Znajdziesz go w ziemniakach i makaronie. Pomoże w walce ze zbędnymi kilogramami
Odchudzanie to temat rzeka, a z uwagi na jego potencjał co rusz pojawiają się nowe doniesienia naukowe. Jak informują naukowcy, składnik występujący w popularnych produktach może wspomóc walkę z dodatkowymi kilogramami. Z pewnością masz je w kuchni.
Niemal każdy z nas ma na swoim koncie kilka, a nawet kilkanaście prób odchudzania, zwykle zakończonych fiaskiem i efektem „jo-jo””. Niestety, wiele diet nie przynosi oczekiwanych rezultatów, mimo że odmawiamy sobie wszelkich przyjemności i wylewamy siódme poty na siłowni. Do tego procesu należy jednak podejść świadomie, mądrze i rozważnie, czyli należy przyszykować się na dokonanie porządnej rewolucji w stylu życia. Chodzi o zmianę sposobu odżywiania, zadbanie o regularną aktywność fizyczną oraz wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych.
Składnik zawarty w ziemniakach pomocny w odchudzaniu
Jeśli chcesz schudnąć, niezwykle ważną kwestią jest dobór produktów. Chińscy naukowcy napisali na łamach czasopisma „Nature Metabolism”, że jedzenie ziemniaków, ryżu, makaronu czy soczewicy może przyczyni się do spadku wagi. A to wszystko zasługa jednego składnika – skrobi opornej, której sama nazwa mówi, że jest oporna na działanie enzymów trawiennych i zatem w nienaruszonym stanie przedostaje się do jelita grubego. Następnie stanowi pożywkę dla zamieszkującym w nim bakterii.
Działanie skrobi opornej wzięli pod lupę badacze ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju. Do eksperymentu zaprosili 37 osób w wieku od 18 do 55 lat, które zmagały się z nadwagą lub otyłością. Każdego dnia przygotowywano im zdrowe i właściwie zbilansowane posiłki w wymiarze 25 kalorii na kilogram masy ciała.
Uczestnicy zażywali porcję skrobi opornej zmieszanej z wodą (łącznie 40 g) przez osiem tygodni dwa raz dziennie tuż przed posiłkami. W kolejnych ośmiu tygodniach dwukrotnie podawano im taką samą dawkę zwykłej skrobi. W międzyczasie naukowcy śledzili i poddawali dogłębnej analizie parametry zdrowotne uczestników.
Wpływ skrobi opornej na odchudzanie
Wyniki obserwacji pokazują, że po ośmiu tygodniach zażywania skrobi opornej uczestnicy zrzucili na wadze średnio 2,8 kg i mieli wyrównany poziom glukozy we krwi. Z kolei stosowanie zwykłej skrobi nie wiązało się z utratą masy ciała.
Przebadanie próbek kału uczestników wykazało, że w ich jelitach zidentyfikowano więcej gatunków bakterii. W kolejnym etapie uczeni te bakterie przeszczepili myszom i karmili je dietą wysokotłuszczową. Po pewnym czasie zauważyli u gryzoni spadek wagi. Według badaczy to bakterie przyczyniły się u nich do redukcji masy ciała.
Jeden ze współautorów publikacji, prof. Weiping Jia wyjaśnił, że „skrobia oporna może ułatwiać utratę wagi”. – Jej właściwości są związane ze zmianami w składzie mikroflory jelitowej – podsumował.