Ranking najlepszych diet 2023. Wybrano zwycięzcę

2023-01-13 11:32

Ta dieta już 6. rok z rzędu została uznana za najlepszą w rankingu diet redakcji amerykańskiego magazyny „US News & World Report”. Zakłada spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów, ryb oraz oliwy z oliwek. Dowiedz się, jakie są zalety stosowania diety śródziemnomorskiej.

Dieta śródziemnomorska
Autor: Getty Images Chcesz zadbać o swoje zdrowie? Zacznij od diety.

Spis treści

  1. Mamy zwycięzcę
  2. Dieta śródziemnomorska – na czym polega?
  3. Zalety stosowania diety śródziemnomorskiej
  4. Drugie i ostatnie miejsce

Posiłki śródziemnomorskie zajęły również pierwsze miejsce w kategoriach: najlepsza dieta dla zdrowego odżywiania, oraz najlepsza dieta roślinna. Dieta jest prosta w przygotowaniu, a produkty są łatwo dostępne w każdym kraju.

Zdrowe odżywianie - 10 najważniejszych zasad

Mamy zwycięzcę

33 ekspertów w dziedzinie żywienia, otyłości, psychologii żywności oraz leczenia chorób przewlekłych dokładnie przyjrzało się każdej z diet. Eksperci sprawdzili prawdopodobieństwo utraty wagi podczas stosowania danej diety, przeanalizowali czy zawiera wszystkie grupy żywności, czy wymaga przyjmowania dodatkowych witamin i minerałów.

Eksperci wzięli również pod uwagę to, czy składniki niezbędne do przygotowywania dań są dostępne w sklepach, a także fakt, czy przestrzeganie danej diety jest łatwe. Po dokładnej analizie oceniono, że to właśnie dieta śródziemnomorska jest najlepszą dietą na rok 2023.

W tym roku wprowadzono również dwie nowe kategorie: najlepsza dieta dla zdrowia i kości stawów, oraz dieta przyjazna rodzinie. W pierwszej i drugiej kategorii również zwyciężyła dieta śródziemnomorska (w pierwszym przypadku razem z dietą DASH, a w drugim razem z dietą TLC oraz dietą fleksitariańską).

Dieta śródziemnomorska – na czym polega?

Dieta śródziemnomorska koncentruje się głównie na daniach pochodzenia roślinnego - owocach i warzywach, pełnych ziarnach, fasoli, nasionach oraz orzechach. Bardzo duże znaczenia odgrywa oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia. Pozostałe tłuszcze, jak np. masło, spożywane są bardzo rzadko, podobnie jak cukier i produkty rafinowane. Drób czy mięso czerwone pojawiają się w diecie śródziemnomorskiej sporadycznie, podobnie jak nabiał. Zaleca się spożywanie zdrowych, tłustych ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3.

Zalety stosowania diety śródziemnomorskiej

Liczne badania wykazały, że stosowanie diety śródziemnomorskiej może zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy, wysokiego poziomu cholesterolu, demencji, utraty pamięci, depresji i raka piersi. Dieta, która jest bardziej stylem odżywiania niż restrykcyjną dietą, została również powiązana z mocniejszymi kośćmi, zdrowszym sercem i dłuższym życiem.

Drugie i ostatnie miejsce

Podobnie jak w 2022 r., dieta DASH i fleksitariańska zajęły drugie miejsce w kategorii najlepsza dieta. Tak jak w przypadku śródziemnomorskiego stylu odżywiania, diety te ograniczają lub eliminują przetworzoną żywność. Menu obfituje w owoce, warzywa, fasolę, soczewicę, produkty pełnoziarniste, nasiona i orzechy. Dieta DASH kładzie nacisk na ograniczenie spożycia soli, co ma na celu obniżenia ciśnienia krwi, podczas gdy dieta fleksitariańska pozwala na okazjonalne spożywanie mięsa lub drobiu.

Za najgorszą dietę została uznana dieta raw food, która zakłada spożywanie wyłącznie nieprzetworzonej, niegotowanej i niemodyfikowanej genetycznie żywności. Jej zwolennicy nie mogą spożywać również żywności poddanej działaniu mikrofali.