Hoodia – afrykańska roślina na odchudzanie. Czy suplementy z hoodią są skuteczne?
Hoodia to roślina pochodząca z południowej Afryki o właściwościach hamujących apetyt. Afrykańscy myśliwi stosują ją, gdy brakuje im pożywienia na pustyni. Niedawno hoodia pojawiła się na rynku suplementów diety i reklamowana jest jako cudowny środek odchudzający. Czy hoodia rzeczywiście pomaga schudnąć?
Spis treści
- Hoodia – działanie
- Hoodia – efekty stosowania
- Hoodia – czy pomaga schudnąć?
- Hoodia – uważaj na niebezpieczne podróbki
Hoodia gordonii to roślina należąca do sukulentów, czyli roślin pustynnych przystosowanych do życia w trudnych warunkach bez wody. Rośnie na obszarze południowej Afryki. Tamtejsze ludy wierzą, że żucie miąższu rośliny hamuje apetyt, dlatego tradycyjnie stosują ją podczas pobytu na pustyni, gdy dostęp do pożywienia jest ograniczony.
Specyficzne właściwości hoodii zostały dostrzeżona przez przemysł farmaceutyczny i wkrótce zaczęto produkować suplementy z ekstraktem z rośliny. Według ich producentów preparaty z hoodią mają być skutecznym środkiem odchudzającym.
Ile prawdy jest w reklamowych hasłach i czy stosując hoodię można liczyć na szybką utratę wagi?
Hoodia – działanie
Wpływ hoodii na apetyt po raz pierwszy zaobserwowano w latach 30. podczas badań nad kulturą ludu San zamieszkującego pustynię Kalahari. W latach 70. naukowcy z południowej Afryki wyizolowali z rośliny substancję odpowiadającą według nich za hamowanie apetytu – P57. Ma ona „oszukiwać” mózg, że żołądek jest pełen i w związku z tym znosić odczucie głodu. Warto podkreślić, że badania naukowe dotyczyły tylko szczególnej odmiany hoodii – hoodii gordonii i to właśnie ten gatunek sukulenta jest składnikiem większości preparatów na odchudzanie.
Hoodia – efekty stosowania
Mimo że hoodię można znaleźć w wielu suplementach na odchudzanie, żadne z dotychczasowych badań naukowych nie potwierdziło, że roślina ta hamuje apetyt u ludzi. Przełomowe były badania z 2011 roku opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma American Journal of Clinical Nutrition. Naukowcy wybrali do eksperymentu 49 kobiet z nadwagą, którym przez 15 dni podawali ekstrakt z hoodia gordonii lub placebo. Uczestniczki mogły jeść tyle, ile chciały, a ich posiłki były takie same.
Wyniki badania pokazały, że w obu grupach, zarówno tej przyjmującej placebo, jak i hoodię gordonii, spożycie kalorii było na takim samym poziomie. Nie zanotowano też istotnych zmian wagi u badanych kobiet. Naukowcy zaobserwowali za to szereg skutków ubocznych spowodowanych przez zażywanie hoodii gordonii. Uczestniczki przyjmujące ekstrakt z rośliny miały podwyższony puls, ciśnienie, zwiększony poziom bilirubiny oraz fosfatazy alkalicznej we krwi. U niektórych pojawiły się nudności, wymioty i alergie skórne.
Hoodia – czy pomaga schudnąć?
Eksperyment naukowy z 2011 pokazał, że hoodia nie wpływa istotnie na apetyt i utratę wagi, może za to wywoływać skutki uboczne. Żaden z suplementów zawierających ekstrakt z rośliny nie został zaaprobowany przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA). Nie poznano tez dogłębnie wszystkich możliwych skutków ubocznych wynikających z długotrwałego stosowania hoodii. Wiele mówi fakt, że jeden z największych koncernów żywnościowych na świecie po 4 latach wstrzymał produkcję swoich preparatów na odchudzanie z hoodią. Jako uzasadnienie firma podała wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności suplementów z tą rośliną.
Hoodia – uważaj na niebezpieczne podróbki
Mimo badań naukowych zaprzeczających skuteczności hoodii, na forach internetowych i blogach można znaleźć pełne entuzjazmu wpisy osób, którym rzekomo udało się schudnąć dzięki tej roślinie. Uznanie anonimowych relacji za wiarygodne lub nie jest sprawą indywidualną. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wiele specyfików dostępnych na rynku, które reklamują się jako suplementy na odchudzanie z hoodią, zawiera minimalne ilości tego składnika lub w ogóle jest go pozbawiona. Roślina ta jest pod ochroną i pozyskanie jej wymaga wielu pozwoleń, dlatego producenci często stosują tańsze zamienniki.
Poza tym nie ma żadnych odgórnych norm regulujących produkcję i sprzedaż tego typu preparatów. Często zdarza się, że nielegalnie produkowane suplementy ziołowe są zanieczyszczone niebezpiecznymi substancjami – mogą zawierać np. metale ciężkie czy toksyczne wypełniacze. Dotyczy to także suplementów z hoodią. Dla bezpieczeństwa lepiej wybierać więc produkty renomowanych firm i zaopatrywać się w specjalistycznych sklepach niż przez internet.
Należy też pamiętać o przeciwwskazaniach. Suplementów z hoodią nie powinny przyjmować osoby z cukrzycą, chorujące na serce i nadciśnienie, mające problemy z krzepliwością krwi, cierpiące na anoreksję, bulimię i inne zaburzenia łaknienia.