Modne diety 2017: 8 dietetycznych hitów roku

2017-01-11 16:11

Modne diety 2017 lista żywieniowych przebojów, będących odzwierciedleniem nowych zainteresowań celebrytów oraz potrzeb zwykłych ludzi. Wśród modnych diet 2017 znajdziemy nowości i dietetyczne wskazówki, które stosujemy już od lat. Poznaj 8 dietetycznych hitów roku 2017!

Modne diety 2017: 8 dietetycznych hitów roku
Autor: thinkstockphotos.com Na liście modnych diet 2017 znalazły się m. in. takie hity jak dieta paleo czy dieta pudełkowa.

1. Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna została stworzona w 1924 roku, jednak dopiero w ostatnich latach staje się trendem żywieniowym. Jest to rodzaj diety wysokotłuszczowej i niskowęglowodanowej, która zaleca dostarczanie 10 procent energii z węglowodanów, 20 procent z białka i 70 procent z tłuszczu. Początkowo była stosowana w leczeniu padaczki lekoopornej. W wyniku prawie całkowitej eliminacji węglowodanów z diety, organizm musi czerpać energię z tłuszczu i zostaje wprowadzony w stan ketozy – sytuacji, w której paliwem dla mózgu są ciała ketonowe wytworzone w metabolizmie tłuszczów, a nie glukoza, jak ma to miejsce w klasycznej diecie. Coraz większa popularność diety ketogenicznej wynika z upadku teorii o tuczącym działaniu tłuszczu i wzrastającej liczby doniesień o szkodliwości węglowodanów. Diety wysokotłuszczowe stają się bardzo modne, ponieważ pozwalają na łatwiejsze pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, wpływają korzystnie na stan zdrowia, uregulowanie poziomu glukozy we krwi i sprzyjają zmniejszeniu insulinooporności. Dieta ketogeniczna pozwala też na szybszą regenerację mięśni, dlatego stosują ją niektórzy sportowcy. Trzeba jednak pamiętać, że dieta ketogeniczna jest bardzo restrykcyjna, a nieumiejętnie stosowana może prowadzić do kwasicy ketonowej. W swojej klasycznej wersji jest trudna do przestrzegania i wymaga wprowadzania przez lekarza. Samodzielnie natomiast można zastosować jej mniej restrykcyjne odmiany.

2. Dieta FODMAP

Dieta FODMAP to restrykcyjny protokół dietetyczny, który został stworzony w celu leczenia problemów z przewodem pokarmowym, zespołu jelita drażliwego, uporczywych bólów brzucha, wzdęćzaparć lub biegunek. Ta dieta to mocny trend na 2017 rok za sprawą coraz bardziej modnej lekkości brzucha. Obecnie liczy się już nie tylko szczupły wygląd, ale przede wszystkim wewnętrzna równowaga, która nie istnieje bez zdrowych jelit. Po dietę FODMAP sięgają osoby, które chcą pozbyć się uczucia pełności, problemów jelitowych, chcą czuć się lekko i zdrowo. Zwykle do osiągnięcia tego celu wystarcza 6-8 tygodni. W tym czasie z diety należy wykluczyć lub bardzo mocno ograniczyć wszelkie źródła węglowodanów, które są słabo trawione w jelicie cienkim i ulegają fermentacji w jelicie grubym, czyli właśnie FODMAPs – fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polialkoholi. Aby poprawić zdrowie jelit i osiągnąć równowagę flory bakteryjnej na 2 miesiące należy wykluczyć z jadłospisu zboża (pszenicę, żyto i jęczmień), rośliny strączkowe, nabiał (oprócz serów), warzywa kapustne i cebulowe, owoce z dużą zawartością fruktozy, grzyby, miód, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop z agawy oraz słodziki, np. ksylitol.

3. Dieta paleo

Dieta paleo jest modna od kilku lat i wciąż zyskuje nowych zwolenników. Sposób odżywiania oparty na diecie naszych przodków eliminuje produkty, które nie były przez nich używane, a które (zdaniem zwolenników paleo) źle wpływają na organizm człowieka, ponieważ nie jest on ewolucyjnie przystosowany do ich trawienia. Produkty polecane w paleo to warzywa, owoce, grzyby, mięso, ryby, jajka, naturalne oleje i orzechy. Dieta paleo to nie tylko sposób odżywiania, ale też styl życia, który zaleca odpowiednią ilość snu, rezygnację z szybkiego życia, zbliżenie do natury, minimalizm oraz głodówki i posty. Paleo jest i nadal będzie trendy, bo wpisuje się w potrzeby coraz większej rzeszy ludzi zmęczonych szybkim życiem i szybkim jedzeniem.

Długotrwały teatox może prowadzić do biegunek, odwodnienia, zaburzenia równowagi elektrolitowej i uszkodzenia jelit.
Moda na dietę przeciwzapalną przekłada się na sprzedaż produktów spożywczych, np. kurkumy, herbaty imbirowej, mleka z orzechów, czy makaronu z warzyw.

4. Teatox – herbaciany detoks

Detoks herbaciany to moda, której nie mogli nie zauważyć użytkownicy Instagrama. Teatox to nowy trend w oczyszczaniu organizmu, który pojawił się po sokach i zielonych koktajlach. Picie specjalnych mieszanek herbat ma zapewnić spadek masy ciała, zredukować wzdęcia, oczyścić organizm z toksyn i poprawić kondycję skóry. Picie herbatek jako sposób na zdrową dietę może jednak okazać się niebezpieczne. Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyków ostrzega, że w składzie części herbatek znajduje się dodatkowa kofeina w postaci guarany lub yerba mate, a także substancje pobudzające moczopędność i przeczyszczające, których przyjmowanie dłużej niż przez tydzień może oddziaływać negatywnie na zdrowie. Spadek wagi po detoksie herbacianym jest prawdopodobny, jednak wynika głównie z utraty wody z organizmu. Detoks herbaciany staje się ostatnio bardzo modny, ale jest też bardzo niezdrowy.

5. "Czysta" żywność

Idea czystego jedzenia odnosi się do uważności modnej w ostatnich latach w psychologii i zakłada skupienie się na posiłku oraz nadanie mu jak najwyższej jakości. Czysta dieta opiera się na bardzo prostych zasadach – unikaniu żywności przetworzonej, dań gotowych, rafinowanego cukru i sztucznych słodzików oraz spożywanie produktów, które są jak najbardziej naturalne, nieprzetworzone. Jadłospis jest złożony z organicznych warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych oraz niewielkiej ilości mięsa wiadomego pochodzenia od sprawdzonych dostawców. Nie należy też w nim zapominać o źródłach zdrowego tłuszczu, np. orzechach, awokado i nierafinowanych olejach roślinnych. W przestrzeganiu zaleceń czystej diety, nie można popadać w skrajności, ponieważ zbyt duże skupianie się na jakości posiłków może prowadzić do zaburzenia jedzenia – ortoreksji.

6. Dieta 6:1

Dieta 6:1 to trend w odżywianiu, którego nie poleciłby żaden dietetyk ani lekarz. Zakłada ona jedzenie przez 6 dni w tygodniu zgodnie ze swoimi zwyczajami żywieniowymi i całkowity post siódmego dnia. Takie postępowanie nie prowadzi do utraty nadmiernej masy ciała i może być niebezpieczne dla zdrowia. Radzimy unikać!

7. Dieta przeciwzapalna

Silnym trendem w 2017 roku jest dieta bogata w składniki przeciwzapalne i ograniczająca produkty sprzyjające przewlekłemu stanowi zapalnemu, jak gluten, zboża i nabiał. Wśród ludzi wzrasta świadomość ogromnego znaczenia dla zdrowia antyoksydantów i ich wpływu na ochronę organizmu przed nowotworami, cukrzycą typu 2, chorobami serca, czy choćby problemami skórnymi. Podstawową rolą pożywienia obok zaspokajania głodu staje się korzystny wpływ na zdrowie, co gwarantuje żywność bogata w przeciwutleniacze – warzywa, owoce, zioła i przyprawy. Coraz więcej osób szuka przeciwzapalnych alternatyw dla klasycznych produktów, a specjaliści prognozują wzrost ich sprzedaży w kolejnych latach.

8. Dieta pudełkowa

Catering wchodzi na wyższy poziom. Super zdrowe gotowe posiłki dowożone do domu to już nic zaskakującego. W 2017 roku modne będą pudełka dostarczane do odbiorców, które zawierają kompletny zestaw świeżych produktów potrzebnych do samodzielnego przygotowania posiłku, włącznie z przyprawami. To dobrze zbilansowane potrawy, które stanowią element diety odchudzającej lub prozdrowotnej i są skomponowane ze świeżych, lokalnych i sezonowych produktów. Zwolennicy pomysłu są zachwyceni brakiem resztek, brakiem konieczności robienia zakupów, wymyślania posiłków, zastanawiania się nad wielkością porcji i proporcjami składników. Robi to za nich kto inny, a użytkownicy pudełek mogą delektować się samodzielnym przygotowaniem posiłku i poczuciem, że zrobili dla swojego zdrowia coś dobrego.