Dieta księżycowa (chronometryczna): zasady. Jakie są jej efekty? Ile można schudnąć na diecie księżycowej?

2013-11-20 7:43

Dieta księżycowa czyli dieta chronometryczna, wbrew temu, co sugeruje nazwa, nie zakłada czerpania energii z księżyca czy kosmosu. Dieta księżycowa to dieta odchudzająca zgodna z fazami księżyca, która pozwala żyć w zgodzie z naturalnym rytmem organizmu. Sprawdź, na czym polega dieta księżycowa? Jakie są jej efekty? Ile można schudnąć na diecie księżycowej?

Dieta księżycowa (chronometryczna): zasady. Jakie są jej efekty? Ile można schudnąć na diecie księżycowej?
Autor: thinkstockphotos.com Dieta księżycowa czyli dieta chronometryczna, wbrew temu, co sugeruje nazwa, nie zakłada czerpania energii z księżyca czy kosmosu. Dieta księżycowa to dieta odchudzająca zgodna z fazami księżyca, która pozwala żyć w zgodzie z naturalnym rytmem organizmu. Sprawdź, na czym polega dieta księżycowa? Jakie są jej efekty? Ile można schudnąć na diecie księżycowej?

Dieta księżycowa, inaczej dieta chronometryczna, to kuracja odchudzająca zgodna z fazami księżyca. Zwolennicy diety przekonują, że 28-dniowy cykl księżyca to jeden z naturalnych rytmów biologicznych. W związku z tym dieta księżycowa uwzględnia zmianę aktywności organizmu w zależności od pory doby i pozwala żyć w zgodzie z jego naturalnym rytmem.

Dieta księżycowa (chronometryczna) - zasady. Na czym polega dieta księżycowa?

Dieta księżycowa pozawala na spożywanie prawie wszystkich produktów, należy jednak po każdy z nich sięgać o określonej porze dnia. Organizm został bowiem zaprogramowany tak, że rano toleruje inne produkty, a inne po południu i wieczorem. Należy także pamiętać o dziennym limicie kalorycznym. Przez pierwsze dwa tygodnie limit ten wynosi 1000 kcal, a w ciągu pozostałych dwóch - 1200 kcal.

W ciągu dnia należy spożyć trzy główne posiłki - śniadanie, obiad i kolację. Na drugie śniadanie mogą sobie pozwolić osoby, które są aktywne fizycznie. Głównie założenie diety księżycowej jest takie, że do godz. 14. należy dostarczyć organizmowi 70% dziennej dawki energii. W związku z tym śniadanie powinno być najobfitszym posiłkiem w ciągu dnia, a obiad należy zjeść do godziny 14.

Co bardzo ważne, nie można ominąć żadnego posiłku w ciągu dnia, a zwłaszcza śniadania. Rezygnacja z tego najważniejszego posiłku w ciągu dnia może spowodować, że na obiad przyjmie się zbyt dużą ilość tłuszczu, który niepotrzebnie zmagazynuje się w organizmie.

Dieta księżycowa - schemat spożywania poszczególnych produktów w ciągu dnia

Kluczowym założeniem diety księżycowej jest spożywanie poszczególnych rodzajów produktów o właściwych porach. Oto schemat, który ułatwi odchudzającym się przejść przez kolejne etapy diety:

07:00-10:00 - pieczywo, wędliny, tłuste mięso,
07:00-12:00 - kaloryczne owoce, suszone owoce (np. awokado, banany, figi, rodzynki, winogrona), orzechy, migdały, pestki dyni, pestki słonecznika,
07:00-16:00 - zboża i produkty zbożowe (np. kasze, makaron, płatki, ryż),
07:00-17:00 - większość owoców (np. ananasy, arbuzy, grapefruity, gruszki, jabłka, kiwi, melony, morele, pomarańcze, truskawki),
09:00-22:00 - chude mięso, jaja, produkty mleczne, ryby,
12:30-15:00 - buraki, brukselka, brokuły, suche rośliny strączkowe,
12:30-22:00 - pozostałe warzywa

Dieta księżycowa - jadłospis. Co można jeść w kolejnych etapach diety księżycowej?

Etap I zaczyna się cztery dni przed pełnią

Celem pierwszej fazy diety księżycowej jest przygotowanie organizmu do kuracji odchudzającej. Na tym etapie diety każdego dnia do południa spożywa się w dowolnej ilości same owoce, najlepiej świeże ananasy, arbuzy, truskawki i śliwki suszone i winogrona. Po południu należy wrócić do normalnych posiłków.

Etap II rozpoczyna się w dniu pełni i trwa przez kolejne 2 tygodnie

Jest to właściwa dieta. W tym czasie organizm jest pod wpływem księżyca malejącego: następuje przyspieszenie przemiany materii i zmniejszenie apetytu, związku z tym szybciej następuje spalanie tkanki tłuszczowej. W II etapie diety księżycowej z jadłospisu należy wyeliminować słodycze, tłuste sery i wędliny. Należy także pamiętać, aby dzienna wartość energetyczna posiłków nie przekroczyła 1000 kcal.

W związku z tym na śniadanie można zjeść np. 1 kromkę pełnoziarnistego chleba cienko posmarowanego masłem, 50 g chudego twarożku z ogórkiem lub owocami (kiwi, truskawki), na obiad 200 g chudej ryby pieczonej w folii, a na kolację 140 g sałatki z tuńczykiem.

Etap III trwa dwa tygodnie, od nowiu do pełni

Jest to etap końcowy diety, tzw. regeneracyjny, w trakcie którego dzienny limit energetyczny wynosi 1200 kcal. Jest to najgorsza faza diety, który wymaga od odchudzającego się silnej woli. W tym okresie księżyca przybywa, rośnie więc i apetyt.

W III etapie diety księżycowej na śniadanie można zjeść np. 4 łyżki płatków owsianych wymieszanych z kubkiem chudego jogurtu i 1 banana, na obiad spaghetti po bolońsku i sałatkę z sosem winegret, a na kolację omlet z szynką i groszkiem.

Dieta księżycowa – efekty. Ile można schudnąć na diecie księżycowej?

Dieta księżycowa pozwala na zrzucenie 2-3 kilogramów w ciągu miesiąca.