Taki smak, że teściowej opadnie szczęka. Te warzywa najlepiej pasują na grilla
Nawet jeśli na rodzinnym grillu nie będzie wegetarian, te warzywa gwarantują sukces. Może nie wprowadzaj od razu rewolucji - niech będą też propozycje dla mięsożerców, ale cieszące oczy kolorowe dodatki na pewno znajdą amatorów. Będzie zdrowiej i pysznie, a to najlepszy sposób zachęty do zmiany nawyków żywieniowych.
W zasadzie na grilla możesz wrzucić niemal wszystko, co ci fantazja podpowie. Ryby, tofu, pieczarki... Wielu dzieciom smakują choćby owoce przygotowane w ten sposób. Chociaż surowizna czy dania gotowane zwykle są zdrowsze, grillowane propozycje też mogą mieć wiele zalet prozdrowotnych.
Warzywa nie zawierają tłuszczów nasyconych, więc na grillu nie zamienią się w źródło rakotwórczych substancji, jak choćby pyszna karkóweczka. Nie zapominaj o mocy odpowiednich przypraw, które według badań, nie tylko podkręcą smak grillowanych dań, ale też zneutralizują ewentualne toksyny.
Jakie warzywa nadają się na grilla
Za najlepszą piątkę na grilla wśród warzyw zalicza się: ziemniaki, cukinię, paprykę, bakłażana i cebulę.
Ziemniaki to temat na osobną opowieść, bo można je zrobić na dziesiątki sposobów: z dodatkami, sosami, nadziewane... Cebulka to raczej tradycyjny dodatek do innych dań.
Papryka, cukinia i bakłażan to warzywa, które właśnie na ruszcie nabierają wyjątkowego smaku. Jeśli starsi przedstawiciele rodziny przygotowują je w inny sposób, bo masz niepowtarzalną okazję, by zrobić naprawdę spore wrażenie.
Kalafior, brokuły, buraki i marchewki to kolejne propozycje warte rozważenia. Wielu osobom właśnie w tej formie, nie w sałatce, odpowiadają najbardziej.
Nie zapominaj też o pomidorach - pamiętaj, że podgrzane mają więcej drogocennego likopenu niż surowe.
Które wybrać? Może wszystkie, po trochu? Daj gościom wybór. Taki grill wygląda kusząco, smakowicie i bogato.
Czy warzywa z grilla są zdrowe
Grillowane warzywa są zdrowe. Przede wszystkim pod wpływem wysokie temperatury nie uwalniają szkodliwych związków takich jak WWA czy HCA.
Jak podaje Amerykański Instytut Badań nad Rakiem (AICR – American Institute for Cancer Research) warzywa przygotowywane na grillu nie wytwarzają amin heterocyklicznych (HCA), czyli toksycznych, rakotwórczych związków,typowych dla mięsa poddawanego obróbce termicznej.
Nie ma w nich także wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA, PWA). Związki te wykazują działanie genotoksyczne, mutagenne i kancerogenne. Powstają w wyniku spalania tłuszczu zwierzęcego, który kapie na ogień.
Uwaga, związki te wraz z dymem mogą osiadać na innych grillowanych produktach. Warzywa i mięso powinno się więc przygotowywać osobno.
Warzywa z grilla zachowują większość swoich wartości odżywczych. Pamiętaj jednak, że należy grillować je krótko (ok. 5-10 min). Dzięki temu ograniczysz utratę cennych składników, a zarazem zadbasz o odpowiedni smak dań -warzywa nie staną się zbyt suche.
Warzywa z grilla - to warto dodać do dania
Przed grillowaniem posmaruj warzywa niewielką ilością oleju roślinnego, który dobrze znosi wysokie temperatury (np. oliwa, olej rzepakowy). Poprawisz w ten sposób przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, D, E i K.
Zadbaj, by twoje danie było aromatyczne. Pomogą w tym zwłaszcza świeże zioła, choćby rozmaryn, oregano i tymianek.
Podczas grillowania dopilnuj, by warzywa stykały się z rusztem jak największą powierzchnią - w tym celu musisz je wcześniej odpowiednio pokroić. Nie zapomnij też o obracaniu warzyw na ruszcie.