Dieta dla dwojga: zasady. Ile można schudnąć, odchudzając się z partnerem?
Dieta dla dwojga to dieta odchudzająca przeznaczona dla par. Jeśli więc razem z partnerem chcecie schudnąć, połączcie swoje siły w walce ze zbędnymi kilogramami i wypróbujcie dietę dla dwojga. Szanse, że schudniecie, są wówczas o wiele większe, niż gdy będziecie w pojedynkę walczyć z nadwagą. Sprawdź, na czym polega dieta dla dwojga i ile można schudnąć, odchudzając się z partnerem.
Spis treści
- Dieta dla dwojga - zasady. Na czym polega dieta dla dwojga?
- Dieta dla dwojga - wady wspólnego odchudzania
- Dieta dla dwojga - ile można schudnąć na diecie dla dwojga?
Dieta dla dwojga to skuteczna dieta odchudzająca dla par, które zmagają się ze zbędnymi kilogramami. Wspólne odchudzanie ma wiele zalet: łatwiej układa się listę zakupów i przygotowuje się wspólne posiłki, a gdy najdzie cię ochota na tuczącą i niezdrową przekąskę, partner zawsze pomoże ci wrócić na właściwy tor odchudzania. Jednak najważniejsze w diecie dla dwojga jest wzajemne motywowanie się do dalszej walki o szczupłą sylwetkę.
Dieta dla dwojga - zasady. Na czym polega dieta dla dwojga?
W ciągu dnia należy jeść 3 podstawowe posiłki: śniadanie, obiad i kolację, przy czym partnerka je 1/3, a partner 2/3 posiłku. Między nimi dozwolone są dwa mniejsze, które mają formę przekąsek. Przerwy między posiłkami nie powinny trwać dłużej niż 4 godziny.
Jadłospis w diecie dla dwojga powinien być ułożony tak, aby dzienna wartość energetyczna posiłków dla kobiety nie przekroczyła 1300–1400 kcal, a dla mężczyzny 1700-1800 kcal. Posiłki nie mogą dostarczać mniej kalorii, ponieważ niskokaloryczne diety spowalniają przemianę materii i powodują niedobór składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
W czasie diety należy pić przynajmniej 2 litry płynów dziennie w postaci wody niegazowanej z cytryną, zielonej i czerwonej herbaty, soków czy zup.
Dieta dla dwojga - wady wspólnego odchudzania
Mężczyźni chudną szybciej niż kobiety i łatwiej utrzymują nową wagę. Dzieje się tak z kliku powodów. Mężczyźni zwykle ważą więcej niż kobiety, a im większa waga początkowa, tym szybszy ubytek masy ciała. Ponadto mężczyźni mają szybszą przemianę materii niż kobiety, ponieważ mają więcej mięśni. Jednak co równie ważne, mężczyznami nie "rządzą" hormony, które mogą utrudnić pozbycie się zbędnych kilogramów (dzieje się tak np. w czasie menopauzy czy w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego). Ponadto kobiety częściej niż mężczyźni wykazują skłonność do jedzenia na tle emocjonalnym, np. pod wpływem stresu. Dlatego w czasie trwania diety dla dwojga bardzo ważne jest wspieranie partnerki i nie dokonywanie porównań, np. poprzez codzienne wspólne ważenie się.Problemem mogą być także wspólne treningi. Ćwiczenia, które dla mężczyzn są umiarkowane, dla kobiet mogą okazać się zbyt intensywne. A jak dowiedli naukowcy z University of Toronto, intensywny wysiłek stymuluje głód u kobiet, ale nie u mężczyzn. Dlaczego tak się dzieje? Jak tłumaczą badacze, w ten sposób organizm kobiety stara się zmagazynować tkankę tłuszczową na wypadek ewentualnej ciąży. Dlatego zdecydujcie się na ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, takie jak chodzenie lub joga. Inną formą aktywności może być także np. wspólne grabienie liści, sprzątanie domu czy mycie samochodu.
Dieta dla dwojga - ile można schudnąć na diecie dla dwojga?
Jeśli do diety zostaną dołączone ćwiczenia, w ciągu miesiąca możecie razem zrzucić nawet 12 kg.