Boot camp dieta - poznaj zasady diety Gillian McKeith

2018-12-17 15:18

Dieta boot camp Gillian McKeith to gotowe porady żywieniowe opracowane na pierwsze 14 dni odchudzania. To dieta dla wszystkich konkretnych, lubiących precyzyjnie wyznaczone cele i jasne wymagania. Ściśle przestrzegana dieta boot camp pozwoli nie tylko pozbyć się nadmiaru kilogramów, lecz także wprowadzić w życie zdrowe nawyki żywieniowe i z pozytywnym nastawieniem patrzeć w lustro.

Boot camp dieta
Autor: thinkstockphotos.com Boot camp dieta

Spis treści

  1. Boot camp dieta - jaki ma związek z treningami boot camp?
  2. Boot camp dieta a siła umysłu
  3. Boot camp dieta to nie kolejna dieta cud
  4. Produkty wskazane i zakazane w diecie boot camp
  5. 10 zasad diety boot camp:
  6. Zalety diety boot camp:
  7. Wady diety boot camp:

Czy dieta boot camp to dobry sposób na odchudzanie? Co prawda plan diety boot camp zawiera wiele zasad zdrowego odżywiania, a Gillian McKeith w rozsądny sposób stara się wskazywać czytelnikom jak je wprowadzać i w jaki sposób nauczyć się myśleć o sobie pozytywnie, jednak jak każda dieta ma zwolenników i przeciwników.

Boot camp dieta - jaki ma związek z treningami boot camp?

Pomysł na nową dietę zrodził się wraz z rosnącą popularnością treningów boot camp. Ćwiczący pod okiem trenera muszą nastawić się na duży wysiłek i rygor zajęć, stawia się przed nimi niemałe wymagania, ale dzięki zastosowaniu zaleceń prowadzącego osiągają obiecane efekty. Tym samym tropem poszła Gillian McKeith, która w swojej książce „Dieta boot camp. Rozkaz chudnij!” stworzyła plan żywieniowy, który - stosowany zgodnie ze szczegółowymi poradami autorki - przynosi rezultaty i zmienia nastawienie chudnącego.

Czytaj więcej: Zasady treningu boot camp

Boot camp dieta a siła umysłu

Czy poprzez pozytywne myślenie możesz mieć wpływ na wygląd swojego ciała? Okazuje się, że panowanie nad sobą i samoakceptacja oddziałują na to jak i co jemy. Autorka przekonuje, że osiągnięcie celu diety może zależeć także od nastawienia do własnego organizmu. Jeśli myślimy pozytywnie i wierzymy, że stawiane sobie plany: „Osiągnę rozmiar 38”, „Schudnę 10 kilogramów”, mogą stać się prawdą, jesteśmy na dobrej drodze.

McKeith podkreśla, że poprzez pozytywne komunikaty życzeniowe możemy wpływać na podświadomość, a to z kolei pomoże osiągnąć lepsze wyniki diety. W swojej książce zamieszcza testy i ankiety, dzięki którym łatwiej zdiagnozujesz trudności niepozwalające ci na zrealizowanie planu i skuteczniej je pokonasz.

Boot camp dieta to nie kolejna dieta cud

Nowy plan żywieniowy to nie rygorystyczna głodówka, której trudno przestrzegać, bo zawiera zbyt wiele zakazów. Dieta cud zakłada szybkie chudnięcie, pomija jednak kwestię równie szybkiego powrotu do wagi sprzed jej zastosowania. Dieta boot camp to zasady racjonalnego żywienia połączone ze zmianą nastawienia do własnego ciała. Dzięki temu przemianie ulega nie tylko nasz wygląd zewnętrzny, lecz także wnętrze i ocena samego siebie.

Produkty wskazane i zakazane w diecie boot camp

Grupy produktów

Produkty wskazane w diecie boot camp:

Produkty zakazane w diecie boot camp:

Zbożowe

kasze, mąki (orkiszowa, amarantowa, sojowa itp.), pełnoziarniste pieczywo

produkty pszenne, biały ryż, białe pieczywo, bułki

Tłuszcze

tłuszcze roślinne (oleje roślinne, oliwa z oliwek, olej lniany itp.)

tłuszcze zwierzęce, masło

Nabiał/Mięso

białe, chude mięso, np. kurczak, indyk

ser żółty, śmietana, czerwone mięso o wysokiej zawartości tłuszczu, np. wieprzowina, wołowina

Ryby i owoce morza

wszystkie ryby, także te tłuste: łosoś, makrela (z uwagi na bogactwo zdrowych kwasów tłuszczowych)

Nie ma produktów zakazanych

Warzywa

Bez przeciwwskazań, np. bakłażany, brukselka, buraki, cebula, fasolka, kapusty, karczochy, szparagi, warzywa strączkowe i inne

Nie ma produktów zakazanych

Owoce

Bez przeciwwskazań, np. agrest, ananas, arbuz, brzoskwinie, cytryny, czarne jagody, czereśnie, jabłka, jeżyny, morele, porzeczki, truskawki, wiśnie i inne

Nie ma produktów zakazanych

Napoje

herbaty ziołowe, woda, świeżo wyciskane koktajle, soki owocowe i warzywne

napoje gazowane, słodzone soki, napoje energetyzujące, czarna herbata, kawa, alkohol

Inne

orzechy (migdały, nerkowce, arachidowe, laskowe, brazylijskie i inne), pestki nasion: (słonecznik, dynia i in.), świeże przyprawy (bazylia, oregano, tymianek itp.), wodorosty, kiełki

żywność o wysokiej zawartości cukru i soli, żywność zawierająca wiele konserwantów, wysoko przetworzone produkty typu fast food, gotowe dania

10 zasad diety boot camp:

1. Zacznij od 14 dni. Plan żywieniowy trwa dwa tygodnie, ale to tylko początek przygody ze zdrowym żywieniem. Nawyki, których się uczysz, stosujesz codzienne.

2. Prowadź dziennik działań – wyznaczasz cel, opisujesz postępy, piszesz o swoich emocjach. Po zakończeniu diety, przeglądasz dziennik i widzisz zmiany w swoim podejściu. Oprócz emocji i postępów zapisuj w dzienniku wszystko co zjadasz, pomoże ci to wyeliminować złe nawyki żywieniowe.

3. Jedz co najmniej 5, a najlepiej 6 posiłków dziennie – 3 duże posiłki i 3 małe przekąski. Najbardziej obfite mają być śniadania i obiady, natomiast kolacja powinna być skromna.

4. Zaplanuj trening. Zadbaj o codzienną aktywność fizyczną. Nie musisz dzień w dzień ćwiczyć na siłowni, zamień kilka przystanków przejechanych w zatłoczonym autobusie na popołudniowy spacer.

5. Pozbądź się tego, co eliminujesz. Musisz usunąć z lodówki i szafek produkty zakazane. Od początku diety gotujesz, stosując zdrowe, zalecane przez autorkę poradnika produkty. Wprowadzenie tej zmiany w życie ułatwi ci sporządzenie listy zakupów przed udaniem się do sklepu.

6. Wyznaczaj małe cele, które zbliżają cię do osiągnięcia głównego zamierzenia. Małym celem może być, np.: „ograniczę palenie”. Za każdy zrealizowany plan nagradzaj się czymś przyjemnym, np. nową bluzką, albo wypadem do kina.

7. Myśl o sobie pozytywnie. Unikaj negatywnych myśli dotyczących wyglądu i charakteru. Pokochaj siebie i zmień nawyki żywieniowe także po to, by twój organizm dostawał od ciebie dania najlepsze i najzdrowsze.

8. Używaj zdrowych składników. Produkty, których używasz do komponowania posiłków, mają być zdrowe, najlepiej pochodzące z ekologicznych upraw.

9. Eksperymentuj w kuchni. Gotuj posiłki z głową. Planuj z wyprzedzeniem co zjesz następnego dnia. Staraj się urozmaicać dania, pozwól sobie na nowe, zaskakujące połączenia składników.

10. Dbaj o siebie. Kładź się spać przed 23. Pamiętaj o wypoczynku i relaksie. Dodatkowo staraj się nie tracić czasu na czynności nazywane „złodziejami czasu”. Przyjrzyj się dokładnie na co poświęcasz czas i ile trwają te czynności. Z niepotrzebnych działań spróbuj zrezygnować.

Ważne

Zalety diety boot camp:

  • oczyszcza organizm z toksyn,
  • obniża zły cholesterol LDL,
  • uczy pozytywnego myślenia o sobie,
  • jest zróżnicowana,
  • uczy samokontroli nad nawykami żywieniowymi,
  • poszerza horyzonty kulinarne, zachęca do eksperymentów w kuchni,
  • pokazuje, że dieta to zdrowy styl życia, a nie głodówki i mordercze treningi.

Wady diety boot camp:

  • trudna do wprowadzenia dla osób zabieganych, przygotowanie posiłków wymaga wcześniejszego zaplanowania,
  • korzystanie z drogich składników sprawia, że nie każdy może sobie na nią pozwolić,
  • może prowadzić do niedoborów wapnia i żelaza hemowego (wyklucza produkty mięsne i nabiał),
  • trudna do wprowadzenia dla osób, które nie mogą zrezygnować z dużej ilości mięsa i nabiału w diecie,
  • może okazać się niezdrowa dla chorujących na niedokrwistość czy osteoporozę.