Najbardziej „przereklamowany” pierwiastek? Sądzono, że pomaga kontrolować wagę

2024-06-10 15:55

Chrom bywa polecany jako remedium na wiele problemów. Czy jednak rzeczywiście jest to pierwiastek, po który można sięgać bezkarnie? Przyjrzymy się domniemanym zaletom, możliwym skutkom ubocznym i naturalnym źródłom chromu.

Najbardziej „przereklamowany” pierwiastek? Sądzono, że pomaga kontrolować wagę
Autor: GettyImages Najbardziej „przereklamowany” pierwiastek? Sądzono, że pomaga kontrolować wagę

Chrom - mało znany pierwiastek o niezbadanym wpływie na organizm 

Chrom to pierwiastek śladowy, który prawdopodobnie wpływa na działanie insuliny. Znajduje się w żywności i może być dostarczany organizmowi w postaci suplementu. Może być też toksyczny – dotyczy to chromu sześciowartościowego, obecnego w przemysłowych zanieczyszczeniach.

Chrom i jego wpływ na organizm, co ciekawe, są wciąż nie do końca zbadane. Sądzi się, że chrom pomaga rozkładać i wchłaniać węglowodany, tłuszcze i białka.

Gdy batonik jest ważniejszy niż znajomi. Psychodietetyk zdradza, jak wyjść z uzależnienia od jedzenia

Chrom na cukrzycę i na nadwagę? Naukowcy nie są pewni 

Ze względu na wpływ na insulinę, chrom bywa polecany w przypadku przyrostu masy ciała, cukrzycy typu 2 i zespołu metabolicznego. Zaleca się go również niekiedy dla osób z PCOS czy pacjentów, którym zależy na uregulowaniu poziomu cholesterolu we krwi.

Jednak obecnie dostępne dowody naukowe nie potwierdzają w pełni tych doniesień. Lekarze stoją na stanowisku, że w przypadku chorób, takich jak cukrzyca czy zespół metaboliczny, potrzebne są dalsze badania, aby móc ocenić wpływ chromu na organizm.

Również badania dotyczące wpływu chromu na stan zdrowia osób z PCOS przynosiły sprzeczne wyniki, dlatego jest potrzeba większej liczby randomizowanych badań w tym zakresie.

Mimo że niektóre wyniki badań były obiecujące, kolejne analizy nie potwierdzały korzystnego wpływu chromu na poziom glukozy u pacjentów z cukrzycą typu 2 czy zespołem metabolicznym. Co ciekawe, zauważono natomiast, że chrom mógł przyczyniać się do zmniejszenia tętna spoczynkowego u osób z zespołem metabolicznym.

Czy chrom pomaga obniżać cholesterol? 

Z uwagi na fakt, że badania wykazały związek między niskim poziomem chromu a wysokim poziomem cholesterolu we krwi, naukowcy weryfikowali, czy suplementacja chromem mogłaby poprawić poziom lipidów we krwi.

Choć wyniki badań wydawały się obiecujące, okazało się, że w grupie zażywającej placebo uzyskano podobne rezultaty.

W kolejnym badaniu stwierdzono jednak, że u pacjentów biorących 200 mcg chromu dziennie obniżony został poziom triglicerydów w surowicy i cholesterolu całkowitego.

Było to jednak małe badanie, z udziałem 40 osób, a więc potrzebne są kolejne analizy z większą grupą badanych.

Chrom na odchudzanie - fakty i mity

Czy chrom może wspierać odchudzanie? Sądzi się, że może mieć wpływ na poziom cukru we krwi, a co za tym idzie – zmniejszać chęć na podjadanie. Jednak wyniki nadań w tym zakresie także są niejednoznaczne. 

W niektórych badaniach ustalono, że chrom rzeczywiście pomagał zmniejszać masę ciała i grubość tkanki tłuszczowej. Na podstawie innych analiz sądzi się, że chrom może poprawiać stan zdrowia u pacjentów z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby.

W kontekście kontroli masy ciała i zwiększania masy mięśniowej, chrom jest czasami stosowany jako suplement wspomagający odchudzanie i poprawę składu ciała.

Niektóre badania sugerują, że chrom może przyczynić się do zmniejszenia masy ciała i obniżenia wskaźnika masy ciała (BMI). Niemniej jednak, jakość tych dowodów jest niska, a ich znaczenie kliniczne pozostaje niejednoznaczne. 

Jak zażywać chrom? Suplementy i naturalne źródła

Suplementy z chromem należy więc zażywać po konsultacji z lekarzem. Zalecane dawki nie powinny być przekraczane.

Nie zapominajmy, że zbyt duże dawki chromu mogą powodować szereg skutków ubocznych, takich jak anemia, trombocytemia, dolegliwości nerek lub wątroby, zmiany skórne, hipoglikemia, niezamierzona utrata masy ciała i rozpad mięśni.

Chrom może też powodować interakcje z niektórymi lekami, takimi jak leki przeciwcukrzycowe, insulina i leki na tarczycę. 

Chrom dostępny jest w kilku formach, takich jak: chlorek chromu, cytrynian chromu, nikotynian chromu, pikolinian chromu, drożdże wysokochromowe. Nie ma wiarygodnych badań, które wykazywałyby wyższość któregoś z typów suplementów nad innymi.

Suplementacja chromem, jak każda interwencja dietetyczna, wymaga ostrożności. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania nowego suplementu, ponieważ chrom może wchodzić w interakcje z lekami, nawet jeśli jest przyjmowany w "odpowiednich" dawkach.

Lekarz będzie w stanie ocenić indywidualne potrzeby pacjenta oraz ryzyko związane z suplementacją chromem, zapewniając tym samym bezpieczne i skuteczne podejście do poprawy zdrowia metabolicznego.

Chrom znajduje się także w niektórych preparatach typu multiwitamina. W większości przypadków dawka chromu dostarczana z żywnością jest jednak wystarczająca. Naturalne źródła chromu, po które warto sięgać to m.in.:

  • mięso: wołowina, szynka, indyk
  • owoce: sok winogronowy, banany, jabłka
  • warzywa: sok pomidorowy, zielona fasolka, sałata
  • pieczywo pełnoziarniste, drożdże.