Dieta zielona - oczyszczająca organizm z toksyn. Zasady diety zielonej

2013-12-19 6:52

Dieta zielona to dieta oczyszczająca organizm z toksyn. Zielone warzywa, owoce i zioła, na których jest oparta dieta, są źródłem chlorofilu, który reguluje proces detoksykacji organizmu. Ponadto reguluje metabolizm, dlatego "skutkiem ubocznym" stosowania diety zielonej jest spadek wagi. Sprawdź, na czym polega dieta zielona i jakie są jej efekty.

Dieta zielona
Autor: Photos.com Dieta zielona

Spis treści

  1. Dieta zielona - zasady
  2. Zielone warzywa nie dla każdego

Dieta zielona to dieta oczyszczająca, w które dominują zielone owoce, warzywa i zioła. Podobnie jak inne warzywa i owoce, są one bogate w witaminy, składniki mineralne i antyoksydanty. Wyróżnia je zawartość chlorofilu - zielonego barwnika o wielu właściwościach zdrowotnych.

Chlorofil przede wszystkim wspomaga procesy oczyszczania organizmu, ponieważ ma zdolność wiązania i wydalania toksyn, czego efektem jest m.in. poprawa wyglądu skóry, neutralizacja nieprzyjemnego zapachu potu oraz z ust, a także wzmocnienie odporności organizmu, poprawa metabolizmu, jak również zminimalizowanie objawów przemęczenia. Ponadto chlorofil wspomaga pracę układu krwionośnego, pokarmowego i chroni przed działaniem wolnych rodników.

Najlepszym źródłem chlorofilu są świeże, ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak botwina, kapusta, szpinak, natka pietruszki czy mięta. Z owoców największe jego ilości zawierają jabłka i agrest.

Dieta zielona - zasady

Dieta zielona nie zakłada ograniczeń kalorycznych i dostarcza wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, dlatego może być stosowana nawet 2-3 miesiące. Jest to optymalny czas na oczyszczenie organizmu z toksyn.

Podstawową zasadą diety jest ułożenie codziennego jadłospisu w taki sposób, aby 2-3 dania były przygotowane na bazie zielonych warzyw lub owoców. W menu powinny znaleźć się także produkty bogate w rozpuszczalny błonnik (np. płatki owsiane), kefiry, maślanki, jogurty naturalne, chude mięso i ryby.

Ważne jest także przyjmowanie 2 l płynów dziennie, najlepiej w postaci wody średnio- i wysoko zmineralizowanej, zielonej i białej herbaty oraz soków z zielonych warzyw i owoców.

Z jadłospisu należy wyeliminować alkohol, produkty tłuste, smażone, ciężkostrawne, żywność wysokoprzetworzoną oraz fast foody i chipsy.

Przykładowy jadłospis w diecie zielonej

  • śniadanie: szklanka zielonej herbaty, 2 kanapki chleba razowego z plasterkiem twarogu, plasterkiem awokado i szczypiorkiem
  • II śniadanie: kiwi
  • obiad: zupa-krem z brokułów, 3 szpinakowe roladki z indyka
  • podwieczorek: zielone jabłko
  • kolacja: sałatka z zielonych warzyw (300 g)
To ci się przyda

Zielone warzywa i owoce najlepiej jeść surowe. Dotyczy to szczególnie warzyw, ponieważ te po obróbce termicznej tracą cenne składniki odżywcze, a co za tym idzie - zdrowotne właściwości. Szacuje się, że w przypadku beta-karotenu, witaminy E oraz witamin z grupy B straty te sięgają od 10 do 30%, zaś witaminy C nawet 50-70%.

Przed spożyciem dokładnie opłucz warzywa i owoce pod bieżącą wodą (nie powinno się ich moczyć) i jeśli musisz, obierz cienko ze skórki (pod nią znajduje się najwięcej witamin). Dania ze świeżych warzyw i owoców należy przygotowywać bezpośrednio przed posiłkiem.

Zielone warzywa nie dla każdego

Zielony groszek, brokuły i brukselka, szczaw i szpinak, a także rośliny strączkowe (zielona fasolka) znajdują się na liście produktów niewskazanych przy dnie moczanowej (artretyzmie) i kamicy nerkowej.

Szparagi mogą powodować gromadzenie się w organizmie kwasu moczowego, którego nadmiar jest przyczyną artretyzmu. Z kolei szczaw zawiera kwas szczawiowy, który w połączeniu z wapniem tworzy nieprzyswajalny szczawian wapnia. Ze szczawiu powinny zrezygnować także osoby zmagające się ze schorzeniami nerek, wątroby i reumatyzmem.