Profesor z Harvardu odmłodził swój organizm o 10 lat. Jak tego dokonał?

2024-01-04 13:20

Co zrobić, by się odmłodzić? To pytanie, które zarówno zwykli śmiertelnicy, jak i poważni naukowcy zadają sobie coraz częściej. Chociaż proces starzenia się jest nieuchronny, to istnieją sposoby na spowolnienie, a nawet odwrócenie zmian zachodzących w komórkach. Udowodnił to pewien profesor z Harvardu, który cofnął swój wiek biologiczny o 10 lat. Poleca kilka prostych nawyków i jeden napój.

Profesor z Harvardu odmłodził swój organizm o 10 lat. Jak tego dokonał?
Autor: David Sinclair in March 2020 / Wikimedia Commons by Editor5627 / CC BY-SA 4.0 Profesor z Harvardu odmłodził swój organizm o 10 lat. Jak tego dokonał?

Prof. David Sinclair urodził się w 1969 roku, ale formy i młodego wyglądu może mu pozazdrościć niejeden 30-latek. Australijski biolog, profesor genetyki i współkierownik Centrum Badań nad Starzeniem się na Harvardzie zyskał światową sławę dzięki wynikom swoich badań, mających na celu powstrzymanie procesu starzenia. W 2014 prof. Sinclair został także uznany za jednego ze stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie w rankingu magazynu Time.

Jak cofnąć czas o 10 lat?

Styl życia i odżywiania mają bardzo duży wpływ na to, jak (i kiedy) się starzejemy. Na szczęście nigdy nie jest za późno, aby wprowadzić pewne zmiany poprawiające jakość życia. Prof. David Sinclair, genetyk, utrzymuje, że cofnął swój wiek biologiczny o 10 lat. A to wszystko za pomocą drobnych zmian w stylu życia i... jednego napoju.

Genetyk David Sinclair z Harvard Medical School od lat skupia się na procesach starzenia i badaniach nad możliwością długowieczności. 54- letni obecnie Sinclair przeprowadził badania własnego DNA. W ten sposób przekonał się, że komponenty świadczące o wieku biologicznym, poprzez ilustrowanie procesów starzenia organizmu, wskazują, jakoby miał obecnie o 10 lat mniej, niż wskazuje na to metryka. Tylko 2 proc. 50-latków może się pochwalić takim wynikiem.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc.15 Witamina E

Jak naturalnie się odmłodzić?

Choć za stan zdrowia w pewnym stopniu mogą odpowiadać geny, jednak w dużej mierze jest to też zasługa odpowiedniego stylu życia i żywienia. Jeszcze dwie dekady wcześniej, młody dr Sinclair nie stronił od alkoholu i miał nadwagę wskutek niewłaściwego żywienia. Kilka wprowadzonych w życie zmian pozwoliło odwrócić ten trend i dziś prof. Sinclair cieszy się ponadprzeciętnym zdrowiem.

Co stoi za tymi zmianami w organizmie genetyka? Dieta, na którą postawił, jest oparta o rośliny. Ponadto zdecydowanie ograniczył sięganie po alkohol. Nie od razu nastąpiły zmiany, jeśli chodzi o wiek biologiczny, ale po dekadzie pracy nad sobą wyniki nie pozostawiają złudzeń: naukowiec w sensie biologicznym odmłodniał.

Profesor z Harvardu oszukał naturę. Tym sposobem odmłodził organizm o 10 lat
Autor: FB @David A. Sinclair Profesor z Harvardu oszukał naturę. Tym sposobem odmłodził organizm o 10 lat

Jak obniżyć wiek biologiczny?

Teoria wieku biologicznego budzi kontrowersje. Jednak kolejne badania dowodzą wpływu stylu życia i żywienia na oczekiwaną długość i jakość życia. Nawyki, które poleca prof. Sinclair to:

  • aktywność fizyczna – żeby „zresetować” 8 godzin siedzącej pracy, konieczne jest 60-75 min. umiarkowanej aktywności fizycznej. Sam prof. Sinclair ma w zwyczaju pracować przy biurku dostosowanym do pracy na stojąco.
  • post przerywany – czyli kolejna budząca kontrowersje metoda żywienia. Jednak istnieją badania, które mogą wskazywać na to, że taka dieta zmniejsza tempo procesów starzenia
  • matcha – 1-2 filiżanki napoju dziennie. Matcha jest ceniona z uwagi na właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające.
  • resweratrol – suplement, który naturalnie może znajdować się m.in. w ciemnych winogronach. Uważa się, że korzystnie działa na układ krążenia i spowalnia procesy starzenia, z uwagi na właściwości antyoksydacyjne. Ponadto ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze. Może mieć też udział w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi
  • odstresowanie – zapewne łatwiej mówić, niż zrobić, ale ograniczenie stresorów wpływa zbawiennie na organizm. Zmniejszenie poziomu stresu przekłada się na mniejsze ryzyko chorób serca i układu krążenia, a nawet zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych nowotworów.

Zdaniem Davida Sinclaira, kluczowa jest nie tylko długość życia, ale przede wszystkim jakość życia. „Nikt nie chce być chory przez dekadę ani mieć raka, który ciągnie się [długo] lub być słaby. To, o czym tak naprawdę mówimy, to zapobieganie tym rzeczom lub przesuwanie ich do ostatniej części życia” - jak powiedział David Sinclaire w rozmowie z portalem „Insider”.