Dla przeziębionych, na wzmocnienie, dla serca. Wybierz najlepszy miód [PRZEGLĄD]

2025-01-22 22:24

Nie ma wątpliwości - miód to głównie cukier. Ten stanowi ok 70 proc. składu, ale my dar pszczół cenimy nie za to. Wśród różnych substancji słodzących, miód niewątpliwie należy do tych zdrowszych, a nawet może działać prozdrowotnie. Wszystkie prawdziwe miody są dobre, a niektóre jeszcze lepsze. Różni je nie tylko kolor.

Dla przeziębionych, na wzmocnienie, dla serca. Wybierz najlepszy miód [PRZEGLĄD]
Autor: GettyImages

Zacznij od tego, by upewnić się, że masz do czynienia z prawdziwym miodem, a nie tylko czymś, co go udaje, pozbawionym walorów prozdrowotnych.

Może ci w tym pomóc choćby prosty test, który proponuje dr Bartek Kulczyński, znany dietetyk kliniczny i technolog żywienia.

Dodaj do wody szklance łyżeczkę miodu. Jeśli ten opadnie na dno i zacznie powoli się rozpuszczać, zapewne jest prawdziwy. Taki, który niemal od razu miesza się z płynem, jest zupełnie gładki, bez grudek, zwykle zawiera niechciane dodatki.

Unikaj też miodów sztucznych, bo te wcale nie są miodem, oraz pasteryzowanych, bo wysoka temperatura pozbawia je wielu właściwości prozdrowotnych.

Produkty pszczele - dla kogo

Pamiętaj, że czysty miód to tylko jeden z darów pszczół, który warto wprowadzić do diety.

W sezonie infekcji bezcenne są też ziołomiody. To nie są po prostu miody z ziół. To pszczelarz wytwarza specjalny ziołowy syrop, a pszczoły go jedynie przetwarzają.

Pyłek pszczeli, pierzga, propolis - każdy z tych produktów ma inne zastosowanie w apiterapii, ale wszystkie warto wprowadzić do zdrowej diety. 

Na początek jednak zacznij po prostu od miodu i wybierz taki, który zachwyci twoje podniebienie, ale też zostanie doceniony przez cały organizm. Z rzepaku, lipy, gryczany, akacjowy, a może wielokwiatowy? Wybieraj, ale wcześniej czegoś się o nich dowiedz.

Zobacz: Przegląd popularnych miodów

Boisz się cukrzycy? To musisz wiedzieć o miodzie

Chociaż jest słodki, to nie miód sprzyja rozwojowi cukrzycy. Wysokie spożycie cukru dodanego, a zwłaszcza napojów słodzonych, prowadzi do rozwoju tej choroby, ale sprzyjają jej też produkty bogate w tłuszcze nasycone i żywność typu fast food.

Badania nad miodem pokazują, że umiarkowane spożycie nie narobi ci szkód. Nie obawiaj się też alergii, chociaż kiedyś miód uważano za groźny alergen. Uczula niezwykle rzadko, a zapobiega alergii, zwłaszcza alergicznemu nieżytowi nosa. 

Poradnik Zdrowie Google News
Autor: