Genodieta - dieta genetyczna czyli analiza genów DNA, dobry sposób na odchudzanie

2015-09-01 7:53

Dieta DNA (genetyczna, genodieta) nazywana bywa najbardziej osobistą dietą na świecie. Powód? Dieta określana jest na podstawie badań DNA. Polega na wyeliminowaniu z jadłospisu produktów, które negatywnie wpływają na organizm. Badanie materiału genetycznego wskazuje najlepszy sposób odżywiania, odpowiedni dla genomu konkretnej osoby.

Analiza genów DNA nowym sposobem na szczupłą sylwetkę?
Autor: Photos.com Analiza genów DNA nowym sposobem na szczupłą sylwetkę?

Spis treści

  1. Naukowcy sceptycznie podchodzą do diet opartych na DNA
  2. Na czym polega nutrigenetyka i nutrigenomika?
  3. Co to jest gen otyłości?

Czy istnieje perfekcyjna dieta odchudzająca? A jeśli tak, to czy jest to genodietadieta DNA (genetyczna)? Część specjalistów uważa, że tak. Na polski rynek wprowadzane zostają coraz to nowe diety przygotowywane w oparciu o analizę genów DNA. Reklamowane są jako kolejny najskuteczniejszy sposób na szczupłą sylwetkę.  Metoda komponowania diety w oparciu o genotyp przywędrowała ze Stanów Zjednoczonych i cieszy się popularnością wśród gwiazd Hollywood. Wśród aktorów korzystających z określenia swojego genomu w celu przygotowania specjalnej diety znalazła się między innymi Jessica Alba.

Naukowcy sceptycznie podchodzą do diet opartych na DNA

O genach wciąż nie wiemy wystarczająco dużo. Genetyka jest dziedziną rozwijającą się. Uważa się, że niedługo takie dziedziny jak nutrigenomika, nutrigenetyka i żywność BFY, czyli  "Better For You" będą miały znaczący wpływ na decyzje żywieniowe konsumentów. Narazie jednak powinniśmy być ostrożni.

"Waga to coś, co w 10% jest dyktowane przez geny, zaś w 90% przez nasz styl życia. Każdy znajduje się w grupie ryzyka, jedni bardziej, inni mniej. Nasze zrozumienie interakcji pomiędzy żywnością i genetyką jest na razie w powijakach. Niewykluczone, że w przyszłości, wraz z rozwojem badań będziemy mogli wykorzystać tę wiedzę w sposób bardziej efektywny" - wyjaśnia Michael Dansinger z Tufts School of Medicine (źródło: Gazeta Prawna).

W sieci natomiast pojawia się coraz więcej informacji o dietach komponowanych w oparciu o własne geny. Powstają kolejne serwisy oferujące badania DNA i profesjonalne raporty określające preferencje żywieniowe badanej osoby oraz jadłospis przygotowany w oparciu o wyniki badań. Na początku pobierany jest materiał genetyczny, wykonuje się specjalistyczne badania, a na podstawie wyników układa się jadłospis odpowiedni dla danej osoby.

Jest to bardzo ciekawe z perspektywy wpływu żywienia na ogólne samopoczucie. Po analizie okazać sie bowiem może, że częste bóle głowy, ogólna apatia lub smutek wywołane są nadmiarem lub niedoborem któregoś ze składników odżywczych.

Na czym polega nutrigenetyka i nutrigenomika?

Nutrigenetyka zajmuje się różnicami genetycznymi u poszczególnych osób. Jej celem jest odpowiedź na pytanie, jak zmienność biologiczna wyrażająca się w różnicach genomów wpływa na to, w jaki sposób dana osoba powinna się odżywiać i jak skomponować dietę w oparciu o znajomość preferencji genetycznych danej osoby. Nutrigenomika identyfikuje mechanizmy, które decydują o tym, jak żywność i żywienie wpływają na stan zdrowia pacjenta.

Co to jest gen otyłości?

Wiadomo, że to geny odpowiadają za kolor oczu, budowę włosów i długość życia. Naukowcy z Wielkiej Brytanii poszli o krok dalej. Udało się im wyabstrachować tzw. gen otyłości. Odkrycie to prawdopodobnie zrewolucjonizuje rynek żywieniowy i dietetyczny. Po porównaniu genotypów kilku tysięcy osób chorych na cukrzycę typu II z kilkoma tysiącami zdrowych osób okazało się, że osoby z nadmierną tuszą posiadają ten sam wariant genu FTO.

Gen otyłości inaczej nazywany jest genem odpowiedzialnym za składowanie tłuszczu w komórkach. Oznacza to, że można hamować gromadzenie tłuszczu na poziomie komórkowym.