Kutia: tradycyjna potrawa wigilijna. Ile kalorii ma kutia?
Kutia to potrawa wigilijna, którą najczęściej przygotowuje się na bazie pszenicy, choć niektórzy przygotowują ją bez pszenicy, np. na bazie kaszy jaglanej. Kutia jest godna polecenia nie tylko jako tradycyjna polska potrawa, ale też dlatego, że zawiera niezwykle korzystną dla zdrowia kompozycję witamin i minerałów. Sprawdź, jakie wartości odżywcze ma kutia i ile ma kalorii.
Spis treści
Kutia to słowo pochodzenia ukraińskiego. Ma dwa znaczenia: po pierwsze to wigilijna wieczerza, po drugie – potrawa specjalnie na te uroczystość szykowana z pszenicy, maku i miodu. Kiedyś danie to było obowiązujące we wschodniej Polsce, na terenach dzisiejszej Białorusi, Ukrainy i Litwy. Jadano ją od wigilii świąt Bożego Narodzenia do Nowego Roku.
Kutia wigilijna
Każda gospodyni miała własny sekret przyrządzania kutii. Ale zawsze podstawą były ziarna zbóż (z ukr. kókkos – ziarno): pszenica, pęczak (nadal najpopularniejszy na Białorusi), nawet ryż. Inne składniki zależały od zamożności domu.
W szlacheckich dworach dodawano do kutii zamorskie bakalie – migdały, rodzynki, daktyle. W wersji uboższej wystarczył mak oraz miód albo słód, czyli poddane fermentacji kiełkujące ziarna jęczmienia lub żyta.
Czytaj też:
- Makowiec - jak przygotować idealny makowiec?
- SERNIK - na zimno, z brzoskwiniami, wiedeński. Ile kalorii ma sernik?
- Keks - wartości odżywcze, kalorie
- Pierniczki - czy pierniki są zdrowe? Ile mają kalorii?
- Jak zrobić świąteczny piernik?
Kutia - przepis
Źródło: youtube.com/Culture.pl
Kutia - kalorie, wartości odżywcze
Składniki kutii zawierają mnóstwo cennych dla zdrowia substancji. Ziarna zbóż to przede wszystkim bogate źródło białka, cynku, żelaza, jodu, litu, manganu, selenu oraz witamin z grupy B.
Nasiona maku mają bardzo dużo tłuszczu (ale tego dobrego, który wiąże cholesterol i pomaga usunąć go z organizmu), sporo białka, wapnia i magnezu oraz alkaloidów działających uspokajająco i przeciwbólowo.
O zdrowotnych właściwościach miodu można napisać książkę – m.in. wzmacnia serce, oczyszcza wątrobę, zabija bakterie.
SPRAWDŹ PRZEPIS: Jak zrobić kutię? Tradycyjny przepis na kutię wigilijną
Jedyny mankament kutii to jej kaloryczność: 100 g dostarcza minimum 250 kcal.
miesięcznik "Zdrowie"