Ta dieta może być rewolucją. Część uczestników straciło prawie 13 proc. masy ciała
Diet jest do wyboru do koloru, kluczem jest jednak dobrać taką, która będzie dla nas najlepsza. Nowe badanie podpowiada jednak prawdopodobnie najlepszą dietę na zgubienie zbędnych kilogramów. Na czym polega dieta iDip?
Naukowcy z University of Illinois Urbana-Champaign przeprowadzili nowe badanie, które ma podpowiedzieć nam, jaka dieta najlepiej pomoże nam schudnąć. Opracowani oni Indywidualny Program Poprawy Diety. Następnie monitorowali oni 22 uczestników, którzy stosowali ich plan żywieniowy przez 25 miesięcy.
Ta dieta pozwoliła na utratę niemal 13 proc. masy ciała. Wyniki zaskakują
Ochotnikom zwiększone zostały dzienne dawki białka (do 80 gramów) i błonnika (do 20 gramów). Uczestników zachęcano również do ograniczenia dziennego spożycia kalorii do 1500, co było znaczną redukcją w porównaniu do zalecanego zazwyczaj spożycia wynoszącego 2000-2500 kalorii.
Wyniki badania zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Obesity Science & Practice. Według nich, 41 proc. uczestników programu iDip w ciągu roku zrzuciło średnio 12,9 proc. masy ciała.
Uczestnicy ważyli się każdego dnia, brali udział w edukacyjnych sesjach na temat żywienia oraz indywidualnych spotkaniach doradczych. Główny badacz Manabu Nakamura, profesor żywienia na UIUC, powiedział, że to podejście pozwala uczestnikom eksperymentować z różnymi wersjami diety.
Natomiast wiedza i umiejętności nabyte podczas programu i rozwijające się podczas odchudzania, są podstawą do zrównoważonego utrzymania wagi.
Wyniki nie były u wszystkich podobne. Ograniczona próba
Choć wyniki mogą wydawać się zachęcające, to konieczne jest zaznaczenie, że około 59 proc. uczestników po roku straciło wyłącznie nieco ponad 2 proc. masy ciała.
Według ekspertów, osoby, które priorytetowo traktowały spożywanie większej ilości białka i błonnika, straciły najwięcej wagi. Dietetyczka i autorka badań, Mindy H. Lee, podkreśliła, że niezbędne jest zwiększenie spożycia białka i błonnika, przy równoczesnym zmniejszaniu spożycia kalorii.
Zaznaczyła, że pomoże to zoptymalizować zarówno bezpieczeństwo, jak i skuteczność diet odchudzających. Jednak zespół badawczy podczas przedstawienia swoich ustaleń, zwrócił uwagę na fakt, że grupa uczestników była niewielka a okres obserwacji ograniczony.
Szybki spadek wagi nierówny utracie masy mięśniowej. Eksperci wyjaśniają
Warto również podkreślić, że choć szybka utrata wagi wiąże się zazwyczaj również z utratą masy mięśniowej, to uczestnicy programu iDip, w większości ją zachowali.
Eksperci twierdzą, że u osób, które straciły więcej niż 5 proc. masy mięśniowej, aż 78 proc. utraconej masy stanowił tłuszcz. Według nich przyczyną może być zwiększone spożycie białka. W końcu to właśnie ono pomaga utrzymać masę mięśniową, a w konsekwencji poprawia funkcje metaboliczne.
Według specjalistów odpowiednia ilość białka i błonnika jest w szczególności ważna w przypadku osób stosujących leki odchudzające powodujące spadek apetytu i szybką utratę wagi mogąca powodować znaczną utratę masy mięśniowej.