Jedna z najzdrowszych diet na świecie. Zmniejsza stan zapalny i ryzyko rozwoju przewlekłych chorób
Dieta przeciwzapalna dr Weila znalazła się w czołówce najlepszych diet na rok 2024 według U.S. News & World Report. A. Weil opracował tę metodę, aby redukować stany zapalne będące przyczyną schorzeń, takich jak choroby serca, nowotwory czy choroba Alzheimera. Na czym polega dieta przeciwzapalna dr Weila i jakie produkty są w niej zalecane?
Na czym polega dieta przeciwzapalna dr Weila?
Dieta dr Weila to styl odżywiania oparty na dowodach naukowych. Piramida opracowana przez dr Andrew Weila podkreśla znaczenie spożywania naturalnych, pełnowartościowych produktów o właściwościach przeciwzapalnych.
Warzywa i owoce stanowią podstawę tej diety i powinny być obecne w większości posiłków. Szczególną uwagę warto poświęcić produktom bogatym w antyoksydanty, takim jak jagody, szpinak, jarmuż, marchew, papryka czy pomidor.
Kolejny poziom piramidy zajmują produkty pełnoziarniste, takie jak brązowy ryż, kasza czy makaron. Są one bogatym źródłem błonnika, witamin z grupy B oraz cennych składników mineralnych, co pomaga w utrzymaniu stabilnego poziomu energii.
Tłuszcze w diecie dr Weila powinny być spożywane w proporcji 1:2:1, odpowiednio dla tłuszczy nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych. Zaleca się unikanie produktów, takich jak masło, śmietana, tłuste sery i mięsa oraz wyroby zawierające olej palmowy. Do codziennego jadłospisu warto włączyć awokado, orzechy, łososia, sardynki, śledzie, jaja i siemię lniane.
Kolejne piętro piramidy to białko w postaci ryb i owoców morza oraz źródeł biała roślinnego (ciecierzyca, soczewica, tofu i tempeh). Dr Weil sugeruje ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, ponieważ może nasilać procesy zapalne.
Istotnym elementem diety są też przyprawy i zioła o właściwościach przeciwzapalnych, np. kurkuma, imbir, czosnek, cynamon i oregano. Zaleca się picie zielonej herbaty, natomiast podstawowym napojem powinna być woda. W niewielkich ilościach piramida uwzględnia również ciemną czekoladę, zawierającą co najmniej 70 proc. kakao, która posiada właściwości antyoksydacyjne.
Korzyści ze stosowania diety dr Weila
Głównym celem diety dr Weila jest zmniejszenie stanów zapalnych w organizmie. Okazuje się, że choroby przewlekłe, takie jak otyłość, cukrzyca typu 2, schorzenia sercowo-naczyniowe, niektóre nowotwory oraz zespół metaboliczny, mają silny związek z przewlekłym stanem zapalnym.
Zapalenie odgrywa także kluczową rolę w procesach neurozapalnych, które mogą negatywnie wpływać na funkcje poznawcze i zwiększać ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak demencja czy choroba Alzheimera.
Jednocześnie ten sposób żywienia sprzyja utracie masy ciała, poprawie wyników badań i lepszemu samopoczuciu. Pozostałe zalety diety dr Weila to obniżenie stężenia cholesterolu i ciśnienia krwi, wsparcie procesów trawiennych, wzmocnienie układu odpornościowego i poprawa samopoczucia psychicznego.
Polecany artykuł: