Stan zapalny przyspiesza starość. 3 rozwiązania pomogą ci zachować młodość
Stan zapalny to naturalna reakcja organizmu na uraz, czy infekcję. Kiedy jednak pojawia się w organizmie nie tylko po to, by stymulować organizm do pracy, ale zostaje z nami na dłużej, sprawia, że szybciej się starzejemy. Sprawdzamy, jak działa ten mechanizm i co zrobić, by spowolnić procesy.
W języku angielskim powstało określenie “inflammaging”, które łączy w sobie zarówno zapalenie jak i procesy starzenia. Naukowcy wskazują, że kiedy stan zapalny przybiera przewlekłą formę, zaczyna wpływać na poszczególne komórki naszego ciała i sprawia, że te szybciej się starzeją. Wiemy, jak to działa.
Czy stan zapalny wpływa na starzenie się?
Przewlekły stan zapalny sprawia, że uszkodzeniu ulegają poszczególne komórki. Każda z nich zawiera jądro, a w nim znajdziemy poszczególne chromosomy. Z kolei na zakończeniach chromosomowych znajdują się telomery przypominające ochronne czapeczki.
To one powiązane są z długością życia, a zdaniem naukowców z National Human Genome Research Institute, uszkodzenie telomerów, polegające na ich skróceniu może przyczyniać się do występowania wielu chorób o charakterze przewlekłym.
W sytuacji, kiedy w organizmie wciąż utrzymuje się stan zapalny, szybciej dochodzi do skrócenia telomerów, a to sprawia, że tracą one zdolność prawidłowego powielania, przyspieszając procesy starzenia danej komórki.
Kolejnym mechanizmem procesów starzenia skorelowanych ze stanem zapalnym jest wpływ na pracę mitochondriów. To tzw. elektrownie komórkowe, które odpowiadają za produkcję energii. Kiedy pojawia się stan zapalny, może dojść do stresu oksydacyjnego, ten uszkadza mitochondria i tym samym upośledza ich zdolność do wytwarzania energii.
Kiedy zapalenie ma charakter przewlekły, funkcje mitochondriów stopniowo ulegają pogorszeniu, przez co tracą odpowiednią zdolność do naprawy i regeneracji. A to prosta droga przyspieszenia procesów starzenia i narażenie organizmu na wiele chorób powiązanych z wiekiem.
Jak pozbyć się stanu zapalnego? 3 skuteczne metody
Przede wszystkim należy dokładnie przyjrzeć się nawykom żywieniowym. Przypominamy, że niezmiennie od wielu lat za najzdrowszą uznawana jest dieta śródziemnomorska. Szereg badań wykazało, że odpowiedni dobór składników i konsekwencja pomagają zredukować stan zapalny. A zatem w pierwszej kolejności rezygnujemy z przetworzonej żywności i cukru.
Zmniejszamy spożycie tłuszczy zwierzęcych na rzecz tłuszczy roślinnych. Zjadamy dużo ryb morskich zawierających kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Sięgamy po warzywa i owoce, pamiętamy, aby codziennie do posiłków dodawać oliwę z oliwek. Na przekąskę zjadamy puddingi z nasionami chia, orzechy i pestki słonecznika. Pamiętamy o warzywach strączkowych i produktach pełnoziarnistych. Warto komponować posiłki z dodatkiem soi, siemienia lnianego, czy kurkumy.
Kolejny sposób na zwalczanie stanu zapalnego to aktywność fizyczna. Badania Cambridge University Press ukazują, że już proste ćwiczenia aerobowe, czyli np. szybki marsz, pływanie, czy jazda na rowerze redukują napięcie i poziom stresu oksydacyjnego. Dobrym pomysłem jest także uprawianie jogi, która wpływa na ciało i umysł i wspomaga cały organizm w zwalczaniu stanów zapalnych.
Ostatnia ważna i przyjemna kwestia to sen. Słaba jakość snu może nasilać stany zapalne. A badania wykazują, że poprawa higieny snu, zmiana dotychczasowych wzorców i regularna dawka odpoczynku zmniejszają stany zapalne. Jeśli to możliwe należy dostarczyć organizmowi od 7 do 9 godzin snu.