Czy post przerywany naprawdę pomaga schudnąć? Pamiętaj o jednej kluczowej zasadzie

2025-03-28 13:36

Post przerywany, Intermittent Fasting, IF określają tę samą zasadę, czyli czas kiedy powstrzymujemy się od spożywania posiłków oraz okno żywieniowe. Plusem jest fakt, że nie trzeba wówczas liczyć kalorii i dbać o deficyt, by pozbyć się niechcianych kilogramów. Jednak, czy to na pewno działa?

Czy post przerywany naprawdę pomaga schudnąć? Pamiętaj o jednej kluczowej zasadzie
Autor: Fot. Getty Images

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Mississippi wskazuje, że post przerywany naprawdę może okazać się skuteczny w odchudzaniu. Ważne jest jednak to, aby nie pomijać jednego istotnego elementu, a mianowicie regularnej aktywności fizycznej.

Gadaj Zdrów: Odchudzanie

Ile czasu powinien trwać post przerywany?

Dieta IF ma różne formy, a to oznacza, że w początkowej fazie wdrażania postu przerywanego niektórzy decydują się np. na proporcje 14/10. A to oznacza, że przez 14 godzin nie jemy nic, a pozostałe 10 to okno żywieniowe, czyli czas kiedy można sięgać po posiłki. 

Natomiast najczęściej stosuje się model 16/8 i to właśnie tej formie przyjrzeli się naukowcy z University of Mississippi. W tym celu badacze przeprowadzili systematyczny przegląd oraz metaanalizę danych z 15 badań z ostatniej dekady na temat ograniczonego czasowo jedzenia z połączeniem z ćwiczeniami. Wyniki opublikowano na łamach International Journal of Obesity.

Zauważyliśmy, że doszło do większej utraty tłuszczu i zmniejszenia procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie w czasie, gdy zdrowi dorośli stosowali zarówno ćwiczenia, jak i jedzenie w ograniczonym czasie, w porównaniu z tymi, którzy ćwiczyli tylko przez co najmniej 4 tygodnie

- wskazała dr Nadeeja Wijayatunga.

Oznacza to, że jeśli chcemy zrzucić kilka kilogramów, sam post przerywany może nie wystarczyć. Należy pamiętać o to, by zadbać o regularną aktywność fizyczną. Wbrew pozorom nie chodzi o długie i wykańczające treningi na siłowni. 

Wystarczy jazda na rowerze, spacer w szybszym tempie, pływanie, czy aqua aerobik. Forma może być dowolna. Grunt to skłonić organizm do pracy. To bardzo ważne, ponieważ w trakcie odchudzania należy zadbać także o właściwą masę mięśniową.

Zalety postu przerywanego - dlaczego warto spróbować?

Jeśli chodzi o plusy postu przerywanego, to przede wszystkim uczy pewnego rodzaju dyscypliny, aby nie podjadać w okresie kiedy minie okno żywieniowe. To z koeli pomaga pozbyć się chęci podjadania słodyczy wieczorami, czy skubać wciąż coś nie pozwalając organizmowi odpocząć od nieustannego trawienia.

Kontrowersyjnym elementem diety IF jest pomijania śniadania, ponieważ zakładając, że post trwa 16 godzin, a ostatni posiłek minionego dnia zjedliśmy o 18:00, to pierwszy posiłek kolejnego dnia jemy o 10:00. Zatem jeżeli należymy do osób, które nie są w stanie przełknąć niczego o poranku, taka forma może stać się dobrym rozwiązaniem.

Ludzie lubią ograniczone czasowo jedzenie, ponieważ uważają, że łatwiej jest się do tego stosować, ponieważ nie muszą za dużo myśleć. Chodzi o czas, a nie o liczenie kalorii lub zwracanie uwagi na określone pokarmy -

- dodała dr Nadeeja Wijayatunga.

Autorzy badań wskazują, że dla niektórych post przerywany może być techniką przybliżającą do osiągnięcia celów pod względem składu ciała. Warto jednak zaznaczyć, że większość uczestników stanowiły zdrowe dorosłe osoby. A zatem osoby obciążone chorobami przewlekłymi  (np. cukrzyca, insulinooporność, choroby serca), powinny skontaktować się z lekarzem przed wdrożeniem metody IF. 

Należy połączyć dietę z ćwiczeniami. Kiedy tracisz na wadze, nigdy nie chcesz stracić tkanki beztłuszczowej. Chcesz stracić tłuszcz

- podsumowują autorzy badań.

A zatem nie tylko post przerywany, ale również dbałość o regularną aktywność fizyczną może przynieść oczekiwane rezultaty pod kątem odchudzania bez utraty masy mięśniowej.