DIETA SHRED - na czym polega i ile można na niej schudnąć?

2014-03-18 8:37

Dieta Shred to dieta odchudzająca opracowana przez doktora Iana K. Smitha - doradcę prezydenta USA Baracka Obamy ds. fitnessu, sportu i żywienia. Jej celem jest nie tylko rozszarpanie (ang. shred) tłuszczu na strzępy i pozbycie się zbędnych kilogramów, lecz także nauka dokonywania trafnych wyborów żywieniowych. Dzięki temu już nie będziesz musiała być na wiecznej diecie. Na czym polega dieta Shred? Ile można na niej schudnąć?

DIETA SHRED
Autor: thinkstockphotos.com Na czym polega dieta Shred i ile można na niej schudnąć?

Dieta Shred to sześciotygodniowa dieta odchudzająca, której celem jest nie tylko radykalne rozprawienie się ze zbędnymi kilogramami poprzez "rozszarpanie" tłuszczu na strzępy. Jak przekonuje dr Smith, będąc na diecie Shred, nauczysz się dokonywać mądrych wyborów żywieniowych, dzięki czemu, po zakończeniu kuracji odchudzającej, już nie będziesz musiała być na wiecznej diecie.

Dieta Shred – zasady

Dieta Shred składa się z sześciu tygodniowych faz:

 • PRIME (wprowadzenie)
 • CHALLENGE (wyzwanie)
 • TRANSFORMATION (transformacja)
 • ASCEND (wspinanie się)
 • CLEANSE (oczyszczanie)
 • EXPLODE (wybuch)

Każdą z nich łączy kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim posiłki należy jeść w regularnych odstępach czasu, co 3-4 godziny, nawet jeśli nie czuje się głodu (lepiej nie omijać posiłków). Najlepiej jeść je o ustalonych przez dr. Smitha porach:

 • 8:30 - pierwszy posiłek; 
 • 10:00 - pierwsza przekąska; 
 • 11:30 - drugi posiłek; 
 • 13:00 - druga przekąska; 
 • 15:30 trzeci posiłek; 
 • 19:00 - czwarty posiłek; 
 • 20:30 trzecia przekąska (ostatnią przekąskę można zjeść po tej godzinie, ale nie później niż 90 minut przed pójściem spać). 

Wartość energetyczna każdej przekąski nie powinna przekraczać 100-150 kcal (pamiętaj, że nie musisz jeść wszystkich przekąsek). Należy także uważać, aby nie dublować posiłków, tzn. nie powinno się jeść tego samego dania dwa razy w ciągu dnia. Ponadto, o ile to możliwe, nie powinno się jeść tego samego posiłku na każde śniadanie. Nie należy także przekraczać wytyczonej wielkości posiłków, a co za tym idzie - ich wartości energetycznej.

SPRAWDŹ>> Na czym polegają kolejne fazy diety Shred?

Specjalne zalecenia dotyczą także płynów. Jedną szklankę wody należy wypić zarówno przed spożyciem posiłku, jak również w trakcie jedzenia. Może to być woda gazowana lub niegazowana. Aby nadać wodzie smaku, można do niej wrzucić plasterek cytryny lub limonki. Będąc na diecie Shred, można pić wody smakowe, pod warunkiem, że ich dzienna wartość energetyczna nie przekracza 60 kcal. Inne proponowane napoje, które można pić w ciągu dnia, to: 1 szklanka soku (ale nie z koncentratu, tylko świeżo wyciskany), 1 szklanka lemoniady (ze świeżo wyciśniętej cytryny), 1 szklanka mleka (ale tylko o niskiej lub obniżonej zawartości tłuszczu, albo beztłuszczowego). Można również sięgnąć po niesłodzone mleko sojowe lub migdałowe. Należy unikać dodawania cukru do napojów. Wyjątek stanowi kawa (ale tylko w ilości jednej filiżanki dziennie), której wartość energetyczna nie powinna przekraczać 50 kcal dziennie. W związku z tym należy zrezygnować z kalorycznego cappuccino, latte, itp. Jeśli jesteś aktywna fizycznie, możesz pić napoje izotoniczne (ale tylko jeden dziennie i pod warunkiem, że nie zawiera więcej niż 60 kcal).

Z warzyw i owoców preferowane są te świeże, jednak dozwolone są także mrożone i z puszki (pod warunkiem, że owoce z puszki są na bazie wody i bez dodatku żadnych cukrów, a warzywa mają niską zawartość sodu).

Przyprawy, takie jak ketchup, majonez, musztarda i sos sojowy, są dozwolone w ograniczonych ilościach (nie więcej niż łyżeczka do każdego posiłku).

To ci się przyda

Dieta Shred - czego nie można jeść. Lista produktów niewskazanych

1. Potrawy smażone.
2. Tłusty nabiał, tj: pełnotłuste mleko, jogurty, masło, śmietana. Należy ograniczyć ilość spożywanych serów (białych i żółtych).
3. Żółtka jaj można spożywać max. 2 razy w tygodniu (białka bez ograniczeń).
4. Zupy z mięsem, ziemniakami, zabielane śmietaną.
5. Chipsy, pączki oraz inne słone przekąski i słodycze. Jeśli już koniecznie musisz po nie sięgnąć, pamiętaj, że w drodze wyjątku możesz to zrobić tylko raz dziennie (i nie codziennie, tylko czasami).

Dieta Shred - ile można schudnąć?

Już w trakcie pierwszego tygodnia diety można schudnąć ok. 3,5 funtów, czyli ok. 1,75 kg, a nawet więcej. Ostatecznie po zakończeniu 6-tygodniowej kuracji odchudzającej jest się szczuplejszym o 6 cm, mniejszym o 2 rozmiary i lżejszym o 9-12 kg.

Kim jest dr Ian K. Smith - twórca diety Shred

Doktor Ian K. Smith jest absolwentem Harvardu, Uniwersytetu Columbia oraz Uniwersytetu w Chicago. Od 2010 roku pełni funkcję prezydenckiego doradcy ds. fitnessu, sportu i żywienia. Dr Smith zainicjował ogólnonarodowe programy zdrowotne 50 Million Pound Challenge i Makeover Mile, które objęły całe Stany Zjednoczone i pomogły schudnąć milionom Amerykanów. Ponadto dr Smith prowadzi programy telewizyjne dotyczące zdrowia i publikuje w najważniejszych amerykańskich pismach, m.in. w tygodniku "Time" i "Men’s Health". Jest także autorem kilku książek na temat odchudzania, które w Ameryce cieszą się ogromną popularnością: The 4 Day Diet, The Fat Smash Diet oraz Extreme Fat Smash Diet.