Skuteczne odchudzanie przy menopauzie. "Zdrowy talerz" od naukowców z Harvardu zdziała cuda

2023-09-02 16:12

Czy można schudnąć w czasie menopauzy? Menopauza stanowi nowe i często trudne doświadczenie dla kobiet. Jednym z wyzwań, z jakim się borykają, jest utrzymanie prawidłowej wagi ciała, co ma kluczowe znaczenie w profilaktyce wielu chorób cywilizacyjnych. W celu zachowania zdrowej wagi w tym okresie należy podjąć odpowiednie działania. Sprawdź jakie!

Skuteczne odchudzanie przy menopauzie. Zdrowy talerz od naukowców z Harvardu zdziała cuda
Autor: Getty Image

Wchodzenie w menopauzę, zazwyczaj między 45 a 55 rokiem życia, to burzliwy czas w życiu kobiety. Wraz z nim pojawiają się wahania hormonalne, które często negatywnie wpływają na samopoczucie, mogą ujawniać przewlekłe choroby, a pomimo braku zmian w sposobie odżywiania, kobiety zaczynają przybierać na wadze. Kobiety słyszą, jak ważne jest ograniczenie masy ciała, jednakże okazuje się to trudne do zrealizowania. Dobra wiadomość jest taka, że jest to możliwe dzięki przyjęciu właściwego sposobu odżywiania oraz dołączeniu do tego stałej aktywności fizycznej.

Poradnik Zdrowie: menopauza

Dlaczego trudno schudnąć w czasie menopauzy?

W okresie menopauzy kobiety często borykają się z problemem nadmiernego przybierania na wadze, co wynika z połączenia kilku czynników. Przede wszystkim, spowolniony metabolizm jest jednym z głównych powodów. Już od momentu zakończenia etapu wzrostu, czyli około 16 roku życia u kobiet, wydatek energetyczny zaczyna maleć i spada o 5% w każdej kolejnej dekadzie życia (10% po 50. roku życia). W wieku 50 lat metabolizm jest zatem wolniejszy niż w wieku 20 lat, co oznacza, że przy takiej samej diecie, kobiety zaczynają przybierać na wadze.

Kolejnym czynnikiem jest utrata masy mięśniowej, która zaczyna się już od 30 roku życia i wynosi od 3 do 5% na dekadę. Po 70 roku życia może to być nawet 15%. Ponieważ mięśnie zużywają energię nawet w czasie spoczynku, to zmniejszenie ich masy prowadzi do większego gromadzenia tłuszczu.

Ostatnim czynnikiem jest spadek poziomu hormonów, takich jak estrogen czy prolaktyna, co również wpływa na łatwiejsze przybieranie na wadze.

Jak schudnąć w czasie menopauzy?

W celu zwalczenia nadmiernego przybierania na wadze w okresie menopauzy warto zastosować post przerywany, który okazuje się skuteczną metodą na zrzucenie kilogramów. Polega on na niejedzeniu przez 16 godzin w ciągu doby, a następnie spożywaniu normalnych posiłków w ciągu pozostałych 8 godzin. W czasie postu można pić wodę, herbaty zwykłe i ziołowe, kawę bez cukru i mleka. System ten można dostosować do swojego trybu życia.

W czasie 8-godzinnego okna żywieniowego warto stosować zasady "Talerza zdrowego odżywiania" opracowanego przez naukowców z Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda. Zgodnie z nimi, połowę talerza powinny stanowić różne rodzaje warzyw i owoców, 1/4 talerza posiłki białkowe, takie jak ryby, drób i orzechy, a kolejna 1/4 talerza pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak pieczywo pełnoziarniste, kasze, brązowy ryż, produkty owsiane. Do potraw warto dodawać zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy, unikając produktów zawierających tłuszcze utwardzone. Należy również unikać słodzonych napojów, ograniczyć spożycie nabiału do jednej porcji dziennie, a sok pić w ilości jednej małej szklanki raz dziennie.

Źródło: hsph.harvard.edu