DIETA 2-DNIOWA doktor Michelle Harvie i profesora Tony'ego Howella

2014-05-14 9:53

Dieta 2-dniowa doktor Michelle Harvie i profesora Tony'ego Howella to kuracja odchudzająca, podczas której nie czujesz, że jesteś na diecie i chudniesz. Opracowana przez lekarzy kuracja odchudzająca zakłada trzymanie diety tylko przez dwa dni w tygodniu. Jak przekonują - to przepis nie tylko na zrzucenie zbędnych kilogramów, lecz także na zmianę nawyków żywieniowych na lepsze i uniknięcie problemów z nadwagą w przyszłości. Na czym polega dieta 2-dniowa? Ile można na niej schudnąć?

DIETA 2-DNIOWA doktor Michelle Harvie i profesora Tony'ego Howella
Autor: thinkstockphotos.com Dieta 2-dniowa doktor Michelle Harvie i profesora Tony'ego Howella to dieta odchudzająca

Dieta 2-dniowa to dieta odchudzająca, która została opracowana przez dietetyczkę Michelle Harvie i onkologa Tony'ego Howella. Jak przekonują autorzy diety, dzięki niej można nie tylko schudnąć bez wysiłku, lecz także nauczyć się podejmować właściwe decyzje żywieniowe i zmieniać nawyki dotyczące odżywiania na lepsze. Będąc na diecie 2-dniowej można także poprawić stan zdrowia: obniżyć poziom hormonów sprzyjających rozwojowi nowotworów, chorób serca i cukrzycy (w tym insuliny), obniżyć ciśnienie krwi, złagodzić objawy zapalenia stawów czy astmy. Dieta 2-dniowa pozwala także rozwiązać problemy z depresją, pamięcią i snem, a co za tym idzie - poprawić samopoczucie i zwiększyć poziom energii.

Skuteczność diety została udowodniona naukowo - 75 proc. osób, które były na diecie 2-dniowej, zrzuciły zbędne kilogramy i udało im się utrzymać ten wyniku ponad dwa lata. Co więcej, zrzuciły dwa razy więcej kilogramów i pozbyły się ok. 60 proc. więcej tłuszczu, niż te osoby, które stosowały dietę opartą na liczeniu kalorii. Warto wiedzieć, że dieta jest popierana przez GENESIS BREAST CANCER PREVENTION (brytyjskie Centrum Zapobiegania Nowotworowi Piersi).

Diety dwudniowej nie należy mylić z popularną dietą 5:2 dr. Mosleya.

Dieta 2-dniowa - zasady

Zasady kuracji odchudzającej są bardzo proste: przez 2 dni w tygodniu należy przestrzegać zasad diety niskowęglowodanowej, w pozostałe pięć można jeść normalnie (co nie oznacza, że bez opamiętania) Dlaczego akurat przez 2 dni? Jak przekonują twórcy diety, ograniczanie jedzenia przez ten czas jest łatwiejsze niż robienie tego codziennie. Dzięki temu osoba odchudzająca się nie ma poczucia, że się poświęca, by schudnąć, że wkłada w dietę dużo wysiłku.

Przez 2 wybrane i następujące po sobie dni należy przestrzegać diety ok. 1100 kcal. W jadłospisie powinny się znaleźć produkty bogate w białko (chude mięso i niskotłuszczowy nabiał), zdrowe tłuszcze (np. oliwa z oliwek, olej kukurydziany, z pestek winogron i dyni) oraz pewne warzywa i owoce. W związku z tym jest to dieta zbilansowana odżywczo, która dostarcza organizmowi wystarczającą ilość witamin, minerałów oraz białka. W przestrzeganiu diety pomagają specjalnie opracowane tabele, które określają minimalne i maksymalne liczby porcji każdego rodzaju potraw dozwolonych. Limity nie dotyczą niskokalorycznych napojów, takich jak woda, herbata, kawa (bez cukru i mleka).

Przez pozostałych pięć dni należy odżywiać się według określonych wytycznych żywieniowych, pośród których dominują zasady zdrowej diety śródziemnomorskiej. Oznacza to, że jest się na diecie tak naprawdę cały tydzień, ponieważ zalecana liczba kalorii spożywanych w pozostałe 5 dni waha się między 1400 a 2500 kalorii dziennie. Jest ona wystarczająca do utraty wagi i jednocześnie nie pozostawia osoby odchudzającej się głodnej. W związku z tym stosując dietę 2-dniową, nie czuje się, że jest się na diecie.

Dieta 2-dniowa - jadłospis

W czasie 5 pozostałych dni diety można w ograniczonych ilościach sięgać po potrawy, takie jak, np. kurczak z estragonem,  boczkiem i pieczonymi warzywami, stek z sosem chimichurri (zielony sos pietruszkowo-czosnkowy), hamburgery indycze z guacamole (meksykańskim sosem przyrządzanym na bazie awokado), łosoś z pieczonymi fenkułem włoskim, porami i pomidorami, jogurt z owoców leśnych.

Dieta 2-dniowa - ile można schudnąć?

W ciągu trzech miesięcy można zrzucić 5-6 kg.

Dieta 2-dniowa - ćwiczenia nieodłącznym elementem diety

Autorzy diety zalecają, aby codziennie poświęcić 3 minuty na aktywność fizyczną.