszcze to te z prostym składem i wysoką zawartością buraków. Cukier i dodatki smakowe obniżają jakość produktu. Wybór odpowiedniego barszczu jest kluczowy dla wigilijnej atmosfery i zdrowia.