Dieta Katarzyny Nosowskiej. "Ja już się swoje w życiu najadłam"

2023-07-10 17:08

W trakcie rozmowy z Basią Starecką w podcastu "Z pełnymi ustami" Katarzyna Nosowska podzieliła się szczegółami swojej codziennej diety. Okazuje się, że jej proces utraty wagi przebiega powoli, ale z sukcesem. Na czym skupia się Nosowska?

Dieta Katarzyny Noswowsakiej. Ja już się swoje w życiu najadłam
Autor: PHOTO MARCIN GADOMSKI / SUPER EXPRESS

Katarzyna Nosowska jest polską piosenkarką, felietonistką i autorką książek takich jak "A ja żem jej powiedziała" i "Powrót z Bambuko". W rozmowie z Basią Starecką na podcastzie "Z pełnymi ustami" opowiedziała o swojej diecie i podejściu do jedzenia. Jakie zasady kierują Nosowską na co dzień?

Katarzyna Nosowska jest na diecie

Katarzyna Nosowska obecnie stosuje dietę ketogeniczną. Mówiąc o niej, Nosowska eliminuje węglowodany i skupia się na spożywaniu tłuszczy, jednocześnie ograniczając cukier (w tym owoce i warzywa). Istotnym elementem diety jest spożywanie tłuszczów, które można znaleźć w tłustym mięsie, rybach, olejach, śmietanie i maśle.

Dieta ketogeniczna to bogatotłuszczowa i ubogowęglowodanowa dieta, która naśladuje stan głodówki poprzez wytwarzanie dużej ilości ciał ketonowych z tłuszczów, jednocześnie dostarczając wystarczającą ilość energii. Stosunek tłuszczów do węglowodanów w diecie ketogennej wynosi zazwyczaj 3-4:1. Jest to odmiana diety opartej na średniołańcuchowych kwasach tłuszczowych (MCT), które są łatwiej przyswajane przez organizm, ponieważ wchłaniają się bezpośrednio z jelit do krwiobiegu.

- Widzę rezultaty — powiedziała Nosowska. [...] Oswajam się z myślą o tym, że już nie będę taka ciężka. Czyli bardzo podoba mi się to, że ten proces nie przebiega zbyt gwałtownie — wyznała sławna wokalistka.

Jaką dietę stosuje Kasia Nosowska?

- Chodzi o to, żeby nie przesadzać z węglowodanami. Ich jest naprawdę niewielka ilość, ale są, czyli na przykład, nie wiem, dzisiaj będę jadła na obiad [...] steka i brokuły. Trzeba się trzymać tych kilku zasad, "żeby makro się zgadzało". - wyjaśnia zasady swojego jadłospisu Nosowska.

W przypadku steka Katarzyna Nosowska preferuje prosty sposób przygotowania - smaży go i delikatnie posypuje solą i pieprzem. Natomiast do przygotowania brokułów używa dobrej jakości oliwy, soli, pieprzu i czosnku. Podczas rozmowy, otwarcie przyznała, że stawia na prostotę w swojej diecie. Dodatkowo wspomniała, że kiedyś była lżejsza i chciałaby ponownie ważyć mniej. Wyraziła chęć docenienia i praktykowania sztuki samokontroli.

Dieta Nosowskiej. Czy jest dla każdego?

Warto pamiętać, że jeśli planujemy zmiany w diecie, powinniśmy skonsultować się z lekarzem i dietetykiem, aby zadbać o nasze zdrowie. Specjaliści na podstawie wywiadu i odpowiednich badań dobiorą najlepsze dla naszego organizmu rozwiązania żywieniowe.

Dieta bogatotłuszczowa może prowadzić do zwiększonego stężenia cholesterolu i przedwczesnej miażdżycy naczyń. Z tego powodu ważne jest systematyczne monitorowanie lipidogramu. Jednak obserwowane zaburzenia lipidowe są zazwyczaj umiarkowane i mają tendencję do stabilizacji przy długotrwałym stosowaniu diety. W diecie preferowane są wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na układ krążenia i występują w rybach, olejach roślinnych (np. sojowym, słonecznikowym, rzepakowym) oraz orzechach.

Warto zauważyć, że Inuici z Alaski, którzy prowadzą tradycyjny łowiecki tryb życia, utrzymują się na diecie bogatotłuszczowej i ubogowęglowodanowej przez całe życie bez widocznego uszczerbku dla zdrowia.

Prawidłowe funkcjonowanie wątroby jest niezbędne do produkcji ciał ketonowych z tłuszczów, dlatego niewydolność wątroby jest przeciwwskazaniem do diety bogatotłuszczowej. Dodatkowo, dieta ketogenna, tak jak każda jednostronna dieta, może prowadzić do niedoborów mikroelementów i witamin.

Poradnik Zdrowie: cukrzyca