Lemon detox diet: zasady i efekty diety cytrynowej

2014-02-28 7:45

Lemon detox diet, inaczej dieta cytrynowa lub lemoniadowa, to ekstremalna monodieta, której celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Mimo że dieta nie jest zalecana przez dietetyków i lekarzy, cieszy się dużą popularnością. Do jej stosowania przyznała się m.in. Beyonce. Na czym polega dieta cytrynowa? Czy i ile można na niej schudnąć?

Lemon detox diet: zasady i efekty diety cytrynowej
Autor: Photos.com Lemon detox diet , inaczej dieta cytrynowa lub lemoniadowa, to ekstremalna monodieta

Spis treści

  1. Sprawdź, dlaczego warto pić wodę cytryną:

Lemon detox diet, czyli dieta cytrynowa lub lemoniadowa, to dieta oczyszczająca, której autorem jest Stanley Burroughs - amerykański specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej. Podstawę omawianej diety, jak wskazuje nazwa, stanowi cytryna, która posiada wiele właściwości zdrowotnych. Przede wspomaga pracę wątroby, oczyszczając ją z toksyn (poprzez zwiększoną produkcję żółci), a tym samym przyśpiesza proces detoksykacji organizmu, oraz odkwasza organizm. Ponadto witamina C zawarta w cytrynie wspomaga układ odpornościowy organizmu i pomaga zwalczać wolne rodniki, dlatego efektem kuracji powinna być także świetlista cera. Jednak mimo to dieta cytrynowa jest krytykowana przez dietetyków, ponieważ może przynieść więcej szkody niż korzyści dla zdrowia.

Lemon detox diet - zasady diety cytrynowej

Dieta cytrynowa trwa 12 dni. W tym czasie z jadłospisu należy wykluczyć wszelkie pokarmy stałe i pić nic innego, jak tylko 2,5 l (10 szklanek) lemoniady dziennie. Poza wodą i sokiem z cytryny, składają się na nią także syrop klonowy, który ma dostarczać energii, oraz imbir lub pieprz cayenne, które przyśpieszają przemianę materii. Jak przygotować oczyszczającą lemoniadę?  3/4 szklanki wody źródlanej połącz z 2 łyżkami świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Na koniec dodaj szczyptę pieprzu cayenne oraz płaską łyżkę syropu klonowego i dokładnie wymieszaj.

Sprawdź, dlaczego warto pić wodę cytryną:

Sprawdź, czy warto pić wodę z cytryną

Dieta cytrynowa - ile można schudnąć?

Efektem diety cytrynowej jest nie tylko oczyszczenie organizmu, lecz także widoczny spadek masy ciała, ponieważ cytryna połączona z pieprzem cayenne lub imbirem przyśpiesza przemianę materii. Jak zapewnia autor diety, w ciągu 10 dni można zrzucić nawet 10 kg.

Czy dieta cytrynowa jest bezpieczna dla zdrowia?

W trakcie trwania diety cytrynowej organizm praktycznie nie otrzymuje składników odżywczych: witamin, minerałów, białka, węglowodanów czy tłuszczu. Specjaliści podkreślają, że wykluczenie pokarmów w postaci stałej na 12 dni może być przyczyną problemów z perystaltyką jelit i nieregularnymi wypróżnieniami. I co najważniejsze - utrata wagi, która jest "skutkiem ubocznym" diety cytrynowej, nie jest spowodowana spaleniem tłuszczu, lecz utratą wody i spaleniem mięśni (z powodu braku białka w diecie). Szacuje się, że już tygodniowy post to ubytek ok. 5 kg tłuszczu i 1,5 kg mięśni. W związku z tym po zakończeniu diety należy spodziewać się efektu jo-jo. Dlatego w celu oczyszczenia organizmu lepiej wybrać inną dietę lub zmienić zasady diety cytrynowej na mniej rygorystyczne, np. tylko jeden posiłek w ciągu dnia zastąpić lemoniadą.

Polecamy
jesz co lubisz odchudzanie

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci z łatwością schudnąć, jeść zdrowo i smacznie, a przy tym uniknąć pułapek "cudownych" diet odchudzających. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!