"Pokarm bogów". Pomaga schudnąć i działa antyrakowo
Młody jęczmień właściwości i opinie. Sprawdź, co drzemie w tej roślinie. Poszukując skutecznego rozwiązania na zrzucenie nadmiarowych kilogramów, warto zwrócić uwagę na młody zielony jęczmień. To potężne superfood, które nie tylko wspiera odchudzanie, ale także jest silnym przeciwnikiem procesów nowotworowych.
Młody jęczmień to mielona trawa uzyskana z pąków tej rośliny, które po zbiorach są suszone i miażdżone, zabezpieczając tym samym ich wartość odżywczą.
Właściwości odżywcze młodego jęczmienia
100 gram młodego jęczmienia zawiera:
- kalorie – 280 kcal,
- tłuszcze – 3,8 g,
- węglowodany – 19 g,
- błonnik – 29 g,
- białko – 23 g,
- witaminę C – 148 mg,
- tiaminę – 0,19 mg,
- ryboflawinę – 1,3 mg,
- potas – 910 mg,
- wapń – 178 mg.
Z wymienionych składników, na szczególne uznanie zasługuje duża zawartość witaminy C, która umacnia układ immunologiczny. Potas z kolei jest niezastąpiony dla zdrowia serca i naczyń krwionośnych. Jęczmień jest również źródłem magnezu, fosforu, cynku, żelaza, wapnia i wielu innych witamin: A, B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), B6, E i K (filochinon). Jest również bogaty w przeciwutleniacze.
Młody jęczmień wspomaga proces odchudzania?
Dzięki zawartości błonnika młody jęczmień, a szczególnie ten zielony, jest uważany za produkt wspierający odchudzanie. Błonnik dostarcza uczucia sytości, poprawia trawienie i sprzyja zdrowiu jelit. Dzięki niemu szybciej odczuwamy sytość, co ogranicza naszą potrzebę podjadania. Błonnik zapobiega również zaparciom i wzdęciom, a także działa profilaktycznie wobec nowotworów jelita grubego. Dla dorosłego człowieka zalecana dawka błonnika wynosi od 20 do 40 g na dobę. 100 g jęczmienia dostarcza aż 29 g błonnika. Jęczmień zawiera także chlorofil, którego spożycie jest rekomendowane przy problemach z trawieniem, bólach żołądka i zaparciach.
Czy młody jęczmień ma działanie antynowotworowe?
Młody jęczmień jest znany ze swoich antyoksydacyjnych właściwości, które przyczyniają się do walki z wolnymi rodnikami. Znajdujący się w jęczmieniu silny przeciwutleniacz, 2-O-glikozylisowiteksyna, skutecznie zwalcza czynniki rakotwórcze. Młody jęczmień, powszechnie konsumowany w Japonii, zyskał popularność na całym świecie dzięki farmaceucie dr Yoshihide Hagiwarze. Wspólnie z dr Jasuo Hotta, ekspertem z dziedziny inżynierii genetycznej z Uniwersytetu Kalifornijskiego, wykazał on, że ekstrakt z młodego jęczmienia znacząco przyspiesza naprawę uszkodzonego DNA. Jest to kluczowe odkrycie w kontekście profilaktyki i terapii nowotworów. Młody jęczmień zawiera również naturalną formę witaminy E - bursztynian d-alfa tokoferylu, który przypisywane są właściwości przeciwnowotworowe.
Jak korzystać z młodego jęczmienia?
Jeśli twoim celem jest redukcja masy ciała, zielony młody jęczmień może stać się twoim sprzymierzeńcem. Woda jęczmienna, będąca cennym źródłem błonnika, przyspiesza przemianę materii i zwiększa poczucie sytości. Aby przygotować taki napój, należy wrzucić do garnka kaszę jęczmienną, dodać do niej laskę cynamonu oraz kawałek korzenia imbiru i gotować pod przykryciem przez około 30-60 minut. Po tym czasie należy odcedzić płyn i przenieść go do innego naczynia, dodając do niego na przykład miód lub sok z cytryny.
Ponieważ zielony młody jęczmień często występuje w formie proszku, możesz go dodawać do różnego rodzaju smoothie wspomagających odchudzanie. 2-3 łyżeczki produktu wystarczą, aby przyniósł oczekiwane korzyści. Można go również dodawać do sałatek, naleśników, zapiekanek czy owsianki. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz schudnąć, powinnaś przygotowywać niskokaloryczne posiłki z dodatkiem młodego jęczmienia. Ważne jest także, aby nie dodawać proszku do gorących potraw, ponieważ wtedy traci swoje wartości odżywcze.