Naturalne składniki odżywcze sposobem na piękne włosy i paznokcie
Jeśli włosy straciły blask, a paznokcie łamią się, może to być znak, że źle się odżywiasz. Zawarte w produktach spożywczych składniki odżywcze pomogą w naturalny sposób odbudować zniszczone włosy i paznokcie, które będą piękne jak nigdy dotąd.
Metionina, cystyna
To aminokwasy siarkowe wchodzące w skład włosów i paznokci. Jeśli ich brakuje, na paznokciach tworzą się białe prążki, włosy tracą elastyczność i łatwo się łamią.
Gdzie szukać? Cystynę organizm wytworzy sam, jeśli dostarczysz mu odpowiedniej ilości metioniny. Aminokwasy znajdują się w mięsie, nabiale, zbożach, ale w różnych proporcjach. Aby nie zabrakło żadnego, trzeba jeść wszystko, łączyć produkty zbożowe z nabiałem, fasolą, a mięso z kaszą, ryżem, warzywami.
Cynk
Bierze udział w syntezie białka, więc od tego, ile go mamy, zależy stan paznokci i włosów. Oznaką niedoboru są łamiące się i rozdwajające paznokcie oraz matowe, wypadające włosy.
Gdzie szukać? W wątrobie, kaszy gryczanej, żółtych serach, rybach, ciemnym mięsie, razowym pieczywie, jajkach, grochu, pestkach, mleku, orzechach. Dziennie potrzeba 13–16 mg cynku. Każdego dnia zjedz kilka orzechów lub migdałów, garść pestek dyni, włącz do diety owoce morza. Warzywa jadaj na surowo.
Miedź
Nadaje paznokciom i włosom zdrowy wygląd. Bierze udział w tworzeniu melaniny – naturalnego ciemnego pigmentu znajdującego się we włosach, chroniąc je przed odbarwieniem.
Gdzie szukać? W podrobach, warzywach strączkowych, produktach pełnoziarnistych, orzechach, pestkach, czosnku, ziemniakach, pomidorach, bananach, awokado, soi. Jeśli zdrowo się odżywiasz, nie powinno ci jej zabraknąć. Przyswajanie zwiększa witamina C. Dlatego makaron czy ziemniaki warto zjeść z surówką.
Krzem
Nadaje włosom połysk, przeciwdziałając ich wypadaniu. Chroni paznokcie przed pękaniem.
Gdzie szukać? W rybach, drobiu, nabiale, warzywach bulwiastych, otrębach, płatkach zbożowych, pieczywie razowym. Potrzebujemy go niewiele (5–20 mg dziennie), ale organizm wchłania tylko 30–50 proc. dostarczonego pierwiastka. Nie zabraknie go, jeżeli zjesz codziennie 2 kromki razowego pieczywa z ziarnami lub porcję płatków owsianych i włączysz do diety ryby.
Spis treści
- Metionina, cystyna
- Cynk
- Miedź
- Krzem
- Biotyna, kwas pantotenowy
- Witaminy A, C, E
- Kwas foliowy
- Przeczytaj: Przepisy na domowe peelingi do twarzy i ciała.
Piękne włosy i paznokcie są wizytówką i ozdobą każdej kobiety. Niestety, raz na jakiś czas włosy i paznokcie stają się matowe, suche, rozdwajają się. Cierpiąc na wypadanie włosów i rozdwajanie się paznokci, zbyt często sięgamy po suplementy diety z apteki. Kluczem do sukcesu, odbudowy włosów i paznokci jest wprowadzenie do codziennej diety odpowiednich składników odżywczych.
Wystarczy poświęcić odrobinę czasu na zapoznanie się z właściwościami związków, które znajdują się w znanych i lubianych artykułach spożywczych: mięsie, warzywach i owocach. Zmiana diety poskutkuje niemal natychmiastową poprawą cery, jakości włosów i paznokci. Jedz świadomie i zdrowo, a przekonasz się, że włosy mogą być mocne i lśniące bez względu na porę roku. Na dobre pozbądź się problemu rozdwajających się, łamliwych i matowych paznokci. Naturalne piękno wymaga naturalnych środków.
Biotyna, kwas pantotenowy
Biotyna zapobiega rozdwajaniu się paznokci i końcówek włosów. Gdy jej brakuje, włosy są suche i matowe. Chroni przed ich wypadaniem przy trądziku młodzieńczym. Kwas pantotenowy wzmacnia włosy, wspomaga proces pigmentacji, opóźniając siwienie.
Gdzie szukać? Biotynę znajdziesz w soi, orzechach, owsiance, ryżu, fasoli, wątrobie. Kwas pantotenowy – w otrębach, rybach, drobiu, produktach pełnoziarnistych. Zdrowa dieta pokrywa zapotrzebowanie.
Witaminy A, C, E
Chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Niedobór witaminy C powoduje łamliwość włosów, a witaminy A sprzyja pojawieniu się łupieżu.
Gdzie szukać? Witamina A jest w produktach pochodzenia zwierzęcego, beta-karoten – w żółtych, pomarańczowych, czerwonych, zielonych warzywach. Skarbnicą witaminy E są oleje, orzechy, razowe pieczywo, a C – warzywa i owoce. Jeżeli jadasz je co dzień, a do potraw dodajesz olej, nie powinno ci ich zabraknąć.
Kwas foliowy
Od tego, ile go mamy, zależy, jak szybko rosną i w jakim stanie są włosy i paznokcie. Biorąc udział w produkcji czerwonych ciałek, wpływa na odżywienie włosów. Organizm krótko go przechowuje, dlatego trzeba wciąż uzupełniać braki.
Gdzie szukać? W zielonych warzywach, fasoli, produktach pełnoziarnistych, soku pomarańczowym. Dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy (200 mcg) pokryjesz, zjadając na śniadanie musli lub na obiad szpinak. 200 mcg folianów znajduje się w 1/2 kg razowego chleba.