Czy TABLETKI ODCHUDZAJĄCE naprawdę SKUTECZNIE ODCHUDZAJĄ?

2014-11-14 12:17

Na tabletki odchudzające wydajemy coraz więcej pieniędzy. Ale czy odchudzanie przy pomocy tabletki odchudzającej jest skuteczne? Czy tabletki odchudzające w ogóle działają?

Czy TABLETKI ODCHUDZAJĄCE naprawdę SKUTECZNIE ODCHUDZAJĄ?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Tabletki odchudzające: odchudzanie pozorne
  2. Tabletki hamujące apetyt: wycofana Meridia, szkodliwa sibutramina

Tabletki odchudzające sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Osobom decydującym się na odchudzanie przy ich pomocy, nie przeszkadzają doniesienia o braku skuteczności czy wręcz szkodliwości tabletek odchudzających.

Tabletki odchudzające: odchudzanie pozorne

Lekarze, dietetycy, trenerzy są zgodni - szybka utrata wagi w przypadku tabletek odchudzający oznacza najczęściej utratę wody. Doskonale wygląda to na wadze. Ale tylko tam. Po pierwsze, utrata wody to efekt krótkotrwały, nasz organizm bardzo szybko sobie z tym poradzi. Po drugie, trwałe schudnięcie oznacza zmniejszenie zawartości tłuszczu w naszym ciele. Przy pomocy tabletek odchudzających nie jest to możliwe. Kto chce naprawdę schudnąć, musi powrócić do starych sprawdzonych metod: ruchu i zmiany sposobu odżywiania. Wszystkie inne sposoby mają więcej wspólnego z magią niż nauką. A efekty będą żadne.

Tabletki hamujące apetyt: wycofana Meridia, szkodliwa sibutramina

W sprzedaży są też inne specyfiki. Działają ona na innej zasadzie niż te opisane powyżej. Blokując uczucie głodu i przyspieszając przemianę materii, zdają się działać w sposób zalecany przez naukowców. Dzięki tym tabletkom jemy mniej i spalamy więcej. Czyżby więc pojawiło się rozwiązanie naszych problemów?

Odpowiedź nie do końca może być pozytywna. W środkach tych znajduje się sibutramina, substancja, którą zawiera wycofany z polskiego rynku lek o nazwie meridia. Lek ten stosowany jest przy leczeniu chorobliwej otyłości. Dlaczego tylko chorobliwej? Bo skutki uboczne brania sibutraminy mogą być dla układu krążenia bardzo poważne. Chorobliwa otyłość jest jeszcze groźniejsza dla naszego życia, więc ryzyko jest uzasadnione. Zwłaszcza jeśli kuracje przeprowadza się pod stałą kontrolą lekarza. Czy warto jednak ryzykować zdrowie dla utraty kilku kilogramów, żeby lepiej wyglądać na basenie czy plaży?

Coraz więcej osób uważa, że tak. Fora internetowe pełne są relacji zachwyconych użytkowników (czy raczej głównie użytkowniczek), z zachwytem opisujących kuracje i jej efekty. Pojawiają się tez nieliczne głosy osób, które odczuły natychmiast skutki uboczne brania tego specyfiku. Do najczęściej opisywanych objawów należą: znaczne przyspieszenie pulsu, wzrost ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, nadmierne pocenie, nadpobudliwość. Może to w konsekwencji prowadzić do nadciśnienia, a nawet niedomykalności zastawek, a wręcz wady serca, a poza tym do toksycznego uszkodzenia komórek wątrobowych. Warto?