Dieta wellness – zasady. Jakie są efekty stosowania diety wellness?

2014-02-24 10:26

Dieta wellness to zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta, którą mogą stosować wszyscy, zwłaszcza ci, którzy chcą poprawić stan swojego zdrowia lub schudnąć. I mimo że dieta wellness może być uważana tylko za chwilową modę, warto ją potraktować jak styl odżywania na całe życie. Na czym polega dieta wellness? Jakie są efekty jej stosowania?

Dieta wellness – zasady. Jakie są efekty stosowania diety wellness?
Autor: Photos.com Dieta wellness – zasady. Jakie są efekty stosowania diety wellness?

Dieta wellness jest jednym z elementów wellness - stylu życia, którego celem jest przywrócenie dobrego samopoczucia i sprawności fizycznej. W związku z tym dieta wellness to zdrowa dieta, oparta na piramidzie żywienia, tzn. taka, która dostarcza organizmowi wszystkich składników odżywczych, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania.

Dieta wellness – zasady. Co można jeść?

Podstawę piramidy diety wellness stanowią pełnoziarniste produkty zbożowe, czyli węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym. np. ciemne pieczywo, płatki owsiane, razowe makarony. Produkty z mąk razowych są polecane ze względu na większą zawartość błonnika, witaminy B1 i składników mineralnych. W prawidłowo skomponowanym jadłospisie węglowodany te powinny dostarczać ponad 50 procent dziennej dawki kalorii.

Trochę wyżej znajdują się warzywa i owoce, które są bardzo dobrym źródłem witamin, składników mineralnych, naturalnych przeciwutleniaczy i błonnika. Ich spożycie również powinno być duże - ok. 700 gramów dziennie, z czego większą część powinny stanowić warzywa. 

Po środku piramidy znajduje się pełnowartościowe, niskotłuszczowe białko, zarówno pochodzenia zwierzęcego (np. indyk, cielęcina, chude produkty mleczne), jak i roślinnego (rośliny strączkowe, groch, soja). Bardzo ważne są zwłaszcza produkty mleczne, które są źródłem trudnego do zastąpienia wapnia. Dostarczają także dużo witaminy B2. 

Na szczycie piramidy zlokalizowane są tłuszcze, ale tylko te zdrowe, czyli pochodzenia roślinnego, które są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (np. oliwa z oliwek).

Będąc na diecie wellness, należy ograniczyć spożycie soli oraz tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających dużo cholesterolu i nienasyconych kwasów tłuszczowych. W związku z tym w diecie wellness nie ma miejsca na żywność typu fast food. Lepiej także zachować umiar w spożyciu cukru i słodyczy.

Nie należy także zapomnieć o właściwym nawodnieniu organizmu – minimum to 2 l/ dzień płynów w różnej postaci, np. wody mineralnej niegazowanej, zielonej herbat czy soków i zup.

Zgodnie z zasadami diety wellness, należy jeść 4-5 posiłków dziennie, z  odstępem 3-godzinnym. Ostatni posiłek można spożyć 2-3 godziny przed snem.