Zrobisz go w kilka minut. Pij codziennie, zmniejszysz ryzyko zawału
Przez lata sok z buraka był w naszym kraju niedoceniany. Okazuje się jednak, że warto sięgać po niego jak najczęściej. Ma on bowiem szereg niezwykle cennych właściwości: reguluje ciśnienie krwi, przyspiesza metabolizm, zmniejsza stan zapalny, korzystnie wpływa na proces tworzenia czerwonych krwinek krwi. Szczególnie często powinny pić go osoby, które mają problemy z sercem.
Same buraki ćwikłowe są bardzo smaczne i w Polsce niezwykle popularne. Jadamy je zwykle w postaci przetworzonej - duszone, gotowane, jako dodatek do dań mięsnych czy w zupie.
Po surowe buraki sięgamy rzadko, gdyż mają charakterystyczny "ziemisty smak" i trudno je pogryźć. A to właśnie w nich kryje się najwięcej dobra. Alternatywą dla jedzenia surowych buraków jest picie soku, który wcześniej zostanie z nich wyciśnięty.
Co daje picie soku z buraków? Odczujesz wiele korzyści
Sok z buraków zawiera wiele cennych substancji odżywczych, w tym żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk, witaminę A, E, C i K oraz witaminy z grupy B. Szeroki przekrój tych substancji sprawia, że jest on nieoceniony w wielu różnych przypadkach.
Zawartość witamin z grupy B i żelaza sprawia, że wspiera on układ krwionośny i polecany jest osobom cierpiącym na niedokrwistość. Sok z buraka ma też właściwości przeciwzapalne, łagodzi kaszel i wzmacnia odporność - dlatego warto sięgać po niego w trakcie infekcji. Z pewnością docenią go również wszyscy, którzy chcą schudnąć, gdyż przyspiesza on przemianę materii, a zawartość błonnika zapewnia uczucie sytości na dłuższy czas.
Wyniki badań sugerują również, że powinni po niego sięgać chorzy na cukrzycę (gdyż przywraca on zaburzoną równowagę kwasowo-zasadową), kobiety w okresie menopauzy (łagodzi uderzenia gorączki i zmienność nastrojów), czy osoby mające problemy ze snem.
Sok z buraka wspiera serce i zmniejsza ryzyko zawału
Sok z buraka szczególnie korzystny jest dla osób z problemami sercowo-naczyniowymi. Od lat wiadomo, że zawarte w nim substancje regulują ciśnienie krwi i stężenie cholesterolu. Badania wykazały, że picie soku buraczanego jest wskazane przy profilaktyce miażdżycy i związanych z nią stanów zagrażających życiu, takich jak udar mózgu i zawał serca.
Najnowsze badania, których autorami są naukowcy z St Bartholomew's Hospital i Queen Mary University w Londynie dowiodły, że picie soku z buraków codziennie przez pół roku po założeniu stentu zmniejsza również ryzyko zawału serca u pacjentów z dławicą piersiową (zwaną również dusznicą bolesną) - czyli zespołem objawów, który występuje w przebiegu choroby niedokrwiennej serca.
Tysiące osób z tą chorobą musi mieć wszczepiony stent, który poszerza jedno z naczyń krwionośnych w sercu i łagodzi dławicę piersiową (procedura ta nosi nazwę przezskórnej interwencji wieńcowej). U pewnej grupy chorych dochodzi jednak do tzw. restenozy, czyli ponownego zwężenia naczynia krwionośnego - objawy choroby wówczas powracają, zwiększa się wtedy także ryzyko zawału serca.
Można mu zapobiec, zalecając chorym picie soku z buraków - uważają autorzy badania. Naukowcy ustalili, że chorym pomaga zawarty w soku z buraków naturalnie wysoki poziom azotanów nieorganicznych (w grupie, która piła sok bez azotanów, nie uzyskano podobnie dobrych wyników). Azotan nieorganiczny ma bardzo korzystny wpływ na naczynia krwionośne, a sposobem na jego bezpieczne dostarczenie do organizmu jest właśnie picie soku z buraków - podsumowali badacze.
Jak zrobić najlepszy sok z buraków?
Przepis na sok z buraka jest prosty: wystarczy umyć kilka buraków, obrać je, a następnie pokroić i włożyć do wyciskarki lub sokowirówki, wyciskając sok. Tak przygotowany, odstawiamy na pół godziny do lodówki. Czysty sok z buraka ma lekko słodkawy, ale dość intensywny smak, który można złagodzić, dodając do niego - jeszcze na etapie wyciskania - kilka cząstek jabłka lub marchewki.