Odchudzanie po 50. roku życia [Porada eksperta]
Witam, Mam 55 lat i wzrastającą nadwagę. Próbowałam już wielu diet, znacznie ograniczałam ilość spożywanych pokarmów lecz bez efaktów. Zrobiłam nawet badania hormonalne bo w moim wieku wiele czynników może wpłynąć na problemy z odchudzaniem. Badania wyszły dobrze, a waga jak nie spadała tak nie spada. Boje się, że to ostatni moment na odchudzanie. Z każdym rokiem będzie mi ciężej, a nadprogramowe kilogramy uniemożliwią mi normalne funkcjonowanie. Proszę o poradę. Co moge zrobić?
Szanowna Pani, Odchudzanie w wieku dojrzałym jest trudniejsze, niż w młodszym wieku. Zmiany hormonalne związane z okresem menopauzy prowadzą często do wzrostu masy ciała, która z reguły wiąże się ze zmniejszonym zapotrzebowaniem energetycznym oraz spowolnieniem przemiany materii. Diety, które działały na nas w młodości, teraz okazują się nieskuteczne. Bardzo dobrze, że zrobiła Pani badania, proszę sprawdzić czy wśród nich znajduje się badanie oceniające pracę tarczycy (TSH). Nieprawidłowy wynik TSH, a zwłaszcza wskazujący na niedoczynność, jest częstym powodem przybierania na masie ciała. Jeśli jednak to schorzenie zostało wykluczone warto przyjrzeć się swojemu sposobowi żywienia i w razie potrzeby wprowadzić w nim pewne modyfikacje. W celu redukcji masy ciała najskuteczniejsza będzie racjonalna dieta dostosowana do aktualnego zapotrzebowania energetycznego oraz aktywności fizycznej, ale z niewielkim deficytem kalorycznym, dzięki czemu będzie można uniknąć w przyszłości tzw. efektu jojo. Koniecznie należy również zadbać o regularność posiłków. Cztery albo pięć pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia, które będą zjadane w regularnych odstępach czasu to podstawa. Ze względu na zagrożenie osteoporozą, powinna Pani zadbać również o odpowiednią podaż wapnia oraz witaminy D w diecie. Warto również pomyśleć o zaplanowaniu umiarkowanego wysiłku fizycznego, który nie tylko wspomoże proces odchudzania, ale pozwoli także na wzmocnienie mięśni i kości. Aby mieć pewność, że dieta będzie prawidłowo skomponowana i przyniesie pozytywne efekty warto skonsultować się z profesjonalistą. Dobry dietetyk zaproponuje odpowiedni jadłospis dostosowany do aktualnego trybu życia, dzięki czemu uniknie Pani niedoborów. Specjalista będzie także wsparciem w trakcie całej kuracji, by pożegnanie się z nadprogramowymi kilogramami oraz związane z tym zmiany były nie tylko przykrym obowiązkiem, ale stały się nowym sposobem dbania o siebie.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Dietetyk, doktor nauk rolniczych z zakresu technologii żywności i żywienia Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Specjalizuje się w leczeniu nadwagi i otyłości dzieci i młodzieży oraz dorosłych.
Inne porady tego eksperta