Gdy chory nie chce jeść
Ciężka choroba, trudy leczenia dość często są przyczyną utraty apetytu. Chory nie chce jeść, przez co gorzej przebiega samo leczenie i powrót do zdrowia. Co zatem robić, aby chory pomimo niechęci do jedzenia otrzymywał pełnowartościowe posiłki?
Często zdarza się, że chory nie chce jeść. Nie jest głodny, bądź nic mu nie smakuje. Niechęci do jedzenia, a tym bardziej odmowy spożywania posiłków nie można lekceważyć. Jeśli tak się dzieje, należy porozmawiać o tym z lekarzem lub dietetykiem.
Chory nie chce jeść: uwaga na oznaki niedożywienia
Uwagę opiekuna powinna zwrócić:
- nadmierna utrata wagi
- zbytnie osłabienie
- nadmierna senność
ponieważ mogą one świadczyć o niedożywieniu.
Choroba może zmieniać smak
Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że osoba poważnie chora, chociażby z powodu gorączki czy przyjmowanych leków może mieć zaburzone odczuwanie smaku i zapachu. Zdarza się, że, np. w trakcie chemioterapii, chorzy mają wstręt do jedzenia mięsa. To trzeba uwzględnić podczas przygotowania posiłków. Osoba opiekująca się chorym musi być cierpliwa i wyrozumiała, ponieważ zmiana upodobań kulinarnych podczas ciężkiej choroby jest normalna. Warto też zadbać, by posiłki wyglądały atrakcyjnie.
Ilość posiłków trzeba równoważyć ich kalorycznośią
Osoby ciężko chore często nie są w stanie jeść częściej niż 1-3 razy dziennie. Dlatego trzeba zadbać, aby nawet niewielkie porcje jedzenia były bardziej kaloryczne. Można to osiągnąć poprzez dodawanie do posiłków świeżego masła, śmietanki, miodu. Do deserów czy jogurtów warto dodawać gotowe napoje odżywcze.
Chory powinien sporo pić
Jeżeli chory kategorycznie odmawia jedzenia, trzeba koniecznie zadbać o to, aby jak najwięcej pił, najlepiej pełnowartościowe napoje. To niezwykle ważne, ponieważ odwodnienie może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego.
miesięcznik "Zdrowie"