Dieta, która chroni przed rakiem i chorobami serca. Dietetyk wskazuje najlepszą

2023-01-13 10:33

To co jemy, ma duży wpływ na cały nasz organizm. Niektóre produkty spożywcze negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu czy chorób serca. Inne z kolei poprawiają stan zdrowia i chronią przed rozwojem różnego rodzaju chorób. Dr Josh Axe, dietetyk, chiropraktyk i lekarz medycyny naturalnej, opracował plan żywieniowy pozwalający odbudować integralność błony jelitowej i odzyskać zdrowie oraz energię. Wszystko dzięki odpowiedniej diecie i stylowi życia.

Dieta, która chroni przed rakiem i chorobami serca. Co jeść, a czego unikać?
Autor: Getty Images Dieta uzdrawiająca ochroni cię przed rakiem i innymi groźnymi chorobami.

Spis treści

  1. Dieta uzdrawiająca - założenia
  2. Co jeść, a czego unikać?
  3. Korzyści z diety uzdrawiającej

Dieta uzdrawiająca ma na celu poprawę samopoczucia i uzdrowienie organizmu. Dr Axe zachęca do spożywania pełnowartościowej żywności np. zdrowych tłuszczy, warzyw i owoców. Dostarczenie organizmowi cennych składników odżywczych, chroni przed rozwojem wielu chorób.

Suplementy diety w ciąży - żelazo

Dieta uzdrawiająca - założenia

Dieta uzdrawiająca to plan żywieniowy, który koncentruje się na zastąpieniu przetworzonych, rafinowanych i zapalnych składników diety, pełnowartościowymi i pożywnymi produktami. Dieta koncentruje się wyłącznie na trzech podstawowych zasadach.

Zastąpienie niezdrowych tłuszczy zdrowymi

Rezygnacja ze spożywania niezdrowych tłuszczów i zastąpienie ich tymi zdrowymi, jest jednym z kluczowych założeń diety. Niezdrowe tłuszcze jak np. tłuszcze trans czy rafinowane oleje roślinne, mogą powodować rozwój przewlekłych stanów zapalnych, a także przyczyniać się do rozwoju raka, chorób serca, udaru mózgu czy cukrzycy.

Rodzaj spożywanego mięsa

Spożywanie mięsa pochodzącego ze zrównoważonej produkcji, ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wołowina pochodząca ze zwierząt karmionych trawą, ma znacznie wyższą zawartość zdrowych dla serca kwasów tłuszczowych omega-3, w porównaniu do tych karmionych zbożem. Dodatkowo, jest cennym źródłem kwasu linolowego, którego spożywanie wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi.

Z kolei dziko żyjące ryby są mniej kaloryczne, mniej podatne na zanieczyszczenia szkodliwymi toksynami i bogatsze w minerały, w porównaniu do ryb hodowlanych.

Rezygnacja z rafinowanych cukrów i zboża

Rafinowane produkty pozbawione są wielu cennych witamin i minerałów. Produkt końcowy bogaty jest w węglowodany, cukier i mnóstwo kalorii. Biały ryż czy makaron są jednym z wielu przykładów rafinowanych produktów posiadających niską zawartość ważnych dla organizmu mikroelementów. Zastąpienie rafinowanych produktów pełnoziarnistymi alternatywami, wspomaga zdrowie jelit i niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych.

Co jeść, a czego unikać?

Dieta uzdrawiająca powinna obfitować w pełnowartościowe produkty takie jak warzywa, owoce, orzechy, rośliny strączkowe, nasiona i zdrowe tłuszcze. Ważne, by wybierać mięso pochodzące ze zwierząt karmionych trawą, a także dziko żyjące ryby.

Równie ważne jak uzupełnienie diety pełnowartościowymi pokarmami, jest ograniczenie spożywania niezdrowych, prozapalnych składników. Pokarmy bogate w sód, kalorie czy cukry dodane mogą przyczyniać się do rozwoju chorób przewlekłych. Z codziennego menu należy wyeliminować również rafinowane ziarna, niezdrowe tłuszcze, ryby hodowlane czy żywność przetworzoną.

Korzyści z diety uzdrawiającej

Stosowanie się do zaleceń diety opracowanej przez Dr Josh Axe niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych.

  • Zmniejsza stan zapalny – przewlekłe stany zapalne mogą przyczynić się do rozwoju chorób serca, cukrzycy. Niektóre pokarmy mogą zwiększać markery stanu zapalnego, inne z kolei pomagają w ich zwalczeniu.
  • Poprawia zdrowie serca – zdrowe tłuszcze, produkty bogate w błonnik i przeciwutleniacze chronią organizm przed udarem, chorobami serca czy wysokim ciśnieniem krwi.
  • Stabilizuje poziom cukru we krwi – utrzymujący się przez dłuższy czas wysoki poziom cukru we krwi ma niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Dieta uzdrawiająca powinna zawierać jak najmniej niezdrowych produktów, które mogą przyczynić się do insulinooporności.
  • Zapobiega niedoborom żywieniowym – pełnowartościowa dieta dostarcza organizmowi szereg witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, których organizm potrzebuje do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Niedobory mogą skutkować niższym poziomem energii, nieustannym zmęczeniem czy anemią.