Czy diety w proszku są skuteczne? [Porada eksperta]

2013-04-26 15:40

Dzień dobry, proszę o opinię na temat reklamowanych diet w proszku. Czy są bezpieczne i skuteczne? Chciałabym schudnąć, ale nie wiem, którą dietę wybrać. Zastanawiam się nad dieta Allevo i Cambridge - czym sie różnią? Czy mają inne skutki dla zdrowia. I poprostu, czy poleciłaby Pani stosowanie takiej diety i dlaczego?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Szanowna Pani, Diety Allevo i Cambridge mają podobną zasadę działania. Obie bazują na pewnych produktach typu koktajle, zupki czy batoniki, które mają zastąpić konwencjonalne posiłki. W pierwszym etapie diety produkty te zastępują wszystkie posiłki, później kolejno do jadłospisu wracają posiłki konwencjonalne.  Tego typu diety mogą okazać się skuteczne podczas ich stosowania. Nie polecam ich jednak ze względu na to, że nie uczą prawidłowych zachowań żywieniowych, takich jak umiejętność zorganizowania posiłków. W rezultacie po zakończeniu odchudzania utrzymanie prawidłowej masy ciała może okazać się bardzo trudne, a często pojawia się także tzw. efekt jojo.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Elżbieta Grzych-Tuleja

Dietetyk, doktor nauk rolniczych z zakresu technologii żywności i żywienia Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Specjalizuje się w leczeniu nadwagi i otyłości dzieci i młodzieży oraz dorosłych.