DIETA ŚLUBNA - jak schudnąć przed ślubem? Dieta dla przyszłej panny młodej

2014-06-18 12:19

Dieta ślubna to nie tylko dieta odchudzająca, lecz także kuracja oczyszczająca i upiększająca. Dieta przeznaczona dla przyszłej panny młodej jest zróżnicowana i bogata w witaminy i składniki mineralne, szczególnie te, które poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci. Dzięki temu panna młoda w dniu ślubu będzie wyglądała smukło i zachwycała swoją urodą. Sprawdź, na czym polega dieta przedślubna.

DIETA ŚLUBNA - jak schudnąć przed ślubem? Dieta dla przyszłej panny młodej
Autor: Thinkstockphotos.com Dieta ślubna to nie tylko dieta odchudzająca , lecz także kuracja oczyszczająca i upiększająca.

Dieta ślubna to dieta odchudzająca, oczyszczająca i jednocześnie poprawiająca kondycję skóry, włosów i paznokci. Jednak aby jej efekty były widoczne w dniu ślubu, należy ją rozpocząć co najmniej miesiąc przed tą ważną uroczystością. Przyszłe panny młode, które zmagają się z więcej niż kilkoma zbędnymi kilogramami, o przedślubnej diecie odchudzającej powinny pomyśleć znacznie wcześniej. Odchudzanie się na ostatnią chwilę to zły pomysł, nie tylko ze względów zdrowotnych. Później można mieć bowiem duży problem z dopasowaniem sukni ślubnej.

Dieta ślubna - jak schudnąć przed ślubem?

Dieta ślubna powinna być zróżnicowana z ujemnym bilansem kalorycznym (tzn. należy dostarczać organizmowi mniej kalorii, niż potrzebuje i zużywa). Najbezpieczniejszym sposobem odchudzania się jest zasada: jeść mniej, a częściej. Należy zatem spożywać 5 posiłków dziennie w odstępie 3 godzin. Każdy z nich powinien być źródłem białek, tłuszczów (ale tylko tych "dobrych", roślinnych - oleju rzepakowego czy oliwy z oliwek) i węglowodanów.

W diecie przedślubnej należy postawić na warzywa, które zawierają dużo błonnika, dającego na długo uczucie sytości. Miejsce w jadłospisie należy zrobić przede wszystkim dla rzodkiewki, kalarepy i selera, ponieważ zawierają krzem, który zmniejsza łamliwość paznokci i poprawia kondycję włosów. Lepiej jednak zrezygnować z warzyw wzdymających: kalafiora, brokułów, kapusty, brukselki, a także cebuli. Warto także sięgać po owoce, jednak najlepiej przed południem, by cukry w nich zawarte zostały spalone w ciągu reszty dnia i nie dołożyły się w postaci tkanki tłuszczowej.

W diecie dla panny młodej nie może zabraknąć także orzechów, migdałów oraz pestek dyni i słonecznika, które są źródłem cynku, miedzi i krzemu - minerałów niezbędnych dla mocnych włosów i promiennej cery. Jednak należy spożywać je z umiarem, gdyż nie są niskokaloryczne.

Ponadto bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, bez którego nie ma mowy do dobrej przemianie materii. Należy sięgać po co najmniej 2 l płynów dziennie, najlepiej w postaci niegazowanej wody mineralnej, zielonej herbaty czy soków warzywnych i owocowych. Ważne jest także to, o jakiej porze sięga się po płyny. Specjaliści zalecają, aby po pierwszą szklankę wody sięgnąć na czczo. Warto do niej dodać kilka kropli soku z cytryny, która przyśpiesza metabolizm. Dobrze jest też pić wodę na pół godziny przed posiłkami. Dzięki temu uczucie sytości przychodzi szybciej, a co za tym idzie - je się mniej.

Tego nie rób

Zapomnij o całodziennych głodówkach i restrykcyjnych dietach!

To mit, że głodówki i reżimowe diety (np. 500 kcal dziennie) powodują szybki spadek wagi. Jest dokładnie na odwrót. Gdy organizm jest na głodzie, gwałtownie spowalnia metabolizm. Wówczas zamiast spalać tkankę tłuszczową, magazynuje ją. Poza tym głodówki i niskokaloryczne diety powodują, że organizm jest wycieńczony, a z powodu niedoboru witamin i minerałów, pogarsza się stan skóry, włosów i paznokci. W konsekwencji panna młoda w dniu ślubu wygląda na ospałą i zmęczoną, co z pewnością nie dodaje jej uroku. Nie wspominając już o tym, że powrót do normalnego sposobu odżywiania się po ślubie powoduje szybkie tycie. Dlatego jeśli podczas odchudzania jesteś głodna, sięgnij po pełnowartościowy, ale niskokaloryczny posiłek (np. sałatkę z piersi kurczaka). Zaspokoi on głód i jednocześnie da organizmowi sygnał do podkręcenia tempa przemiany materii. W ten sposób zaspokoisz głód i jednocześnie zgubisz kilogramy.

Dieta ślubna - produkty zakazane

Z diety należy wyeliminować przede wszystkim tuczący alkohol. Na liście produktów zakazanych znajdują się także produkty przetworzone (zamiast białego ryżu i pieczywa lepiej sięgnąć po ryż dziki i razowy chleb) i wysoko przetworzone, czyli wszelkiego rodzaju gotowe dania, chipsy, itp. Niedozwolone są także tłuszcze zwierzęce. Należy także unikać produktów, które wśród składników na etykiecie na jednym z pierwszych miejsc mają wymienione cukier. Warto także ograniczyć mocną kawę i herbatę, ponieważ "wypłukują" witaminy i minerały.

Będąc w sklepie, nie daj się złapać w pułapkę produktów light. Te z "0 proc. tłuszczu" mają mało tłuszczu, ale jego niedobór zwykle jest rekompensowany większa ilością węglowodanów. Z kolei te "bez cukru" mają za dużo tłuszczu. Poza tym te niby dietetyczne produkty utrwalają złe nawyki żywieniowe, sugerując, że można jeść ich więcej bez szkody dla sylwetki.

Ważne

Dieta ślubna - groźna brideoreksja!

Czasami odchudzanie przed ślubem może stać się najważniejszą sprawą, ważniejszą niż sam ślub. Wówczas mowa o brideoreksji (z ang. bride – panna młoda) - zaburzeniu odżywiania, które charakteryzuje obsesja odchudzania, głodzenie się przed ślubem.