Dieta czekoladowa: zasady i efekty

2018-07-09 11:46

Dieta czekoladowa to dieta odchudzająca, której podstawę stanowią dość kaloryczne kostki czekolady. Twórczyni diety przekonuje, że dieta czekoladowa jest skuteczna, ponieważ, wbrew pozorom, czekolada posiada liczne właściwości odchudzające. Aby się o tym przekonać, wystarczy codziennie rozkoszować się smakiem kilku kostek czekolady. Sprawdź, na czym polega dieta czekoladowa i ile można schudnąć, jedząc czekoladę.

DIETA CZEKOLADOWA - na czym polega? Jakie są jej efekty? Zasady diety czekoladowej
Autor: Photos.com Dieta czekoladowa  to dieta odchudzająca, której podstawę stanowią dość kaloryczne kostki czekolady.

Spis treści

  1. Zasady diety czekoladowej
  2. Czy można jeść gorzką czekoladę w dużych ilościach? Odpowiada dr Ania [#TOWIDEO]
  3. Dieta czekoladowa - odchudzające właściwości czekolady
  4. Dieta czekoladowa - efekty. Ile można schudnąć, jedząc gorzką czekoladę?
  5. Dieta czekoladowa przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia

Dieta czekoladowa ma wiele zalet. Jak przekonuje jej twórczyni - Ruth Moschner - czekolada, spożywana w odpowiednich ilościach i w połączeniu z odpowiednimi produktami, pozwala nie tylko pozbyć się zbędnych kilogramów, lecz także niweluje stres towarzyszący wielu dietom odchudzającym, ponieważ zwiększa wydzielanie endorfin, czyli "hormonów szczęścia". Dieta czekoladowa jest więc kuracją odchudzającą, którą warto wypróbować.

Zasady diety czekoladowej

Dieta czekoladowa to kuracja odchudzająca, w trakcie której należy spożywać tylko gorzką czekoladę. Najlepiej sięgnąć po tę zawierającą 90-99 proc. kakao. Kostki gorzkiej czekolady należy spożywać pół godziny przed każdym śniadaniem i obiadem, a także w godzinach popołudniowych (ok. 16), kiedy poziom cukru we krwi stopniowo spada. Dlaczego akurat o tych porach dnia? Jak uwodnili naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego, gorzka czekolada zmniejsza apetyt, zwłaszcza na słodkie, słone, a także tłuste jedzenie, oraz powoduje długotrwałe uczucie sytości. W związku z tym 2 kostki czekolady zjedzone przed obiadem, sprawią, że zjesz mniej niż zwykle i, co najważniejsze, nie sięgniesz potem po deser, który odłoży się w postaci zbędnego tłuszczyku. Gorzka czekolada chroni również przed podjadaniem kalorycznych przekąsek, gdy poziom cukru we krwi spada, a mózg staje się "głodny".

W czasie trwania diety czekoladę należy spożywać w ograniczonych ilościach - max. 6 kostek dziennie (tj. ok. 36 g) - nie tylko ze względu na jej kaloryczność. Gorzka czekolada, spożywana w większych ilościach, może uzależniać. Naukowcy udowodnili, że w gorzkiej czekoladzie znajdują się spore ilości fenyloetyloaminy - składnika psychoaktywnego, który wywołuje uczucie euforii.

Czytaj też: CZEKOLADA i WINO poprawiają humor i zdrowieGorzką czekoladę należy łączyć ze zdrową żywnością, zwłaszcza tą zawierającą pełnowartościowe białko i substancje balastowe, potrzebne dla prawidłowej funkcji trawienia (np. błonnik). Kuracja odchudzająca będzie efektywniejsza, jeśli włączysz do diety przyprawy, które przyśpieszają spalanie tkanki tłuszczowej, takie jak: chili, imbir, kardamon czy cynamon.

Należy także pamiętać, że w trakcie kuracji odchudzającej nie można sięgać po inne słodycze.

WAŻNE! Osoby skłonne do alergii przed przejściem na dietę czekoladową powinny wykonać próbę uczuleniową, ponieważ kakao może uczulać!

Sprawdź też:

Czekolada - właściwości, wartości odżywcze, kalorie

Gorzka czekolada ma najwięcej właściwości odżywczych

Czy można jeść gorzką czekoladę w dużych ilościach? Odpowiada dr Ania [#TOWIDEO]

Dieta czekoladowa - odchudzające właściwości czekolady

Gorzka czekolada, poza tym, że hamuje apetyt i daje uczucie sytości, posiada także inne właściwości odchudzające.

Gorzka czekolada zawiera spore ilości błonnika (nawet 8-10 g/100 g), który wiąże nasycone kwasy tłuszczowe i zapobiega ich odkładaniu się na biodrach, udach i brzuchu.

Ponadto znajduje się w niej jedna ze skuteczniejszych substancji pobudzających - kofeina (w 5 kostkach od 5 do nawet 30 mg - zależy od procentowej zawartości kakao), która zwiększa poziom energii. Dzięki temu pozwala dłużej wytrwać podczas intensywnych ćwiczeń, a tym samym przyczynia się do utraty dodatkowych kilogramów. Poza tym przyspiesza metabolizm kwasów tłuszczowych.

Czekolada zwiera także inne substancje, które ułatwiają spalanie tłuszczu - teobrominę, będącą metabolitem kofeiny (jest od niej ok. 10 razy słabsza w działaniu) i teofilinę.

SPRAWDŹ>> Kosmetyki na bazie czekolady wyszczuplają. Jakie są pielęgnacyjne właściwości czekolady?

Warto wiedzieć

Dieta czekoladowa może budzić wątpliwości, ponieważ gorzka czekolada jest kaloryczna - w 100 g zawiera ok. 554 kcal, czyli więcej niż czekolada mleczna, która ma ok. 549 kcal (dane IŻŻ). Zawiera również więcej tłuszczu niż jej mleczny odpowiednik, bo aż 34,3 g/100 g. Co prawda mniejszą wartość energetyczną (531 kcal/100 g) i zawartość tłuszczu (ok. 29 g/100 g) posiada czekolada deserowa, jednak w jej składzie można znaleźć spore ilości cukru. Ponadto zawiera zdecydowanie mniej kakao niż gorzka tabliczka czekolady. Tylko gorzka czekolada ma najmniejszą zawartość cukru i największą zawartość masy kakaowej (od 70 do nawet 99 proc.) ze wszystkich rodzajów czekolad. Właśnie dlatego jest najbardziej wartościowa.

Dieta czekoladowa - efekty. Ile można schudnąć, jedząc gorzką czekoladę?

Będąc na diecie czekoladowej można schudnąć od 0,5 do 3 kg w ciągu tygodnia. Wszystko zależy od dziennego bilansu energetycznego.

Dieta czekoladowa przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia

Gorzka czekolada zawiera wiele flawonoidów (przeciwutleniaczy), które poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych, zapobiegając tym samym powstawaniu niebezpiecznych zakrzepów. Jest również źródłem potasu, który poprawia krążenie krwi i wspomaga pracę serca. Z kolei dzięki dużej ilości magnezu wpływa kojąco na układ nerwowy. Gorzka czekolada zawiera także witaminy z grupy B, witaminę A oraz inne składniki mineralne, takie jak wapń, selen i żelazo.