O której godzinie jeść śniadanie? To najlepsza pora dla dobra serca

2024-06-25 18:32

Oczywiście bardzo ważne jest, co wrzucisz do żołądka od rana, ale godzina, o której to zrobisz, też ma znaczenie. Okazuje się, że rozsądny wybór może nawet uchronić przed zawałem.

O której godzinie jeść śniadanie?  To najlepsza godzina dla dobra serca
Autor: GettyImages

Od lat trwa dyskusja na temat najlepszej pory na zjedzenie kolacji. O śniadaniach mówi się zdecydowanie mniej, chociaż zarazem eksperci przyznają, że to najważniejszy posiłek w ciągu dnia.

Wcale nie tak łatwo kategorycznie stwierdzić, o której godzinie należy zjeść śniadanie. Jest sporo badań, które podają różne widełki czasowe. Sporo bowiem zależy od twoich indywidualnych potrzeb, stylu życia etc.

My jednak zamierzamy promować wzorzec zaproponowany w słynnym francuskim badaniu NutriNet-Santé. 100 tysięcy badanych, 10 lat obserwacji, uznana metodologia - ta analiza przyniosła wiele interesujących informacji o wpływie diety na zdrowie człowieka i o śniadaniach mówi dość zdecydowanie.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 19 Śniadanie

O której godzinie jeść śniadanie, jeśli chcesz dbać o serce

Choroby układu krążenia to od wielu lat pierwszy zabójca w naszym kraju, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wszystko, co mogłoby zmienić ponure statystyki, jest na wagę złota.

Francuscy badacze zapewniają, że proponowana przez nich optymalna pora spożywania śniadań jest optymalna dla zdrowia serca. To nad czym tu się zastanawiać?

Zgodnie z tymi badaniami pierwszy posiłek w ciągu dnia najlepiej zjeść między 7:00 a 9:00 rano.

Co, jeśli śniadanie jesz o 10.00 i później?

Najgorsze, co można zrobić, to w ogóle wyjść rano z domu bez śniadania, chyba że planujesz je zjeść poza nim i wyrobisz się do dziewiątej.

Trudno ci to zalecenie zaakceptować, bo chodzisz późno spać, późno wstajesz, rano nie czujesz głodu, a kawa najlepiej smakuje na czczo? Jeśli rozkręcasz się do 10.00, by w ogóle pomyśleć o jedzeniu, czas na zmiany. Po prostu.

U osób, które jedzą pierwszy posiłek po 10:00, ryzyko zawału serca rośnie nawet o 28 proc.

Poranne opóźnienie wpływa na rozregulowanie całego cyklu żywieniowego. Z badań wynika, że kto opóźnia śniadanie, konsekwentnie zbyt późno spożywa obiad i kolację. Nie daje ciału na czas paliwa, ale też wytchnienia. Zaburza również metabolizm.

Co, jeśli wcale nie jesz śniadań?

Moda na post przerywany, okienka żywieniowe itd., nie podważy podstawowych zasad fizjologii, co potwierdzili Francuzi.

Dla człowieka najlepiej i najzdrowiej jest, gdy odżywia się regularnie i spożywa wszystkie podstawowe posiłki.

Owszem, diety intermittent fasting mogą mieć zbawienny wpływ na zdrowie osób, którym z ich pomocą uda się redukować masę ciała. Szczególnie polecane są osobom dojrzałym, których metabolizm zwolnił.

Kiedy jednak chcesz dbać o wszystkie narządy i utrzymać prawidłową wagę, celebruj posiłki i pamiętaj nie tylko o śniadaniu.

Każda godzina opóźnienia śniadania wiąże się ze zwiększonym ryzykiem problemów kardiologicznych. Zarazem nocna przerwa, post, odpoczynek dla organizmu, powinien być długi - czyli wcześnie zjedz śniadanie i wcześnie kolację.

Godzina zjedzenia ostatniego posiłku jest szczególnie ważna dla kobiet. Im później jedzona była kolacja, tym większe było ryzyko choroby niedokrwiennej serca.

Sonda
O której jesz śniadanie?