Oczyszczanie organizmu. Prawdy i mity o dietach oczyszczających

2013-04-12 16:21

Diety oczyszczające polegają na usuwaniu toksyn z organizmu. Wielką popularnością cieszą się głodówki i różne sposoby na walkę z otyłością i problemami z cerą. Czy jednak zawsze to, co wiemy na ich temat, jest prawdą?

Oczyszczanie organizmu. Prawdy i mity o dietach oczyszczających
Autor: Photos.com Oczyszczanie organizmu. Prawdy i mity o dietach oczyszczających

Spis treści

  1. Dzięki głodówce można schudnąć
  2. Oczyszczanie zapobiega chorobom
  3. Zioła przyśpieszają oczyszczanie
  4. Oczyszczanie organizmu najlepiej wspomagają gotowe herbatki
  5. Organizm może reagować zmianami skórnymi na oczyszczanie
  6. Oczyszczanie można przeprowadzić „z marszu”, bez przygotowań
  7. Podczas głodówki organizm najpierw spala zapasy tłuszczowe
  8. Każde oczyszczanie należy przeprowadzać pod kontrolą lekarza

Jest wiele sposobów na oczyszczenie organizmu głodówki, kuracje ziołami, diety warzywne. Na ich temat narosło sporo szkodliwych dla zdrowia mitów.

Dzięki głodówce można schudnąć

Mit Jest wręcz przeciwnie – przy dłuższej głodówce możemy zauważyć, że wcale nie chudniemy i o wiele trudniej jest nam zrzucić kolejne kilogramy. Organizm podczas głodówki przeżywa bowiem pewnego rodzaju szok. Kiedy odbieramy mu składniki odżywcze, on broni się, spowalniając metabolizm i chroniąc zgromadzone zapasy. Organizm w ten sposób zapobiega zaburzeniom, które mogłyby powstać w wyniku przyjęcia niedostatecznej liczby kalorii. Z tego też względu osoby, które wielokrotnie przeprowadzały u siebie głodówki, zauważają, że bardzo trudno jest im zrzucić nadmiar kilogramów. Za każdym razem, gdy drastycznie zmniejszają liczbę kalorii, organizm w samoobronie natychmiast spowalnia metabolizm.

Oczyszczanie zapobiega chorobom

Prawda Oczyszczenie organizmu – a co za tym idzie: pozbycie się zbędnych produktów metabolicznych i nagromadzonych toksyn – zapobiega nie tylko chorobom cywilizacyjnym, ale i tym związanym z układem trawiennym. Pijąc dużo wody i oczyszczających ziół oraz jedząc warzywa i owoce, pozbywamy się zalegających resztek pokarmowych, szkodliwych toksyn i metabolitów. Dzięki temu czujemy się i wyglądamy lepiej.

Zioła przyśpieszają oczyszczanie

Prawda Moczopędnie działa łopian większy, fiołek trójbarwny, skrzyp polny i mniszek lekarski. Pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego wspomaga ostropest plamisty, mniszek lekarski i dziurawiec. Na problemy ze skórą pomoże pokrzywa, fiołek trójbarwny, skrzyp polny i nagietek. Na poprawę pracy żołądka wpływa mięta, melisa, dziurawiec, koperek i kminek.

Oczyszczanie organizmu najlepiej wspomagają gotowe herbatki

Mit Lepsze są naturalne środki – woda, zielona herbata, warzywa, owoce i odpowiednie zioła. Gotowe herbatki do odtruwania organizmu często mają w składzie sporo „chemii”. Oczywiście zdarzają się wśród nich znakomite mieszanki ziół, ale musimy to sprawdzić, czytając skład.

Organizm może reagować zmianami skórnymi na oczyszczanie

Prawda Początkowo na twarzy mogą pojawiać się pryszcze. Jest to stan przejściowy, powodowany usuwaniem z organizmu szkodliwych metabolitów przez skórę.

Oczyszczanie można przeprowadzić „z marszu”, bez przygotowań

Mit By oczyszczanie było jak najbardziej efektywne i nie przyniosło nam żadnych szkód zdrowotnych, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Najlepiej na kilka dni przedtem zmodyfikować jadłospis i wykluczyć z niego ciężkie i tłuste potrawy, węglowodany proste i mocno przetworzone produkty. Należy jeść więcej owoców i warzyw oraz dużo pić.

Podczas głodówki organizm najpierw spala zapasy tłuszczowe

Mit W pierwszej kolejności spalane są zapasy węglowodanów odłożone w postaci glikogenu w wątrobie. Dopiero po kilku dniach organizm przechodzi do spalania zapasów tłuszczowych.

Każde oczyszczanie należy przeprowadzać pod kontrolą lekarza

Prawda W czasie oczyszczania pozbawiamy też organizm składników odżywczych, dlatego lekarz powinien kontrolować nasz stan zdrowia. Nawet kilkudniowe oczyszczanie na własną rękę może prowadzić do zasłabnięć, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej czy zmian metabolicznych.

miesięcznik "Zdrowie"