10 mitów na temat odchudzania

2022-01-20 13:28

Wraz z początkiem roku wielu z nas podejmuje nowe wyzwania, najczęściej związane z postanowieniami noworocznymi. Do tych najbardziej popularnych należy m.in. zrzucenie kilku kilogramów. Jednak w kwestii odchudzania i utraty wagi pojawia się wiele sprzecznych informacji, które mogą stanąć na drodze do wymarzonego celu. Rozwiewamy 10 szeroko rozpowszechnionych mitów.

Mity na temat odchudzania
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Oto 10 powszechnych mitów na temat diety i odchudzania

W okresie świątecznym wiele osób przyjmuje więcej kalorii niż zazwyczaj, przez co w tym czasie przybiera na wadze. Nie jest to nic nadzwyczajnego. 

Styczeń to natomiast czas zmian i wiele osób koncentruje się na działaniach mających na celu poprawę stanu zdrowia, w tym utratę wagi. Mając to na uwadze, omawiamy kilka typowych nieporozumień.  

W formie 24: fakty na temat odchudzania

Oto 10 powszechnych mitów na temat diety i odchudzania

1. Pomijanie śniadanie pomaga w utracie wagi

Powiedzenie, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia może być prawdą lub nie, ale wydaje się mało prawdopodobne, aby pomijanie porannego posiłku pomagało w utracie wagi.

Uzasadnieniem tej strategii jest to, że pominięcie jednego posiłku prowadzi do niższego dziennego spożycia kalorii. To tak nie działa.

W jednym z badań przeanalizowano dane od osób, które nie jadały śniadania w dzieciństwie i dorosłości, z danymi od osób, które nigdy nie opuściły pierwszego posiłku lub zrobiły to dopiero w wieku dorosłym.

Analizy wykazały, że uczestnicy, którzy rezygnowali ze śniadań zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłości, mieli zwykle większy obwód talii, wyższy poziom insuliny na czczo i wyższy poziom cholesterolu całkowitego.

Naukowcy odkryli, że pomijanie śniadania ma silniejszy związek z nadwagą niż spożycie alkoholu lub brak aktywności.

2. Produkty spalające tłuszcz mogą pomóc w utracie wagi

Niektóre produkty spożywcze są określane jako „spalacze tłuszczu”. Brzmi to zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe, i prawdopodobnie tak jest.

Niektórzy twierdzą, że m.in. ananas, imbir, cebula, awokado, szparagi, seler, chili, brokuły, zielona herbata i czosnek to produkty, które przyspieszają metabolizm organizmu, pomagając w ten sposób spalać tłuszcz.

Jest niewiele dowodów naukowych, które mogłyby potwierdzić, że faktycznie tak jest.

3. Suplementy odchudzające mogą pomóc

Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) informuje, że setki produktów, które są sprzedawane jako suplementy diety, w rzeczywistości zawierają ukryte składniki aktywne występujące w lekach na receptę, które zostały wycofane z rynku lub związki, które nie zostały odpowiednio przebadane na ludziach. Niektóre z nich mogą być szczególnie niebezpieczne.

4. Podjadanie nie pomoże w odchudzaniu

Podjadanie jest uznawane za główny grzech osób będących na diecie. Jednak w niektórych przypadkach może ono pomóc skuteczniej zarządzać spożyciem kalorii. Liczy się nie tyle samo podjadanie, ile to, co się wówczas zjada. Jedni podjadają seler, a inni ciasteczka, niektórzy mogą podjadać, ponieważ są głodni, a inni, ponieważ są znudzeni.

Na przykład spożywanie kawałka owocu lub niskotłuszczowego jogurtu między posiłkami może zmniejszyć apetyt na jedzenie, powstrzymując przed przejadaniem się w czasie posiłków lub sięganiem po bardziej kaloryczne przekąski.

5. Żadne smakołyki nie są dozwolone

To nieprawda. Oczywiście ograniczenie słodkich, wysokotłuszczowych przysmaków jest ważne, ale całkowite ich wyeliminowanie jest niepotrzebne i może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Odmawianie sobie wszystkich produktów, które lubisz nie zadziała. W końcu ulegniesz pokusie i porzucisz swoje wysiłki. Nie ma nic złego w pozwalaniu sobie na smakołyk od czasu do czasu. Ważne, aby robić to z głową.

6. Niektóre cukry są zdrowsze od innych

Krąży plotka, że ​​minimalnie przetworzone cukry, takie jak te w syropie klonowym lub miodzie, są zdrowsze niż cukier biały. W rzeczywistości nasze ciała przetwarzają cukier w ten sam sposób — niezależnie od jego źródła. Jelito redukuje wszystkie cukry do cukrów prostych.

 7. Musisz całkowicie zrezygnować z cukru

Osoba chcąca schudnąć nie musi bezlitośnie ograniczać cukru w ​​swojej diecie. Podobnie, jak w przypadku wszystkich produktów, kluczem jest umiar. 

8. Sztuczne słodziki są zdrowe

Aby obniżyć spożycie cukru, wiele osób wybiera niskokaloryczne słodziki, takie jak np. aspartam. Może to zmniejszyć liczbę spożywanych kalorii, ale niektóre badania powiązały sztuczne słodziki z przyrostem masy ciała.

9. Możesz celować w tłuszcz w określonych obszarach

Często osoby nastawione na odchudzanie pragną pozbyć się nadmiaru tłuszczu z niektórych obszarów, takich jak uda lub brzuch. W rzeczywistości  nie jest to możliwe. Każdy organizm inaczej reaguje na utratę wagi i nie możemy wybrać, z której partii ciała zostaną wyeliminowane w pierwszej kolejności.

10. "Ta modna dieta jest doskonała"

Ogromne rzesze diet stały się modne tylko po to, by zniknąć w zapomnieniu, robiąc miejsce na więcej. Coraz to nowsze diety ograniczają spożycie składników odżywczych, mogą być niezdrowe i zwykle zawodzą na dłuższą metę.