Dieta wojownika dr Hofmeklera - zasady. Ile można schudnąć na diecie wojownika?
Dieta wojownika dr Hofmeklera to trójfazowy system odchudzania, którego główną zasadą jest spożywanie posiłków w nocy. Zdaniem dietetyka, tylko dzięki tak radykalnej zmianie nawyków żywieniowych można skutecznie schudnąć i poprawić ogólny stan zdrowia. Na czym polega dieta wojownika dr Hofmeklera? Jakie są jej pozostałe zasady? Czy spożywanie posiłków tylko w nocy rzeczywiście jest efektywną formą odchudzania?
Dieta wojownika (warrior diet), której autorem jest dr Ori Hofmekler, zakłada powrót do sposobu odżywiania ludzi pierwotnych. Dr Ori Hofmekler twierdzi, że rosnąca epidemia otyłości, cukrzyca, choroby układu krążenia i inne schorzenia, które współcześnie dotykają człowieka, są konsekwencją spożywania większości posiłków w ciągu dnia. Według doktora rozwiązaniem tego problemu jest ominięcie śniadania, obiadu i kolacji, i zastąpienie ich jednym posiłkiem, który powinien być spożywany w nocy. Zdaniem dietetyka jest to zgodne z pierwotnym instynktem, ponieważ ludzie zostali zaprogramowani przez naturę w taki sposób, aby jeść w nocy.
Dieta wojownika: dla kogo jest przeznaczona dieta dr Hofmeklera
Dieta wojownika dr Hofmeklera jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które walczą z nadmiarem kilogramów, zwłaszcza tych, które są wynikiem efektu jo-jo.
Dieta wojownika - na czym polega?
Dieta wojownika skład się z trzech tygodniowych faz. Celem pierwszej fazy (Detox) jest poprawa zdolności organizmu do usuwania toksyn, drugiej (High fat - Nuts) - do zamieniania tłuszczu w energię, a trzeciej (Concluding Fat Loss) do zamieniania węglowodanów na energię.
Każda z faz jest podzielona na dwa cykle, których celem jest maksymalizacja liczby spalanych kalorii każdego dnia. Pierwszy cykl - niedojedzenia (undereating), jest swego rodzaju kontrolowaną głodówką, która trwa 20 godzin. W tym czasie należy ograniczyć spożywanie pokarmów do minimum. Podczas drugiego cyklu - nadmiernego jedzenia (overeating), który trwa pozostałe 4 godziny, nie trzeba liczyć kalorii. Ich ilość należy dostosować do potrzeb organizmu.
Dietetyk uzasadnia taki podział tym, że organizm człowieka nie jest w stanie przetrawić spożywanych produktów w krótkim czasie. Jak przekonuje dr Hofmekler, tylko dzieląc dobę na te dwie fazy, można osiągnąć równowagę, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Najważniejsze zasady diety wojownika dr Hofmeklera
1. Zjedz główny posiłek w nocy. Tę metodę stosowali starożytni wojownicy. Dzięki temu - jak przekonuje dr Hofmekler - nie cierpieli z powodu otyłości, ponieważ ich organizm wykorzystywał dostarczoną energię następnego dnia.
2. W ciągu dnia ogranicz ilość pożywanych pokarmów do minimum. Jeśli czujesz głód, sięgnij po niewielką porcję produktu o niskim indeksie glikemicznym.
3. Dostarczaj organizmowi wszystkie podstawowe składniki odżywcze (witaminy, pierwiastki mineralne, probiotyki, itd).
4. Uwzględnij w swoim menu wszystkie możliwe smaki, aromaty i kolory posiłków.
5. Unikaj produktów zawierających hormony, pestycydy, konserwanty, alkohol, sztuczne słodziki i przetworzone cukry proste (np. fruktozę).
6. Unikaj złych połączeń żywieniowych, takich jak:
- ziarna i cukier
- skrobia, tłuszcze i cukier
- orzechy i ziarna
- węglowodany i alkohol
Dieta wojownika: co można jeść? Produkty wskazane w diecie wojownika
Starożytni wojownicy zjadali tylko to, co upolowali. W związku z tym były to pokarmy świeże, nieprzetworzone i niekonserwowane. Takie właśnie produkty są zalecane w diecie wojownika.
- Owoce: jabłko (obrane), banan, kiwi, jagody, grejpfrut, mango, pomarańcza, papaja, brzoskwinia, melon, ananas. Winogrona oraz arbuz najlepiej zjeść po wysokobiałkowej kolacji
- Węglowodany: kukurydza, słodkie ziemniaki, dynia piżmowa (orzechowa), dynia zwykła, fasolka, ziemniaki, ryż, jęczmień, owies, komosa ryżowa, makaron, chleb
- Białka: wołowina, indyk, kurczak, białe ryby (takie jak sola, flądra, tilapia), jaja, jogurt naturalny, kefir, ser twarogowy, ricotta, feta, ser kozi, parmezan
- Warzywa: pomidor, papryka, cebula, ogórek, grzyby, brukselka, cukinia, marchewka, kabaczek, brokuły, kalafior, kiełki, szpinak, okra
- Orzechy: surowe migdały, orzechy pekan, orzechy włoskie, pistacje
- Inne: oliwa z oliwek, ocet (oszczędnie)
Dieta wojownika - efekty. Czy dieta wojownika jest zdrowa?
Dieta wojownika daje szansę na szybką utratę masy ciała. Należy jednak zwrócić uwagę, że na początku jej stosowania istnieje duże ryzyko pojawienia się ataków niepohamowanego głodu, które są efektem głodówki. To zmniejsza szansę powodzenia kuracji odchudzającej.
Jak jednak przekonuje dr Hofmekler, skomponowana przez niego dieta zwiększa również wrażliwości organizmu na insulinę, wydłuża proces oczyszczania organizmu z toksyn i zwiększa zdolność organizmu do metabolizowania białek.
Opracowano na podstawie:
Hofmekler. O, The warrior diet. Fat loss program, 2004
www.warriordiet.com