Waga spadnie, a wyniki krwi się poprawią. Zamiast suplementu, sięgnij po domowy koktajl
Koktajle na odchudzanie to tylko jedna z form pomocnych w zrzucaniu nadmiernych kilogramów. Dla uzyskania lepszych efektów konieczna jest codzienna aktywność fizyczna trwająca choćby 30 minut. Wprowadź te dwie zmiany, a zauważysz pierwsze efekty.
Nadwaga i otyłość to jedne z najczęściej występujących problemów na całym świecie. Lekarze wciąż apelują, by dbać o właściwą dietę, bo w wielu przypadkach zmiana trybu życia może uratować nas przed zawałem, udarem, czy innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego. Dobrym krokiem będzie wprowadzenie kilku prostych zmian w jadłospisie.
Czy afrykańskie mango jest dobre na odchudzanie?
W trakcie odchudzania najtrudniejszą do pokonania pokusą jest podjadanie słodyczy. Dlatego warto sięgnąć po owoc, który nie tylko zaspokoi chęć sięgania po słodkości, ale także dostarczy sporo błonnika i przyspieszy trawienie. W przepisie na koktajl odchudzający przewidzieliśmy także imbir, ponieważ takie zostawienie świetnie podkręca metabolizm.
Amerykańscy naukowcy przeanalizowali wpływ ekstraktu z afrykańskiego mango (Irvingia gabonensis), na proces odchudzania, a wyniki opublikowali na łamach Journal of Nutritional Therapeutics. Do randomizowanych badań wybrano uczestników w wieku od 19. do 55. roku życia. U każdej z tych osób stwierdzono wcześniej otyłość. Z badań wykluczono osoby z cukrzycą, kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.
Następnie uczestników podzielono na dwie grupy. Jednej przez cztery tygodnie podawano codziennie kapsułki zawierające ekstrakt z nasion Irvingia gabonensis w dawce 350 mg. Druga otrzymała placebo w formie zmielonych otrębów owsianych. Każdy miał za zadanie sięgać po preparaty trzy razy dziennie, popijając ciepłą wodą, pół godziny przed posiłkami. W sumie uczestnicy każdego dnia przyjmowali aż dziewięć kapsułek dziennie (trzy po trzy razy na dobę).
Dodatkowo każdy z uczestników otrzymał zalecenie stosowania diety niskotłuszczowej o poziomie kaloryczności 1800 kcal. Przeprowadzono z nimi także wywiad dotyczący codziennej aktywności fizycznej i ewentualnie stosowania innych diet.
Co tydzień sprawdzano masę ciała, poziom tkanki tłuszczowej oraz mierzono obwód talii i bioder każdego z uczestników. Pod koniec 2 i 4 tygodnia każdemu pobrano krew w celu pomiaru stężenia cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, cholesterolu HDL, cholesterolu LDL i glukozy.
Wyniki wykazały, że w grupie osób, którym podawano ekstrakt z mango, doszło do znacznego spadku masy ciała. Grupa placebo również uzyskała redukcję, ale znacznie mniejszą. Ekstrakt z Irvingia gabonensis pozwolił również na zmniejszenie obwodu w talii i biodrach. Nie odnotowano jednak spadku poziomu tkanki tłuszczowej.
Wyniki krwi także uległy poprawie. Stężenie cholesterolu całkowitego, trójglicerydów i LDL w osoczu zmniejszyło się odpowiednio dla każdego typu o 39,21%, 44,9% i 45,58%. Kolejnym pozytywnym aspektem spożywania ekstraktu z mango był wzrost HDL o 46,852%. Poziom glukozy we krwi uległ obniżeniu o 32,36%. Natomiast jak wskazują autorzy badań, pacjenci w grupie placebo nie wykazywali żadnych znaczących zmian w tych składnikach lipidowych krwi.
Naukowcy podkreślają jednak, że badania nie były wolne od ograniczeń. Dodatkowo nie przeanalizowano różnic w wadze na początku badania. Autorzy dodają, że na wynik mogła w dużej mierze wpłynąć także dieta niskotłuszczowa, stąd bardzo możliwe, że ekstrakt z mango nie powoduje utraty tkanki tłuszczowej, ale przyczynia się do redukcji nagromadzonej w organizmie wody.
Odchudzający koktajl z dwóch składników. Zapomnisz o słodyczach
Skoro wiemy już, że mango może pozytywnie działać na nasz organizm w kontekście odchudzania, warto sięgnąć po świeże owoce. W ten sposób dostarczamy do organizmu cenny błonnik i wiele dodatkowych witamin. Pamiętajmy jednak, że mniejsza wartość na wadze może wskazywać na to, że mieliśmy sporo nagromadzonej wody. Dlatego, aby zapobiec jej gromadzeniu, warto pamiętać o regularnym piciu wody. Ważna jest również dieta i aktywność fizyczna.
W codziennym menu nie może zabraknąć wielu warzyw. Zamiast białego pieczywa wybierajmy grahamkę, a żółty ser dobrze jest zastąpić twarogiem. Sięgajmy po roślinne źródła białka i tłuszczy. Nie zapominajmy o rybach, nasionach i orzechach. Nasz koktajl również będzie pomocny.
Składniki:
- mango,
- 3 szczypty imbiru.
Owoc obierz i miąższ przełóż do wysokiego naczynia, wsyp imbir. Całość zmiksuj, jeśli jest za gęste, dodaj trochę wody mineralnej. Pij codziennie przed lub po posiłku.