Suplementujesz GABA? Uważaj, możesz sobie zaszkodzić

2021-11-18 14:53

GABA, czyli kwas gamma-aminomasłowy, to suplement stosowany przez kulturystów w celu przyspiesza procesów anabolicznych i regeneracyjnych w mięśniach. Związek ten ma szereg właściwości wpływających nie tylko na budowę mięśni, ale także na układ nerwowy – m.in. ułatwia zasypianie, łagodzi objawy lękowe, rozluźnia i uspokaja. Z tego powodu należy stosować go ostrożnie i tylko w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego. Zobacz, na czym polega działanie GABA i jak bezpiecznie dawkować ten suplement.

gaba-dzialanie-efekty-i-dawkowanie-suplementu
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. GABA – działanie i efekty stosowania
  2. GABA – dawkowanie
  3. GABA – kiedy przyjmować?
  4. GABA – skutki uboczne

GABA to związek chemiczny z grupy aminokwasów, który nie posiada jednak w swojej budowie białek. Jest ważnym neuroprzekaźnikiem ograniczającym aktywność całego układu nerwowego – zmniejsza pobudliwość, ułatwia koncentrację, wycisza i odpręża.

GABA wykorzystuje się przede wszystkim w leczeniu chorób i zaburzeń na tle nerwowym, na przykład epilepsji, stanów lękowych, ataków paniki, ADHD. Udowodniono także, że w mniejszych dawkach rzędu 2-3 g GABA pozytywnie wpływa na przyrost tkanki mięśniowej oraz przyspiesza regenerację organizmu po wysiłku. Stąd związek ten jest chętnie stosowany przez sportowców w okresach intensywnych treningów, kiedy są szczególnie narażeni są na wyczerpanie fizyczne.

Czy warto stosować suplementy diety

GABA – działanie i efekty stosowania

GABA oddziałuje na układ nerwowy podnosząc próg pobudliwości komórek nerwowych i tym samym ograniczając ich wrażliwość na bodźce. W efekcie, po zażyciu substancji odczuwa się rozluźnienie, uspokojenie, a także – ze względu na zwiększone uwalnianie endorfin – ogólną poprawę samopoczucia i lepszy nastrój.

Bardzo ważną zaletą suplementu GABA jest jego działanie nasenne. Zażyty bezpośrednio przed położeniem się do łóżka powoduje szybsze zasypianie oraz pogłębia sen. Ponieważ organizm regeneruje się głównie w nocy, stosowanie GABA przyczynia się do szybszej i bardziej skutecznej odbudowy włókien mięśniowych uszkodzonych podczas wysiłku.

Fakt ten ma duże znaczenie dla sportowców, którzy na co dzień muszą radzić sobie z dużymi obciążeniami treningowymi i chcą maksymalnie przyspieszyć procesy regeneracyjne zachodzące podczas nocnego odpoczynku.

Kolejny aspekt działania GABA istotny z punktu widzenia kulturystów to zwiększenie produkcji GH, czyli hormonu wzrostu. Odgrywa on kluczową rolę w budowie masy mięśniowej, a ponadto ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Warto dodać, że 70% GH wytwarzanych jest podczas snu, a więc głębszy wypoczynek spowodowany zażywaniem GABA ma przełożenie na większe stężenie hormonu wzrostu w organizmie.

Czytaj też: Kwas alfa-liponowy (ALA) - działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Wśród innych efektów stosowania GABA można wymienić:

  • zapobieganie skurczom mięśni,
  • łagodzenie negatywnych objawów stresu,
  • poprawa koncentracji i zdolności do kojarzenia,
  • obniżenie poziomu kortyzolu (hormonu stresu, który wzmaga procesy kataboliczne w mięśniach),
  • lepsze funkcjonowanie układu odpornościowego,
  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • wzmożenie produkcji kolagenu,
  • zwiększenie apetytu.

GABA – dawkowanie

Na początku okresu suplementacji najlepiej zażywać GABA w ilości 1-2 g dziennie (kobiety i osoby o niskiej wadze ciała 1 g, pozostali 2 g). Jeśli po 5 minutach nie zauważymy działania substancji (lekkie rozluźnienie, wyciszenie, szybkie zaśnięcie), następnym razem można zwiększyć dawkę o 50% i obserwować reakcję organizmu.

Nie należy przyjmować więcej niż 5 g GABA dziennie z uwagi na ryzyko pojawienia się działań niepożądanych. Optymalna dawka, do której powinniśmy dążyć to 2-3 g bez dalszego zwiększania. Po kilku dniach odczucia związane z zażywaniem tej samej ilości substancji powinny znacząco się zmniejszyć, a w końcu zaniknąć. Jest to efekt zwiększonej tolerancji na działanie związku.

Objawy niedoboru GABA (wformie24)
Autor: Getty images Objawy niedoboru GABA
Ważne

GABA nie należy przyjmować dłużej niż przez okres kilku tygodni. Wskazaniem do jego stosowania u sportowców jest przede wszystkim okres intensywnych treningów, w czasie których organizm wykazuje większe zapotrzebowanie na energię. Przekraczanie dziennej dawki GABA (maksymalnie 5 g), a także przedłużanie suplementacji stwarza ryzyko uzależnienia. Stanowczo zabronione jest łączenie GABA z alkoholem, który nasila jego działanie.

GABA – kiedy przyjmować?

GABA należy przyjmować raz dziennie na około 30-60 minut przed zaśnięciem – tylko na pusty żołądek. Dzięki temu suplement lepiej wpłynie na jakość snu i sprawi, że na drugi dzień będziemy mieć więcej energii. Niektórzy zalecają przyjąć dodatkową dawkę GABA w godzinach porannych, aby dodatkowo zwiększyć poziom hormonu wzrostu.

Nie ma jednak badań naukowych, które potwierdzałyby, że zażycie kwasu gamma-aminomasłowego rano pobudza procesy anaboliczne w mięśniach. Bardzo ważne jest, aby nie przyjmować GABA przed treningiem. Związek ten działa rozluźniająco na mięśnie szkieletowe, przez co nie będą one w stanie znieść obciążeń występujących podczas intensywnego wysiłku.

GABA – skutki uboczne

Jak większość suplementów diety, GABA może powodować skutki uboczne. Zazwyczaj występują one przy zażyciu dawki większej niż 3-4 g. Należą do nich:

  • mrowienie twarzy, szyi i kończyn,
  • spłycenie oddechu (oba powyższe objawy mogą być obserwowane w początkach stosowania nawet przy małych dawkach i wówczas nie stanowią powodu do niepokoju),
  • uzależnienie psychiczne lub fizyczne (przy zażywaniu bardzo dużych dawek lub w połączeniu z alkoholem).

JAKIM TYPEM KONSUMENTA SUPLEMENTÓW JESTEŚ?

Pytanie 1 z 5
Czym kierujesz się podczas wyboru konkretnego suplementu?