Żółty ser nie dla każdego. Kto powinien wyeliminować go z menu?
Ser żółty gości niemal w każdej lodówce. Często używany jest do kanapek, sałatek czy zapiekanek. Choć obfituje w skoncentrowane, łatwo przyswajalne białko oraz wiele witamin i minerałów, nie może być spożywany przez każdego. Kto powinien wyeliminować ten produkt ze swojego jadłospisu?
Ser żółty to powszechnie lubiany i często spożywany produkt. Przydaje się jako dodatek do dań na ciepło, na kanapki, a także jako przekąska. Bogaty jest w cenne składniki odżywcze, a co za tym idzie, w jego składzie można znaleźć: białko, witaminy (A, E, K i D oraz witaminy z grupy B) oraz mnóstwo minerałów, m.in. cynk, chrom, fosfor, magnez, potas wapń i żelazo. Niestety to produkt mleczny o stosunkowo wysokiej wartości energetycznej oraz dużej zawartości tłuszczu. Z tego względu należy uważać z jego ilością w diecie.
Kto nie powinien jeść sera żółtego?
Jednak nie wszyscy powinni zajadać się serem żółtym. Szczególnie ten produkt z diety powinny wyłączyć lub mocno ograniczyć jego spożycie osoby, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym i chorobami serca. Ponieważ ser żółty zawiera wysokie stężenie sodu – jeden plasterek może nawet zawierać 450 mg tego pierwiastka. Nadmiar sodu odbija się na zdrowiu, m.in. prowadzi do nadciśnienia i zatrzymywania wody w organizmie.
Po ser żółty nie powinny też sięgać osoby z chorą wątrobą. Dlatego, że w jego składzie znajduje się nawet do 45 proc. tłuszczu, zwłaszcza nasycone kwasy tłuszczowe, które mogą zwiększać poziom cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu). Wobec tego warto jednak ten produkt zastąpić serami twarogowymi, np. serkiem wiejskim o obniżonej zawartości tłuszczu.
Dla tych osób też nie jest wskazany
Nie da się ukryć, że ser żółty jest kaloryczny i tłusty. Osoby, które walczą z nadprogramowymi kilogramami, powinny znacznie ograniczyć jego spożywanie. Porcja 100 g sera żółtego Gouda dostarcza do organizmu około 350 kalorii, co oznacza, że jego plasterek (20 g) ma około 70 kalorii.
Osoby, cierpiące na fenyloketonurię, powinny także zrezygnować z jedzenia sera żółtego. Ta wrodzona choroba metaboliczna polega na nieprawidłowej przemianie fenyloalaniny, czyli jednego z aminokwasów, który buduje białka, neuroprzekaźniki i inne ważne związki dla organizmu. W leczeniu tego schorzenia niezwykle ważne jest stosowanie właściwej diety i eliminacja produktów, które są źródłem fenyloalaniny. Jednym z nich jest właśnie ser żółty.
Polecany artykuł: