Jak ćwiczyć po 50-tce? Ten zestaw sprawi, że schudniesz i poczujesz się młodziej
Odchudzanie po 50-tce wiąże się czasem z poczuciem braku celu. Niektórzy uznają, że metabolizm zwolnił i trzeba się z tym pogodzić, że nic nie przyjdzie łatwo. Otóż jest pewien zestaw bardzo prostych ćwiczeń, który pomoże odzyskać kondycję, poczuć się lżej i zdrowiej, a przy okazji zmienić korzystnie naszą sylwetkę.
Zawsze jest dobry czas na zmiany w kierunku zdrowia. I choć z czasem nasze ciała zmieniają się, to nie oznacza, że przestaliśmy mieć wpływ na samopoczucie i wygląd. Ćwiczenia dla 50-latków nie wymagają wybitnie sportowej formy, a jedynie zaangażowania i konsekwencji w działaniu. Wbrew pozorom codzienny trening nie służy wyłącznie odchudzaniu, ale również utrzymaniu masy mięśniowej niezbędnej do zachowania sprawności przez kolejne lata.
Zadbaj o siebie po 50-tce. Ćwiczenia nie tylko na odchudzanie
Kobiety po 50. roku życia często dostrzegają, jak bardzo zmienia się ich ciało. Powodem jest choćby wkraczanie w okres menopauzalny, co wiąże się ze sporymi zmianami hormonalnymi. Naukowcy dostrzegają także pewną zależność pomiędzy menopauzą a częstotliwością występowania osteoporozy.
Dlatego, choć, zegar biologiczny wkracza w następną fazę, nie należy rezygnować z aktywności fizycznej, ponieważ zdaniem specjalistów w tym wieku ważna jest nie tylko kontrola poziomu witaminy D, ale także odpowiednia dawka ruchu, by cieszyć się z mocnych kości.
Zanim jednak zaczniemy ćwiczyć, należy podkreślić, że bardzo ważna jest rozgrzewka. Wystarczy kilka minut w formie rozciągania, by nie narazić ciała na obciążenia i kontuzje.
Jak ćwiczyć po 50-tce? Kilka ważnych kwestii
Po pierwsze w tej grupie wiekowej skupiamy się nie tylko na spalaniu kalorii. Ćwiczenia powinny być ukierunkowane na kilka celów, a mianowicie:
- zwalczanie utraty mięśniowej,
- poprawę pracy układu sercowo-naczyniowego,
- zwiększenie elastyczności ciała,
- poprawę równowagi.
Spalanie kalorii i zyskanie przy tym bardziej wysportowanej sylwetki będzie wyłącznie dodatkowym atutem, który zdecydowanie motywuje do dalszej pracy. Niemniej jednak, aby osiągnąć każdy w wymienionych punktów, należy trenować we właściwy sposób. Ćwiczenia dla osób po 50-tce obejmują:
- trening siłowy,
- trening cardio,
- ćwiczenia ruchowe.
Jednym słowem nie ma nudy, a dzięki różnorodności i powtarzalności zarazem nie zniechęcamy się tak szybko i co ważne dbamy o różne partie mięśni, stopniowo zwiększając zakres ruchu.
Trzy ćwiczenia dla osób po 50-tce. Po miesiącu zauważysz ogromną zmianę
Niektóre ćwiczenia mogą wymagać użycia sprzętu. Jednak uspokajamy, że profesjonalne przyrządy można zastąpić choćby butelkami z wodą, czy mąką lub cukrem w kilogramowych torebkach. Poniżej opisujemy po trzy ćwiczenia, z podziałem na górną i dolną partię ciała wykonując je przez cały miesiąc, już po 30 dniach nie tylko zmieni się nasze ciało, ale i samopoczucie.
- Pompki w pozycji pochylonej - to pierwsze ćwiczenie na poniedziałek, które można wykonać, korzystając choćby z kanapy. Dłonie układamy na ławeczce, twardej kanapie, czy innej podwyższonej powierzchni, dbając o wyprostowane ciało. Następnie opuszczamy klatkę piersiową w kierunku ławeczki, lub kanapy, dbając o to, by łokcie zachowały kąt 45 stopni. Odpychamy się dłońmi i wracamy do pozycji wyjściowej. Wykonujemy 3 serie po 10 powtórzeń.
- Przysiady to ćwiczenie na dolną partię ciała, które są dość proste, ale angażują dużą grupę mięśni. Ważne jest jednak to, by wykonywać je zgodnie z właściwą techniką. W przeciwnym razie możemy nabawić się kontuzji kolana, czy kręgosłupa lędźwiowego. Stajemy ze stopami rozstawionymi na szerokość barków. Następnie opuszczamy ciało, dbając o proste plecy i o to, by kolana nie wyprzedzały palców stóp. Ciężar ciała opieramy na całych stopach, powoli wracając do pozycji wyjściowej. Wykonujemy 3 serie po 15 powtórzeń.
- Wspinaczka górska, to określenie dla ćwiczenia typu cardio. Przyda się mata, ale na samej podłodze także można wykonać to ćwiczenie. Rozpoczynamy z pozycji deski, utrzymujemy ciało w prostej linii, a następnie naprzemiennie przyciągamy nogi klatki piersiowej. Ćwiczenie wykonujemy przez 30 sekund, a kolejne 30 sekund odpoczywamy. Ćwiczenie powinno trwać w sumie 20 minut, natomiast jeżeli będzie zbyt mocno obciążać nasze ręce, to pamiętajmy, że są inne formy treningu typu cardio. Warto jeździć 30 minut na rowerze, maszerować w szybkim tempie, czy pływać.