Dieta 8 godzin: na czym polega dieta 8-godzinna? Czy jest skuteczna?
Dieta 8-godzinna to program odchudzania, dzięki któremu pozbędziesz się nadwagi bez kulinarnych wyrzeczeń. Jak przekonują autorzy diety - możesz stracić kilogramy bez przykładania wagi do tego, co jesz. Kluczem do zgrabnej sylwetki jest bowiem czas, jaki dajemy organizmowi na strawienie pokarmu. Na czym polega dieta 8-godzin? Czy dieta 8-godzinna jest skuteczna?
Spis treści
- Dieta 8 godzin - na czym polega? Zasady diety ośmiogodzinnej
- Dieta 8 godzin i "opóźnione" śniadania
- Dieta 8 godzin i 8-minutowy trening
- Dieta 8 minut - czy jest skuteczna?
- Jak zdrowo schudnąć - rady psychodietetyka
Dieta 8 godzin, inaczej dieta ośmiogodzinna, nie jest kolejnym restrykcyjnym programem odchudzania. Jak przekonują twórcy diety, David Zinczenko i Peter Moore, możesz tracić kilogramy bez przykładania większej wagi do tego, co jesz.
Dieta 8 godzin - na czym polega? Zasady diety ośmiogodzinnej
Autorzy diety ośmiogodzinnej przekonują, że można chudnąć, jedząc to, na co mam się w danej chwili ochotę. Warunkiem powodzenia diety jest jedynie przestrzeganie czasu posiłków, a te można spożywać wyłącznie w ciągu wybranych ośmiu godzin. Pozostałe 16 są przeznaczone na regenerację organizmu - w tym czasie powinien spalić kalorie dostarczone przez ostatnie 8 godzin.
Zinczenko i Moore przekonują że przyczyną nadwagi i otyłości nie jest zwyczaj jedzenia o dowolnych porach, zwłaszcza późno wieczorem. Według nich jedząc cały dzień, od wczesnego rana do późnego wieczora, nie dajemy organizmowi czasu na odpowiednie strawienie pokarmu i pozbycie się toksyn z organizmu. Żołądek człowieka nie jest bowiem w stanie trawić po określonych godzinach. W konsekwencji nadwyżka kalorii, którą dostarczamy po dozwolonych godzinach, odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej.
By udowodnić teorię Zinczenko i Moore'a, przeprowadzono eksperyment na myszach. Gryzonie podzielono na dwie grupy i obie poddano wysokotłuszczowej diecie. Z tą różnicą, że tylko pierwsza połowa myszy mogła jeść o dowolnych porach dnia. Pozostałym został narzucony ośmiogodzinny czas na spożywanie posiłków. Badanie trwało sto dni i przez ten czas na wadze przybrały jedynie myszy, którym spożywały pokarm przez całą dobę.
Dieta 8 godzin i "opóźnione" śniadania
Zinczenko i Moore przekonują do spożywania "opóźnionych śniadań". Po wstaniu z łóżka lepiej napić się kawy lub herbaty, a śniadanie zjeść parę godzin później. W ten sposób można przedłużyć sobie 8-godzinny okres przeznaczony na jedzenie. Jednak jak powszechnie wiadomo śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który powinien dostarczać 40% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy następuje wzrost zachorowań na choroby infekcyjne. Odkładając śniadanie na później, jemy więcej, a organizm ma mniej czasu na spalenie dostarczonych kalorii, co niesie za sobą ryzyko przyrostu tkanki tłuszczowej. Z tego powodu treściwe śniadanie najlepiej zjeść w ciągu pierwszej godziny od przebudzenia.
Dieta 8 godzin i 8-minutowy trening
Według autorów diety 8-godzinnej, min. 8-minutowy trening wspomoże w procesie spalania tkanki tłuszczowej. Jednak kilka minut ruchu dziennie to za mało, aby pozbyć się zbędnych kilogramów i wspomóc wydolność całego organizmu.
Dieta 8 minut - czy jest skuteczna?
Zinczenko i Moore dochodzą do wniosku, że skoro osoba odchudzająca się ma tylko 8 godzin w ciągu doby na spożywanie posiłków, ograniczy ich przyjmowanie i w ten sposób zmniejszy ilość przyjmowanych kalorii. Nic bardziej mylnego. Autorzy diety 8-godzinnej nie podają maksymalnej dziennej wartości energetycznej pokarmów, co więcej nie zabraniają wybierać wysokokalorycznych produktów. W związku z tym nawet podczas wybranych 8 godzin można dostarczyć organizmowi nadmiernej ilości kalorii. A ponieważ dieta 8-godzinna to swego rodzaju przerywana głodówka, istnieje ryzyko, że efektem 16-godzinego postu może być wilczy apetyt i przyjmowanie nadmiernej ilości pokarmów. Lepiej więc stosować zdrową, zbilansowaną dietę, opartą na piramidzie żywienia, a ostatni posiłek spożywać przed godziną 18-19.
Czytaj także:
Jak zdrowo schudnąć - rady psychodietetyka
Każdy z nas marzy o szczupłej i zgrabnej sylwetce. Jednak nie wszystkie sposoby na odchudzanie są dobre dla naszego zdrowia. W jaki sposób mądrze i zdrowo się odchudzać? Posłuchajcie naszego eksperta - psychodietetyka i coacha zdrowia Elżbiety Lange.
Polecany artykuł: