Dieta zasadowa: przepisy na odkwaszanie organizmu wg diety zasadowej
Dieta zasadowa to przepis na odkwaszanie organizmu. Do tego dieta alkaliczna jest prosta. Unikasz tego, co zakwasza organizm, jesz to, co przywraca równowagę zasadową w organizmie. Podoba ci się dieta alkaliczna? Wykorzystaj nasze przepisy: falafel, curry z soczewicy i pesto to smaczne i proste potrawy.
Spis treści
- Dieta zasadowa: przepis na pesto
- Dieta zasadowa: curry z soczewicy
- Dieta zasadowa: falafel z warzywami
Zarówno dieta zasadowa jak i przepisy na dania zgodne z założeniami diety alkalicznej są bardzo proste. Na twoim talerzu 20 procent powinna zajmować dobrej jakości żywność o charakterze kwasowym, a pozostałe 80 procent warzywa, oliwa z oliwek, owoce, zwłaszcza melon Cantalupe, a także grejpfrut i kiwi, zielona herbata, ziołowe herbaty, mleko sojowe, naturalne soki warzywne (przygotowane ze świeżych warzyw, najlepiej w domu), naturalny miód (nieprzetworzony).
Dieta zasadowa: przepis na pesto
Pesto to włoski sos, do zrobienia którego będziesz potrzebować: co najmniej szklankę świeżych liści bazylii, czosnek według uznania, olej z winogron, pół szklanki migdałów (są najbardziej alkaliczne spośród wszystkich nasion roślin oleistych).Zioła umyj i dokładnie wysusz, wrzuć wraz z pozostałymi składnikami do blendera. Im dłużej będziesz miksować, tym bardziej aksamitne pesto otrzymasz. Jeśli uważasz, że jest zbyt gęste, dodaj więcej oleju winogronowego. W lodówce pesto możesz trzymać 3-4 dni.
Dieta zasadowa: curry z soczewicy
Potrzebne ci będą: 25 dkg soczewicy, marchewka, czerwona cebula, por, czosnek, imbir, kumin, kurkuma, curry, oliwa extra virgin. Na oliwie zeszklij cebulę z czosnkiem, dodaj posiekane warzywa, podsmaż. Po 2-3 minutach dodaj wszystkie przyprawy (po około 1/2 łyżeczki każdej z nich). Po chwili podlej wodą, zagotuj. Dorzuć do garnka przepłukaną soczewicę i gotuj wszystko do miękkości.
Dieta zasadowa: falafel z warzywami
Potrzebna ci będzie szklanka suchej cieciorki, a prócz tego: szklanka pietruszki, czosnek (1-2 ząbki), cebula, do smaku: pieprz, ziele angielskie, cynamon, goździki, imbir, gałka muszkatołowa, mahlab lub gotowa przyprawa do falafela, sok z cytryny, łyżeczka sody oczyszczonej, olej do smażenia. Cieciorkę namocz na noc w dużej ilości wody. Po co najmniej 12 godzinach odsącz ją i zmiksuj z pozostałymi składnikami. gdyby masa byłą zbyt gęsta, możesz dolać nieco wody (np. tej, w której moczyła się cieciorka). Formuj płaskie kotleciki i smaż w głębokim oleju.