Kutia: tradycyjna potrawa wigilijna. Ile kalorii ma kutia?

2019-12-19 14:11

Kutia to potrawa wigilijna, którą najczęściej przygotowuje się na bazie pszenicy, choć niektórzy przygotowują ją bez pszenicy, np. na bazie kaszy jaglanej. Kutia jest godna polecenia nie tylko jako tradycyjna polska potrawa, ale też dlatego, że zawiera niezwykle korzystną dla zdrowia kompozycję witamin i minerałów. Sprawdź, jakie wartości odżywcze ma kutia i ile ma kalorii.

Kutia: tradycyjna potrawa wigilijna. Ile kalorii ma kutia?
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Kutia  to  deser wigilijny , który zrobi nawet dziecko: przygotowane składniki mieszamy i całość chłodzimy w lodówce.

Spis treści

  1. Kutia wigilijna
  2. Kutia - przepis
  3. Kutia - kalorie, wartości odżywcze

Kutia to słowo pochodzenia ukraińskiego. Ma dwa znaczenia: po pierwsze to wigilijna wieczerza, po drugie – potrawa specjalnie na te uroczystość szykowana z pszenicy, maku i miodu. Kiedyś danie to było obowiązujące we wschodniej Polsce, na terenach dzisiejszej Białorusi, Ukrainy i Litwy. Jadano ją od wigilii świąt Bożego Narodzenia do Nowego Roku.

Kutia wigilijna

Każda gospodyni miała własny sekret przyrządzania kutii. Ale zawsze podstawą były ziarna zbóż (z ukr. kókkos – ziarno): pszenica, pęczak (nadal najpopularniejszy na Białorusi), nawet ryż. Inne składniki zależały od zamożności domu.

W szlacheckich dworach dodawano do kutii zamorskie bakaliemigdały, rodzynki, daktyle. W wersji uboższej wystarczył mak oraz miód albo słód, czyli poddane fermentacji kiełkujące ziarna jęczmienia lub żyta.

Czytaj też:

Kutia - przepis

Źródło: youtube.com/Culture.pl

Kutia - kalorie, wartości odżywcze

Składniki kutii zawierają mnóstwo cennych dla zdrowia substancji. Ziarna zbóż to przede wszystkim bogate źródło białka, cynku, żelaza, jodu, litu, manganu, selenu oraz witamin z grupy B.

Nasiona maku mają bardzo dużo tłuszczu (ale tego dobrego, który wiąże cholesterol i pomaga usunąć go z organizmu), sporo białka, wapnia i magnezu oraz alkaloidów działających uspokajająco i przeciwbólowo.

O zdrowotnych właściwościach miodu można napisać książkę – m.in. wzmacnia serce, oczyszcza wątrobę, zabija bakterie.

SPRAWDŹ PRZEPIS: Jak zrobić kutię? Tradycyjny przepis na kutię wigilijną

Ważne

Jedyny mankament kutii to jej kaloryczność: 100 g dostarcza minimum 250 kcal.

KTÓRĄ POTRAWĄ WIGILIJNĄ JESTEŚ?

Pytanie 1 z 8
Która choinka podoba ci się najbardziej?

miesięcznik "Zdrowie"