Idziesz na trening? Wypij przed kawę, twój organizm ci podziękuje

2022-12-02 14:02

Czy kawa może wpłynąć na wydajność treningu? Okazuje się, że tak! Aby podnieść wyniki i możliwości wysiłkowe organizmu, sportowcy sięgają po suplementy ergogeniczne. Jednym z nich jest właśnie kofeina. Najnowsze badanie dowodzi, że ma ona znaczący wpływ na polepszenie wyników, w szczególności u biegaczy.

Idziesz na trening? Wypij przed kawę, twój organizm ci podziękuje
Autor: Getty Images Kofeina znacząco wpływa na poprawę wyników treningowych.

Naukowcy z japońskiego Ritsumeikan University przeprowadzili badania, które wykazały znaczącą poprawę wyników w sprincie na 100 metrów dzięki suplementacji kofeiną. To bardzo ważne odkrycie, które może mieć realny wpływ na wiele sportów lekkoatletycznych. "Po raz pierwszy bezpośrednio wykazaliśmy ergogeniczność kofeiny podczas sprintu na 100 m w lekkiej atletyce" - napisali autorzy badania.

Nietolerancja kofeiny

Kofeina zwiększa wydajność. Wyniki sprinterów poprawiły się o 0,14 sekundy

Organizacja Światowej Lekkoatletyki (WA) zaleca stosowanie kofeiny jako środka ergogenicznego, czyli zwiększającego wydajność fizyczną. Może być używana jako element strategii żywieniowej dla sportowców. Jednak do tej pory brakowało konkretnych dowodów naukowych na skuteczność tego "legalnego dopingu" 2 biegach na 100 m. Potwierdzenie tej tezy znaleźli jednak japońscy naukowcy.

"Podczas gdy poprzednie badania badały wpływ kofeiny na aktywność biegową, dowody z tych badań nie są wystarczająco rozstrzygające, aby poprzeć konsensus WA. Większość z nich patrzyła na jej wpływ na pojedyncze biegi sprinterskie o długości mniejszej niż 60 metrów. Dlatego ważne było zbadanie ergogenicznego wpływu kofeiny na wydajność 100-metrowego sprintu" - powiedział Prof. Takeshi Hashimoto z Ritsumeikan University.

Badanie przeprowadzono na 13 męskich spirnterach. Naukowcy najpierw określili, w którym momencie od spożycia kofeiny, sportowcy osiągają jej szczytowe stężenie w osoczu. Następnie sprawdzono, jak reagują na podanie kofeiny biegacze po przebyciu 100 m. Grupa kontrolna otrzymała placebo. W pomiarach wykluczono wszelkie czynniki środowiskowe, skupiono się jedynie na wynikach czasowych biegaczy.

Okazało się, że czas sprintu na dystansie 100 metrów jest znacznie krótszy u sportowców, którzy zażyli przed biegiem kofeinę. Pokonali oni ten sam dystans średnio o 0,14 sekundy szybciej. Spadek czasu dotyczył szczególnie pierwszych 60 m sprintu. Różnic nie zaobserwowano natomiast na ostatnich 40 metrach biegu. Wniosek jest taki, że kofeina daje energetycznego "kopa" na początku wyścigu.

"Spostrzeżenia uzyskane w tym badaniu dały nam pierwszy bezpośredni dowód na ergogeniczność kofeiny na biegach sprinterskich w lekkoatletyce. Służy to również jako dowód bezpośrednio wspierający zalecenia dotyczące stosowania kofeiny przez WA. Badanie to zapewnia jeszcze jeden atut, który sportowcy mogą wykorzystać, aby przybliżyć się do zwycięstwa" - podsumowuje prof. Hashimoto.