Suplementujesz witaminy? Eksperci ostrzegają: lepiej robić to inaczej, choć jest jeden wyjątek

2022-12-01 12:05

Choć to wygodne, nie jest najlepszą metodą na dostarczanie kluczowych składników diety do naszego organizmu – mówią o suplementach witaminowych eksperci. Certyfikowana dietetyczka Kristin Kirkpatrick podkreśla, że najlepiej sięgać po odpowiednie pokarmy, a nie przyjmować zamienniki witamin w postaci tabletek. Jest jednak jeden wyjątek.

Witaminy najlepiej czerpać z pożywienia, a nie z tabletki - ostrzegają eksperci. Jest jeden wyjątek
Autor: Getty Images

Choć wydają się wygodne, sięganie po witaminowe suplementy nie jest najlepszą opcją dostarczania witamin do organizmu. - Przy tak wielu dostępnych obecnie witaminach i suplementach, możesz się zastanawiać, których tak naprawdę potrzebujesz – wyjaśnia certyfikowana dietetyczka Kristin Kirkpatrick z Cleveland Clinic.

Lepiej sięgać po kolorowe pokarmy

Ekspertka nie ma wątpliwości, że lepiej pozyskiwać składniki odżywcze z pożywienia. - Mamy wiele badań pokazujących, że kiedy patrzymy na żywność jako źródło niektórych składników odżywczych, witamin i minerałów, wydaje się, że jest to jedna z najlepszych opcji – tłumaczy.

Kirkpatrick przypomina, że branża suplementów nie jest tak samo regulowana jak żywność. Ekspertka podkreśla, że możemy wziąć kapsułkę oleju rybiego, ale znacznie lepiej jest postawić na jedzenie dzikich tłustych ryb, ponieważ to ułatwia kontrolowanie tego, co dostarczamy do organizmu.

Dietetyczka sugeruje, że najlepszym sposobem na uzyskanie mieszanki witamin i minerałów potrzebnych do tego, by nasz organizm funkcjonował prawidłowo, jest sięganie po bardziej kolorowe pokarmy. Dlatego każda osoba powinna dziennie spożywać sześć różnych kolorowych produktów spożywczych.

Ekspertka zaznacza, że nawet miska płatków owsianych jest już jednym kolorem. Kiedy dodamy do niej owoce, np. jagody – mamy już dwa kolory. - Nawet kawa się liczy, bo ten napój jest pełen przeciwutleniaczy – dodaje.

Jakie witaminy powinny przyjmować dzieci?

Warto postawić na suplementację witaminy D

Kristin Kirkpatrick podkreśla również, że nie powinniśmy sięgać po suplementy witaminowe, jeśli nie znamy swoich niedoborów. Ekspertka zaleca, by najpierw skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania, a dopiero potem rozważyć suplementację.

- W szczególności witamina D może wymagać suplementacji, aby uzyskać jej wystarczającą ilość – podkreśla ekspertka. Niedobór tej witaminy to częsty problem wśród Polaków. Wynika to z położenia geograficznego, w jakim się znajdujemy.

Kirkpatrick podkreśla: "Witamina D jest zwykle słabo wchłaniana z pożywieniem. Suplement D3 bardziej naśladuje promienie UV słońca, stąd otrzymujemy najlepszą witaminę D, dlatego suplementacja witaminy D jest rekomendowana".

Niedobór witaminy D

Niedobór witaminy D jest powszechnym niedoborem witamin. Choć najczęściej dotyka osoby powyżej 65. roku życia i osoby o ciemniejszej karnacji, każdy może mieć problem z uzyskaniem odpowiedniego stężenia tej witaminy w organizmie. Niedobór witaminy D może powodować szereg symptomów.

Do kluczowych objawów niedoboru witaminy D zalicza się:

  • zmęczenie
  • bóle kości
  • osłabienie mięśni
  • skurcze mięśni
  • zmiany nastroju.

Do niedoboru witaminy D może także prowadzić zażywanie niektórych leków. Chodzi m.in. o preparaty obniżające poziom cholesterolu, niektóre steroidy i leki kontrolujące napady padaczkowe.