Ten zwyczaj poprawia metabolizm zwłaszcza po obiedzie. Wystarczy poświęcić 5 minut

2024-05-28 4:47

Ruch przyspiesza metabolizm, wiemy to od dawna. Jednak często wydaje się, że konieczne jest uprawianie jakiejś dyscypliny, czy chociaż regularne bieganie, by obniżyć poziom cukru we krwi i uchronić się przed chorobami, czy zrzucić kilka kilogramów. Naukowcy ustalili pewną ciekawą zależność.

Ten zwyczaj poprawia metabolizm zwłaszcza po obiedzie. Wystarczy 5 minut
Autor: Fot. Getty Images

Christian Brakenridge z australijskiego Uniwersytetu w Swinburne wraz z zespołem badaczy pochylili się nad kwestią czynników ryzyka chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy. Naukowcy wzięli pod uwagę zalecenia, które wskazują, że dla uniknięcia wspomnianych problemów zdrowotnych należy zadbać o aktywność fizyczną na poziomie do od 2,5 do 5 godzin tygodniowo. Sprawdzamy, co nowego udało się im ustalić.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 10, Cukrzyca

Codzienność kontra choroby. Ciekawe obserwacje naukowców

Główny autor badań, Christian Brakenridge jest zdania, że nauka dostarcza coraz większej liczby dowodów na to, że forma spędzenia dnia ma wpływ na zdrowie. Chodzi o drobne, z pozoru nieistotne szczegóły, na które wielu z nas prawdopodobnie nie zwróciłoby uwagi. 

W tym celu ponad 2000 dorosłych osób otrzymało specjalne czujniki przytwierdzone do ciała. Każda z nich nosiła je przez siedem dni 24 godziny na dobę. Dzięki temu badacze sprawdzali, jak badani spędzają poszczególne 24 godziny w trakcie tygodniowych obserwacji.

Przed rozpoczęciem eksperymentu uczestnicy zostali poddani badaniom krwi w celu stwierdzenia poziomu cukru i insuliny, zmierzono także obwód w talii. Następnie dane porównano z markerami ryzyka wystąpienia chorób serca czy udaru mózgu

W kolejnym kroku zebrane informacje poddano analizie i stworzono model, który ukazuje, które codzienne czynności mają potencjał zmniejszenia ryzyka chorób serca i wpływają na poziom cukru we krwi.

Lepiej siedzieć czy stać? Ta prosta zasada jest korzystna dla zdrowia

Autor badań zaznaczył, że jego celem było sprawdzenie jak postawa ciała oraz ruch wpływają na ryzyko chorób. Pod uwagę wziął częstotliwość pozycji stojącej i siedzącej w ciągu 24 godzin oraz kwestię snu i aktywności fizycznej. Wyniki pozyskane na skutek zainstalowanych wcześniej czujników stworzyły 5 różnych kompozycji, ukazując optymalny obraz 24 godzin spędzanych przez uczestników badania.

  • 2 godziny do 2 godzin i 20 minut lekkiej aktywności dziennie,
  • 1 godzina 40 minut do 2 godzin i 20 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności,
  • 4 godziny 10 minut do 6 godzin i 10 minut stania dziennie,
  • od 5 godzin i 40 minut do 7 godzin i 10 minut siedzenia,
  • 7 godzin 30 minut do 9 godzin snu na dobę.

- Wyniki wykazały, że kompozycje o niższym czasie siedzenia, większym czasie stania i aktywności fizycznej oraz większa ilość snu przyniosły najkorzystniejsze rezultaty u uczestników z cukrzycą typu 2. Odnotowano także zmianę w obwodzie talii - wskazał autor badań. 

Okazuje się, że lekka aktywność fizyczna, taka jak chodzenie z prędkością mniejszą niż 100 kroków na minutę ma silny związek z poziomem cukru we krwi, zwłaszcza u osób z cukrzycą typu 2. Autor badania podkreśla, że nie chodzi o jakieś konkretne ćwiczenia, ale o spacer czy chodzenie do toalety. 

Kluczem jest regularne przełamywanie pozycji siedzącej. Już 5 minut spaceru po każdej godzinie siedzenia może przyspieszyć metabolizm. Ta zasada stosowana regularnie, zwłaszcza po obiedzie, daje obiecujące wyniki, co nie jest bez znaczenia także w kontekście odchudzania. Konieczne są jednak kolejne badania, przeprowadzone na szeroką skalę.

- Krótszy czas siedzenia i więcej czasu spędzonego w pozycji stojącej oraz aktywność fizyczna i sen są związane z lepszym zdrowiem kardiometabolicznym - podsumował naukowiec.

Christian Brakenridge wskazał także, że warto poświęcać także dwie godziny dziennie na umiarkowaną aktywność fizyczną. Wystarczy spacer w tempie powyżej 100 kroków na minutę, jazda na rowerze, czy pływanie.