Nie mogę przytyć [Porada eksperta]

2013-04-28 20:06

Dlaczego pomimo tego, że ciągle jem nie moge nic przytyć? Ważę 45kg, a mam już 23 lata. Co zrobić, aby moja waga wzrosła?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Szanowna Pani! Podała Pani trochę za mało informacji, bym mogła stwierdzić, czy Pani masa ciała rzeczywiście jest nieprawidłowa. Jeśli jednak bez powodzenia próbuje Pani przytyć już od jakiegoś czasu, to warto wybrać się do lekarza, by wykluczyć problemy zdrowotne. Przede wszystkim powinna Pani wykonać badanie określające pracę tarczycy (TSH), by wykluczyć jej nadczynność. Jeśli problem z przybraniem masy ciała nie będzie związany z jakimś schorzeniem, można spróbować zastosować odpowiednią dietę. Dieta osób chcących przytyć powinna być bogato energetyczna, a więc dostarczać więcej energii, niż potrzebuje organizm. To, ile energii organizm potrzebuje, zależy przede wszystkim od masy ciała, wzrostu, płci, wieku oraz od aktywności fizycznej. Najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty - dietetyka, który w zależności od zapotrzebowania organizmu i trybu życia, dobierze plan dietetyczny pozwalający na stopniowe przybieranie masy ciała. Równocześnie jadłospis powinien być odpowiednio zbilansowany pod względem podstawowych składników odżywczych, gdyż nie chodzi tylko o dostarczenie jakichkolwiek kalorii (np. ze słodyczy czy fast foodów). W Pani posiłkach powinna więc znaleźć się odpowiednia porcja zarówno produktów węglowodanowych, takich jak: makarony, kasze, ryże, pieczywo czy ziemniaki, jak i produktów białkowych (chudego mięsa, ryb, nabiału). Nie wolno też zapomnieć o tłuszczach, zwłaszcza pochodzenia roślinnego oraz warzywach i owocach. Warto również skonsultować się z trenerem, który pomoże Pani dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń, dzięki którym zbuduje Pani większą masę mięśniową.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Elżbieta Grzych-Tuleja

Dietetyk, doktor nauk rolniczych z zakresu technologii żywności i żywienia Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Specjalizuje się w leczeniu nadwagi i otyłości dzieci i młodzieży oraz dorosłych.