Cukier spada po 15 minutach, wystarczy 40 ml tego soku. Ale pamiętaj o jednej rzeczy!
Osoby, które mają zbyt wysoki poziom glukozy we krwi, wcale nie muszą zupełnie rezygnować z owoców. Niektóre są wręcz zalecane! Należy do nich granat. Sok z granatu to prawdziwy skarb dla zdrowia. Niewielka jego porcja przynosi konkretne efekty.
Cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, która została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku. Jest problemem ponad 440 milionów ludzi na świecie. Dosłownie pożera cywilizację, więc na całym świecie szuka się tanich i skutecznych sposobów walki z tą chorobą.
Naukowcy coraz chętniej polecają metody naturalne, choćby zioła, jak morwa biała czy mniszek lekarski. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles wzięli pod lupę sok z granatu.
Sok z granatu a glukoza we krwi
To nie były duże badania. Właściwie można mówić raczej o eksperymencie,w którym uczestniczyło 21 osób. Jego wyniki opublikowano na łamach "Current Developments in Nutrition".
Badani otrzymali do wypicia różne płyny – wodę, sok z granatu i napój na bazie wody. Po spożyciu płynów okazało się, że woda nie wpływała na poziom cukru we krwi, natomiast 15 minut po spożyciu soku z granatu, poziom glukozy we krwi zaczął spadać.
Sok z granatu na cukrzycę?
To oczywiście jeszcze za mało, by uznać sok z granatu za lek. Nie możesz też mieć pewności, jakie efekty spowoduje u ciebie taka porcja soku.
Niewątpliwie jednak możesz bez obaw wprowadzić sok z granatu do diety, także wtedy, gdy zmagasz się z cukrzycą czy insulinoopornością, zwłaszcza że są nowe badania, które wzmacniają tamte wnioski.
Opublikowana w tym roku poważna metaanaliza naukowców z Iranu i USA, dotycząca wpływu spożycia granatu na wskaźniki glikemiczne u dorosłych wykazała, że jedzenie tego owocu obniża poziom glukozy na czczo (FBG). Poprawia też parametry insuliny na czczo i hemoglobiny A1c.
Czysty sok ma prawo działać analogicznie. Zalecana dawka prozdrowotna dla osób dorosłych to 40 ml soku. Dla dzieci o połowę mniejsza.
Chociaż 100 g granatu zawiera około 80 kcal, to owoc o niskim indeksie glikemicznym (35), potwierdzającym jego bezpieczeństwo przy cukrzycy.
Zawsze jednak wprowadzanie nowego produktu warto skonsultować z lekarzem i traktować takie doniesienia z należytą ostrożnością.
Granat - jakie ma właściwości
Granat jest uprawiany w wielu krajach na świecie - między innymi w Azji Zachodniej, na Półwyspie Indyjskim i na Kaukazie. Owoc tej rośliny wielokrotnie pojawia się w Biblii jako bardzo cenna roślina w jadłospisie Żydów. Są o nim też wzmianki w greckiej mitologii i Koranie. Dla buddystów to błogosławiony owoc związany z długowiecznością. Jako motyw dekoracyjny zdobi ściany świątyń.
Za co cenią go dietetycy i lekarze? W owocach granatu znajdziemy witaminy C, K, E i z grupy B, a także sporo minerałów, w tym magnez, potas, miedź, cynk, żelazo i fosfor. To skarbnica błonnika i przeciwutleniaczy o działaniu przeciwnowotworowym.
Przypisuje mu się choćby:
- działanie przeciwmiażdżycowe,
- zdolność do redukcji „złego” cholesterolu,
- dobry wpływ na stan skóry,
- łagodzenie objawów menopauzy.
Sok z granatu - o tym pamiętaj
Pamiętaj, że dowiedzione właściwości prozdrowotne dotyczą tylko świeżych owoców i prawdziwego soku. Najlepiej, jeśli przygotujesz go samodzielnie. Kupując napój z granatów, upewnij się, że to rzeczywiście sok i nie został dosłodzony, "wzbogacony" czy rozcieńczony.
Wówczas nie będzie ani obniżenia cukru, ani efektu prozdrowotnego.